Taśma klejąca to jedna z tych prostych i niezwykle praktycznych rzeczy. Nic dziwnego, że wielu osobom towarzyszy w codziennym życiu. Głównie wykorzystuje się ją do mocowania różnych rzeczy do powierzchni. Prowizoryczne scalenie trwa czasem kilka chwil a czasem kilka lat. Problem pojawia się, gdy odklejamy taśmę. Resztki kleju mogą pozostać. To sprawa, że miejsce, do którego była przymocowana, nagle traci swoją estetykę. Zatem jakimi środkami i sposobami usunąć resztki po taśmie klejącej? Sprawdź, co najlepiej usuwa resztki po taśmie klejącej.

Rozpoznanie problemu

Zanim przejdziemy do działania, należy ustalić dwie podstawowe rzeczy. Pierwsza tyczy się powierzchni, do której przylega taśma. To akurat bardzo proste, bo zdecydowana większość ludzi rozróżnia tworzywa sztuczne, szkło, drewno czy stal. Druga rzecz to rodzaj taśmy. Niestety producenci w swoich ofertach posiadają taśmy różnego typu. Różnią się one pod względem długości, szerokości i co najważniejsze siły zastosowanego kleju. Dlatego po zakupie taśmy najlepiej od razu sprawdzić, czy znajdują się na niej jakiekolwiek oznaczenia. Jeśli ich nie będzie to warto dopytać o nie sprzedawcę w sklepie papierniczym czy kiosku. Jeśli nie ma ich na rolce, to mogą być zamieszczone na kartonie.

Co usuwa resztki po taśmie klejącej – metody domowe

W przypadku gdy mamy do czynienia z taśmą, której klej nie trzyma zbyt mocno, to możemy posłużyć się domowymi sposobami i mieć pewność, że one wystarczą, aby usunąć resztki po taśmie klejącej.

Sposób 1

Zaleca się delikatnie odkleić taśmę od powierzchni, tak aby jej nie uszkodzić. Następnie polać przylegające resztki kleju ciepłą wodą. To sprawi, że klej zostanie trochę rozmiękczony. W tym momencie trzeba plastikowym nożykiem zeskrobać klej. Kiedy zostanie usunięty z powierzchni, należy od razu dokładnie ją umyć i miękką ściereczką wytrzeć do sucha.

Sposób 2

Początek wygląda dokładnie tak samo, czyli trzeba zacząć od ostrożnego odklejenia taśmy od powierzchni. Kiedy to się już stanie czas na przyłożenie mokrej ściereczki do powierzchni zabrudzonej klejem. Ściereczkę osuszamy żelazkiem lub suszarką. Po kilku minutach pracy klej powinien stracić swoje właściwości i łatwo będzie go zeskrobać plastikowym nożykiem.

Sposób 3

Każda osoba ma w domu coś tłustego. Może to być masło czy oliwka dla dzieci. Niemal wszystko, co jest tłuste, działa destrukcyjnie na klej poprzez rozpuszczanie go. Po nałożeniu tłustego specyfiku na zabrudzone miejsce wystarczy je pocierać, aż resztki kleju odejdą od powierzchni. Szmatkę należy natychmiast wyprać w ciepłej wodzie.

Kiedy klej nie daje za wygraną

Jeśli przy produkcji taśmy został zastosowany mocny klej, domowe sposoby mogą zawieść i do usunięcia zabrudzeń będą potrzebne bardziej specjalistyczne preparaty. Warto pamiętać, żeby przed użyciem poniższych środków założyć gumowe rękawiczki.

Nafta – substancja ogólnodostępna zwłaszcza w sklepach i składach budowlanych. Jej niewątpliwą zaletą jest duża skuteczność. Wybierając ją do usunięcia resztek po taśmie klejącej, trzeba je najzwyczajniej posmarować, odczekać kilka chwil aż nastąpi reakcja i zetrzeć. Niestety nafta ma też wady. Przede wszystkim po jej użyciu mogą pojawić się trudne do usunięcia zacieki. Pozostawia też nieprzyjemny zapach, który dość ciężko zneutralizować.

WD-40 – usuwa resztki po taśmie klejącej. Preparat wielofunkcyjny jest oleisty i ma bardzo dobre właściwości smarujące. Wystarczy delikatnie spryskać powierzchnię i odczekać kilka minut, aby odseparował od niej klej. Kiedy to już nastąpi, trzeba przetrzeć zabrudzone miejsce ściereczką aż do sucha. W ten sposób powierzchnia zostanie wyczyszczona. WD-40 nie doprowadzi do wystąpienia zacieków. Wręcz przeciwnie, preparat wytworzy warstwę ochroną, która przez pewien czas będzie sprawiała, że na powierzchni nie będzie osadzał się kurz i pył oraz stanie się znacznie łatwiejsza w czyszczeniu.

Co najlepiej usuwa resztki po taśmie klejącej?

Benzyna ekstrakcyjna – skuteczna metoda choć przez wielu uważana za niebezpieczną. Trzeba pamiętać, że ta substancja w pewnym sensie jest rozpuszczalnikiem. Oznacza to, że nie tylko rozpuści klej, ale też lakier powierzchni, na której znajdowało się zabrudzenie. Podjęcie takiego ryzyka zależy tylko od osoby, która decyduje się je podjąć. Jeśli odpowiedź brzmi – tak, to zaleca się najpierw przetestować działanie benzyny ekstrakcyjnej w niewidocznym miejscu, co pozwoli sprawdzić, jak silnie oddziałuje na powierzchnię.

Terpentyna – środek dostępny w wielu sklepach. Podobnie jak benzyna ekstrakcyjna ma właściwości rozpuszczające. Zatem nie powinna napotkać problemów podczas usuwania resztek po taśmie klejącej. Jednak w wielu przypadkach po jej zastosowaniu powierzchnia zaczyna w bardzo szybkim czasie matowieć. To może zaburzyć estetykę np. mebla a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego zniszczenia.

Spirytus salicylowy – cechuje się silnym działaniem, dlatego zaleca się stosować go z dużą ostrożnością. W tym celu, zamiast ściereczki wystarczy nasączyć wacik i następnie pocierać nim powierzchnię aż do całkowitego odejścia kleju.

Postępuj ostrożnie!

Metod i środków nadających się usunięcia resztek kleju po taśmie klejącej jest wiele. Niezależnie od tej, którą postanowimy wybrać, trzeba postępować ostrożnie. Pamiętajmy, że chcemy odzyskać dawny, ładny wygląd powierzchni, a nie doprowadzić do jej zniszczenia.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź co jeszcze ciekawego znajduje się na naszym blogu. Kliknij tutaj.