Kamień w muszli klozetowej to jedno z trudniejszych zabrudzeń, z jakimi musi zmierzyć się perfekcyjna pani domu. Trudno jest go usunąć środkami czystości, szczególnie jeżeli nie robiliśmy tego wcześniej regularnie. Trująca chemia gospodarcza nie tylko nie zawsze jest skuteczna, ale również stwarza zagrożenie dla człowieka. Czystość w domu jest zatem często związana z dużym poświęceniem, ponieważ świadomi niebezpieczeństwa nie mamy innego pomysłu, jak pozbyć się trudnych zabrudzeń. Z pomocą przychodzą domowe sposoby, a także uniwersalne preparaty, które w żaden sposób nie kojarzą nam się z czystością w domu.

Super sterylne łazienki, które na błysk wyczyszczone zostały chemią gospodarczą, to doskonałe środowisko do namnażania się bakterii. Niby paradoks, a jednak prawda. Sprzątając, możemy eliminować również łagodną florę bakteryjną. W toalecie znajdują się bakterie, które w rzeczywistości nie są naszymi wrogami, to nasze bakterie, nasi sprzymierzeńcy. Aby zachować czystość w domu, trzeba wiedzieć, jak robić to dobrze, nie popadając w skrajność. Kamień w toalecie nie jest jednak pożądanym zjawiskiem, jego nie powinno być. Problem z jego usunięciem może być jednak na tyle duży, że nawet ekstra skuteczna chemia sobie z nim nie poradzi, a przy okazji nam zaszkodzi. Co więc użyć, aby pokonać tego trudnego przeciwnika i zachować zdrowie?

Octem i sodą na wszystkie zanieczyszczenia

Która perfekcyjna pani domu nie zna tej domowej mieszanki? To jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwalczenie brudu w muszli klozetowej. W szklance octu rozpuść 1/3 szklankę sody. Następnie wlej mieszankę do toalety, pozostawiając ją na ok. 30 minut. Teraz możesz wyczyścić muszlę z wykorzystaniem szczotki. Jeżeli kamień stawia opór może być konieczne sięgnięcie po druciak, ale on z kolei niszczy powierzchnię muszli, pozostawiając na niej zarysowania.

Coca cola nie tylko dla spragnionych

Istnieje przekonanie, że doskonale gasi pragnienie. Kupując następną butelkę, powstrzymaj się od wypicia całej. Coca Cola to doskonały sposób na czystość w domuw tym również na kamień w toalecie. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości kwasu fosforowego, który bardzo dobrze radzi sobie z rdzą, trudnymi plamami oraz zabrudzeniami. Do wyczyszczenia muszli klozetowej wystarczy jedna puszka napoju. Należy wlać ją do toalety i tak pozostawiać na ok. 1 godzinę lub dużej. Po upływie tego czasu wyszczotkuj dokładnie miejsca pokryte kamieniem. Coca cola dała radę?

Kwasek cytrynowy z sodą

Ponownie w naszych propozycjach skutecznych sposobów na czystość w domu pojawia się soda, tym razem jednak w zestawie z kwaskiem cytrynowym. To kolejna substancja, która fantastycznie sprawdza się nie tylko w kuchni, ale również w łazience. Potrzebujesz 1/3 szklanki sody oczyszczonej i 1/4 kwasku cytrynowego. Wymieszaj ze sobą dokładnie oba proszki i wsyp do muszli klozetowej, ponownie wymieszaj do momentu powstania stosunkowo dużej piany. Pozostaw tak toaletę na ok. 30 minut, a następnie umyj ją normalnie tak jak zawsze.

Na mniejszy problem sam ocet

Nie zawsze potrzebować będziesz mieszanki, czasami wystarczy wykorzystać tylko ocet lub sodę oczyszczoną. To produkty, które mają właściwości czyszczące i rozpuszczające trudny do usunięcia brud. Jeżeli kamień w muszli klozetowej jest świeży i nie zdążył jeszcze rozprzestrzenić się po całym jej wnętrzu, to wylej szklankę octu na ścianki muszli. Alternatywą jest naniesienie na gąbeczkę sody oczyszczonej z odrobiną octu oraz wytarcie zabrudzenia. Skuteczność zależy oczywiście od stopnia zabrudzenia.

Niezbędnik majsterkowicza na czystość w domu

Niektóre pomysły na czystość w domu nie są do końca oczywiste. Liczy się jednak skuteczność, jeżeli coś działa, to dlaczego z tego nie skorzystać? Z kamieniem świetnie radzi sobie uniwersalny preparat WD-40. Używają go majsterkowicze, mechanicy, rowerzyści, miłośnicy jazdy na motorze, sportowcy, kierowcy…i perfekcyjne panie domu. Użyj WD-40, nanosząc go na miejsce pokryte kamieniem w muszli klozetowej. Odczekaj pół godziny i umyj jak zawsze. Wydaje się to niemożliwe? Wypróbuj sam.

Który sposób wypróbujesz jako pierwszy?

Jeśli chcesz poznać więcej porad, przeczytaj pozostałe artykuły na naszym blogu.