Do najważniejszych układów w samochodzie należy układ hamulcowy. Musi on sprawnie działać, aby jazda była bezpieczna. Dzięki hamulcom możesz zatrzymywać pojazd, zwalniać przy skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Możesz także reagować właściwie na wszelkie niebezpieczeństwa na drodze. Tarcze hamulcowe narażone są jednak na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Oznacza to, że mają bezpośredni kontakt z wodą, śniegiem, oddziałuje na nie mróz, niskie temperatury oraz zanieczyszczenia drogowe. To wszystko sprzyja powstawaniu rdzy. Ona z kolei jest źródłem niemałych problemów. Tak, rdza na tarczach hamulcowych to problem. Dowiedź się jak sobie z nim poradzić. 

Skąd ta rdza na tarczach hamulcowych?

Tarcze hamulcowe wykonane są ze stopu stali, a zatem z metali, które wykazują tendencję do naturalnego starzenia się. Często towarzyszy temu rdzewienie. Stopy stali cechują się owszem bardzo dobrą odporność na pracę w wysokich temperaturach i na ścieranie. Tarcze hamulcowe muszą jednak szybko wystygać, dlatego materiał, z którego są wykonane mają małą pojemność cieplną. Należy jednak wiedzieć, że stal ta nie ma właściwości nierdzewnych, zatem nawet w normalnych warunkach eksploatacji rdza będzie się na tarczach pojawiała.

Warunkuje to przede wszystkim pogoda, to od niej zależy, jak szybko rdza się pojawi i jak długo zajmie jej rozprzestrzenianie się na inne metalowe elementy. Metale nie lubią wilgoci i wody, to właśnie te czynniki wywołują proces rdzewienia. Dlatego też efekt ten najczęściej obserwujemy w okresie jesienno-zimowym. Proces korozji przyśpiesza sól drogowa, która jest obecna na ulicach zimą. Przedostaje się do powierzchni tarcz hamulcowych i tym samym potęguje uszkodzenia. Ponadto może się pojawić w momencie, kiedy samochód jest przez długi czas nieużywany i przy tym nie był wystarczająco dobrze zabezpieczony, np. stał na świeżym powietrzu.

Gruba warstwa rdzy powodem do zmartwień

Rdza się rozprzestrzenia. Niewielkie ogniska na tarczach hamulcowych być może nie są jeszcze powodem do zmartwień, jednak możesz być pewien, że będą się one nawarstwiać. Jeżeli spod niej prześwituje jeszcze połyskująca powierzchnia, to najprawdopodobniej rdza jest jeszcze świeża i nie zdążyła wywołać szkód. Wystarczy ją wtedy możliwie jak najszybciej usunąć środkiem wypierającym wilgoć i o właściwościach antykorozyjnych, jakimi cechuje się preparat WD-40. Jeżeli jednak warstwa rdzy jest grubsza, jazda takimi pojazdem jest niebezpieczna. Hamowanie nie przebiega w sposób prawidłowy, reakcja hamulców jest nieprzewidywalna. Zauważysz to po niepłynnym hamowaniu, szarpaniem po wciśnięciu pedału hamulca czy też osłabionej reakcji pojazdu. Wydłuża się droga hamowania, co stwarza bardzo duże zagrożenie przede wszystkim zimą, ale o każdej innej porze roku również.

Nie czekaj, aż się pojawi

Nie warto czekać na rdzę. Narażasz tym samym na niebezpieczeństwo siebie, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu. Regularnie zabezpieczaj tarcze hamulcowe środkiem antykorozyjnym WD-40. Przed naniesieniem go na ich powierzchnię, dokładnie ją oczyść i osusz. Następnie przy pomoc ściereczki nasmaruj tarcze hamulcowe WD-40, będą nie tylko zabezpieczone przed korozją, ale też lepiej będą pracować. Podobnie postępuj, kiedy jednak już rdza się pojawi. Nie czekaj, że zacznie się nawarstwiać i rozprzestrzeniać na innych metalowych elementach pojazdu.

Rdza na pewno nie jest sprzymierzeńcem tarcz hamulcowych Twojego samochodu. Dlatego chroń je przed intruzami, a kiedy już się pojawią, skutecznie usuwaj.

Zdjęcie użyte w artykule pochodzi z: https://pixabay.com/pl/photos/mechanik-szczypce-pracownik-praca-3610147/

Zajrzyj na naszego bloga jeśli chcesz zobaczyć inne ciekawe artykuły. Wystarczy, że klikniesz tutaj.