Metale narażone na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych pokrywa rdza. Łatwo ją rozpoznać po brunatno pomarańczowym kolorze. Doskonale wiedzą, jak ona wygląda, właściciele starszych modeli samochodów, narzędzi ogrodniczych, mechanicy i majsterkowicze. Kiedy się pojawia, to sygnał, że urządzenie, sprzęt czy pojazd przestają w 100% spełniać swoją rolę. Niektórzy traktują ją jedynie jako nieestetyczną warstwę na metalowej powierzchni. Tak naprawdę może wyrządzić wiele szkód. Co to jest korozja? Z jakiego powodu pojawia się na metalowych elementach? Czy można jej zapobiec i skutecznie ją usunąć?

Co to jest korozja?

To naturalny proces niszczenia metali. Jest on spowodowany wpływem czynników środowiskowych. Dlatego najczęściej pojawia się na elementach, które są narażone na częsty kontakt z wodą czy wilgotny powietrzem. Zastanawiając się, co to jest korozja, należy również  wspomnieć, że do jej pojawienia przyczynia się też bezpośredni kontakt z piaskiem, żwirem i dolą drogową. To z tego powodu możemy ją zaobserwować na nadkolach w samochodzie czy też przy progach a w aucie. Uszkodzenie powierzchni metalowej, dokładnie lakieru czy farby, którą została pokryta, dodatkowo potęguje problem.

Już wiesz, co to jest korozja, ale warto też nauczyć się już w początkowym etapie tego procesu dostrzegać jej ogniska. Najpierw pojawiają się niewielkie pęcherzyki o zabarwieniu w kolorze rudawym. Bardzo często dotyczy to uszkodzonych powierzchni metalowych. Im wcześniej zareagujesz, tym większa szansa, że usuniesz rdzę i skutecznie zapobiegniesz jej rozprzestrzenianiu się. Nawet najmniejsze ogniska korozji skutkują jej rozprzestrzenianiem się po wewnętrznych, zdrowych strukturach metalu.

W jaki sposób zabezpieczyć metal przed korozją?

Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. W przypadku korozji to stwierdzenie sprawdza się szczególnie dobrze. Nie wystarczy wiedzieć, co to jest korozja, trzeba jeszcze skutecznie chronić powierzchnie metalowe, dzięki czemu możemy jej uniknąć. Należy chronić metal przed kontaktem z wodą, ponieważ to przede wszystkim ona powoduje, że na metalu pojawia się rdza. Dlatego wszelkiego rodzaju metalowe narzędzia, meble ogrodowe i sprzęty należy przechowywać w suchym pomieszczeniu. Stosuje się też różnego rodzaju powłoki antykorozyjne. Do wyboru masz drogie usługi w profesjonalnych zakładach lub też ogólnodostępne preparaty o podobnym działaniu. Przed korozją doskonale chroni WD-40. Wypiera wilgoć i przyśpiesza suszenie układów elektrycznych, dlatego jest wykorzystywany do konserwacji sprzętów i urządzeń. Można go używać do mebli ogrodowych, narzędzi i sprzętów, elektronarzędzi, alufelg i innych elementów wykonanych z metalu.

A kiedy już korozja się pojawi?

Przeoczyłeś moment, kiedy ogniska korozji były jeszcze małe? Nie zabezpieczyłeś powierzchni metalowych, które pokryły się rdzawym kolorem? Możesz się jej jednak pozbyć. Wiedząc, co to jest korozja, masz szansę w przyszłości przeciwdziałać jej ponownemu pojawieniu. Do usunięcia tej, która już zaatakowała metal, potrzebować będziesz ściernego papieru, gąbki z szorstką powierzchnią, a także kilku środków, które znajdziesz w domu i w swoim warsztacie. Rdzę usuniesz z wykorzystaniem octu lub sody oczyszczonej. Te dwa produkty są Ci zapewne znane z codziennego użycia w kuchni i w sprzątaniu mieszkania. Możesz spróbować też mieszanki soku z cytryny i soli oraz płynu do zmywarki. Przy trudniejszych rdzawych zabrudzeniach lepiej sprawdzi się WD-40, który nie tylko tworzy warstwę ochronną, ale też usuwa rdzę. Dodatkowo, pozbędziesz się też innych zabrudzeń, np. oleju czy smaru.

Powodzenia!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Kliknij tutaj.

Znajdziesz tu między innymi tekst o tym jak zapobiegać korozji. Sprawdź sam.