Dlaczego czyścimy i polerujemy mosiądz?

Mosiądz i złoto dodają uroku Twoim domowym przedmiotom. Klamki, włączniki, wykończenia w łazience, meble, lampy- mosiądz i złoto są bardzo często stosowane. Oba te materiały są dość twarde i odporne na korozję. Ich jazdy złoty kolor sprawia, że są najbardziej dekoracyjnym materiałem na świecie. 

Jak każdy inny metal, mosiądz i złoto mają tendencję do tracenia z czasem swojego blasku. Możesz jednak czyścić je i polerować, żeby nadać im błysk i sprawdzić, że będą wyglądały ja nowe. Środek do czyszczenia i polerowania będzie tutaj odpowiedni. Możesz też wyczyścić i wypolerować elementy z mosiądzu i złota przy pomocy produktów, które możesz znaleźć w domu. 

Zanim zaczniesz czyścić mosiądz, musisz sprawdzić czy jest on zmieszany z innymi metalami. Prostym sposobem, żeby to zrobić jest użycie magnesu. Jeśli przyczepi się do powierzchni, oznacza to, że w tym przedmiocie są domieszki innych metali. Sam mosiądz i złoto nie przyciągają magnesu. Przedmioty zrobione z tych materiałów mogą być czyszczone mydłem. Jednak trzeba uważać, żeby nie użyć zbyt dużo siły. Można wtedy zniszczyć zewnętrzną warstwę i porysować powierzchnię czyszczonych przedmiotów. Dlatego postępuj ostrożnie.

Czyszczenie i polerowanie lamp z mosiądzu 

Jest wiele sposobów na czyszczenie i polerowanie lamp z mosiądzu. Poniżej znajdziesz kilka prostych technik:

  1. Weź miskę z wodą i dodaj do niej trochę mydła. Wymieszaj dokładnie wodę z mydłem. Przygotuj czystą szmatkę, namocz ją i przetrzyj powierzchnię przedmiotu, który chcesz wyczyścić. Możesz też użyć starej szczoteczki do zębów, żeby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Po zakończeniu czyszczenia, opłukaj lampę ciepłą wodą, a następnie wysusz. Ta metoda wystarczy, żeby pozbyć się umiarkowanych zabrudzeń. 
  2. Jeśli masz do czynienia z cięższym brudem, możesz użyć ketchupu, pasty pomidorowej lub sosu pomidorowego. Te produkty są idealne jeśli chodzi o czyszczenie i polerowanie lamp z mosiądzu. Nałóż grubą warstwę na powierzchnię lampy i pozostaw na minimum godzinę. Po tym czasie, umyj ją ciepłą wodą z mydłem. 
  3. Możesz też użyć prostych składników kuchennych. Wymieszaj ze sobą równe proporcje octu, mąki i soli. Wymieszaj je porządnie i nałóż na lampę. Pozostaw je na minimum godzinę. Po tym czasie spłukaj ciepłą wodą i pozostaw do wyschnięcia. Cały brud zniknie a lampa będzie wyglądać jak nowa. 
  4. Kolejnym sprawdzonym sposobem jest użycie lamp wody, soli i cytryny. Przekrój cytrynę na pół i usuń pestki. Włóż połówkę cytryny do soli. Cytryną z solą przetrzyj brudną powierzchnię lampy. Powtarzaj czynność nakładając nowe porcje soli na cytrynę Po chwili weź  czystą i suchą ścierkę i wypoleruj lampę na błysk. Możesz tez przygotować mieszankę soku z cytryny i dwóch części serka tartare. Wymieszaj składniki na gładką pastę. Pokryj powierzchnię lampy i pozostał na około 30 minut. Na koniec spłukaj ciepłą wodą i ciesz się blaskiem lampy.

WD-40 

  1. Jednym z najlepszych środków jeśli chodzi o czyszczenie i polerowanie lamp z mosiądzu jest WD-40 . Poza tym, że jest prosty w użyciu to jeszcze bardzo skuteczny i szybko działający. Musisz tylko spryskać czyszczony przedmiot przy pomocy WD-40 . Idealnie czyści on mosiądz i złoto. Musisz pozostawić go na powierzchni lampy na 15 do 30 minut. Weź suchą szmatkę i poleruj lampę okrężnymi ruchami. Dzięki temu będzie wyglądała jak nowa.

Środki ostrożności

Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek, o których musisz pamiętać: 

  • Nie używaj ściereczek z mocno ściernych materiałów. Unikaj też szczoteczek z metalowym włosiem ponieważ mogą zostawiać zarysowania na lampie. 
  • Niewielka ilość oleju mineralnego lub oleju lnianego może skutecznie ochronić lampę przed utratą blasku. Nałóż niewielką ilość po każdym czyszczeniu a lampa będzie lśnić.
  • Większość lamp z mosiądzu i  złotych lamp pokryta jest warstwą lakieru. Dlatego do czyszczenia nie powinieneś używać gorącej wody z mydłem. Jeśli są one bardzo zardzewiałe, konieczne będzie użycie specjalnej farby, albo środka który usunie warstwę lakieru. Następnie będzie ją można umyć, używając wspomnianych wyżej technik. Na koniec trzeba będzie ponownie nałożyć warstwę lakieru.  
  • Staraj się jak najmniej dotykać przedmioty z mosiądzu czy ze złota. Tłuszcz na rękach może przyspieszyć proces matowienia a co za tym idzie skrócić żywotność czyszczonych przedmiotów. 

Twoje lampy będą lśniły przed długi czas, jeśli będziesz je czyścić i polerować regularnie. Dzięki wymienionym w tym artykule wskazówkom, będą lśniły i wyglądały jak nowe. 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na blogu.