Niezależnie od tego, czy próbujesz usunąć rdzę z twoich domowych narzędzi czy z samochodu, wymaga to tylko… Nie,  tak na prawdę, jest ciężka praca. Istnieje wiele domowych metod i tysiące przedmiotów, które ułatwią Ci to zadanie. Pytanie “Jak usunąć rdzę z metalu” jest stare, jak świat. Próbujemy, i próbujemy, ale albo nasze domowe sposoby powodują nawet większe rozprzestrzenianie się rdzy albo ich efekty nie trwają zbyt długo.

Zanim odpowiemy na to irytujące pytanie: “Jak usunąć rdzę z metalu”, musisz zrozumieć, że praca będzie ciężkie i czasochłonna. Na początek przyjrzyjmy się, jakie narzędzia będą potrzebne do usuwania rdzy:

Niezbędne narzędzia do usuwania rdzy:

  • Papier ścierny
  • Druciak
  • Gumowe rękawiczki
  • Inhibitor korozji
  • Ocet
  • Soda oczyszczona
  • Sól
  • Cytryna
  • Ziemniak
  • Płyn do mycia naczyń

Zdrap rdzę

Zanim zaczniesz pracę, pamiętaj o założeniu rękawiczek. Niezależnie od tego czy używasz octu, czy specjalnego środka do usuwania rdzy, długi kontakt z tymi środkami może spowodować poparzenie rąk. 

W zależności od tego jaki przedmiot chcesz wyczyścić, musisz odpowiednio dobrać pomocne narzędzia. Możesz delikatni zdrapać rdzę, albo użyć do tego druciaka, jeśli konieczne jet silniejsze działanie. Pamiętaj, aby od czasu do czasu zdrapać rdzę, żeby nie przechodziła na kolejne elementy. Po jej usunięciu, użyj papieru ściernego, aby wyrównać powierzchnię. Użyj szczotki drucianej jeśli musisz dostać się do małych, trudno dostępnych miejsc. 

Jak usunąć rdzę stosując domowe środki

Ocet

Ocet jest bardzo skutecznym preparatem jeśli chodzi o usuwanie rdzy. Jest naturalnym środkiem, który może być stosowany zarówno na małych jak i dużych powierzchniach. Mniejsze przedmioty możesz zanurzyć w occie na całą noc. Jeśli element jest zbyt duży, trzeba obłożyć go namoczoną w occie szmatką. 

Jeśli czyścisz duże metalowe powierzchnie, wylej na nie ocet i pozostaw na dwie, trzy godziny. Po tym czasie, zetrzyj ocet ścierką i usuń rdzę. 

Soda oczyszczona

Umyj metalową powierzchnie i posyp ją sodą oczyszczoną. Soda w połączeniu z wodą, utworzy mieszankę, która przyczepi się do rdzy. W zależności od tego, jak bardzo zardzewiały jest element, pozostaw sodę na godzinę lub dwie. Po tym czasie, możesz zdrapać rdzę używając do tego szczoteczki albo druciaka. Ocet rozpuszcza rdzę, natomiast soda pomaga usunąć ją z powierzchni czyszczonych przedmiotów. Oczywiście przyda się też odrobina skrobania. Przygotuj się na to! 

Sok z cytryny i sól

Kiedy kwas z cytryny połączy się z solą, może zdziałać cuda. Zazwyczaj ta mieszanka działa na delikatni zardzewiałe miejsca. Przygotuj pastę z soli i soku z cytryny. Nałóż na zardzewiałe miejsca i pozostaw na co najmniej dwie godziny. Kwas odczepi rdzę od powierzchni, dzięki czemu będziesz mógł ją usunąć przy użyciu zwykłej ściereczki. 

Płyn do mycia naczyń i ziemniak 

Uwaga- ta metoda działa skutecznie na małą ilość rdzy, ale powoduje tworzenie ogromnego bałaganu 😉 Przetnij ziemniaka na pół i nalej na niego płyn do mycia naczyń. Sam płyn już dobrze radzi sobie z czyszczeniem metalowych powierzchni, ale w połączeniu z ziemniakiem, działa cuda. Pocieraj zabrudzone miejsca ziemniakiem, tak jak robiłbyś to przy użyciu szczoteczki czy druciaka. Wykonuj tą czynność dopóki rdza nie zniknie.  

Jak usunąć rdzę z metalu przy użyciu środków profesjonalnych: 

Inhibitor korozji

Po umyciu samochodu i usunięciu rdzy, musisz jeszcze zadbać o to, aby nie pojawiała się ona w przyszłości. Po wyschnięciu możesz nawoskować samochód, tworząc w ten sposób warstwę ochronną. Jednak pamiętaj, że inhibitory korozji tylko zapobiegają rdzy. Nie usuwają jej. 

WD-40

WD-40 to preparat, który usuwa rdzę a do tego smaruje metalowe elementy. Można używać do w wielu przypadkach, np. do narzędzi ogrodniczych, mebli w domu, samochodów, zabawek itp. Po użyciu, środek ten wysycha natychmiastowo i tworzy warstwę chroniącą przed rdzą. Chroni ona wszelkie powierzchnie przed szkodliwym działaniem wody. WD-40 wnika głęboko i poluzowuje zapieczone części, dzięki temu ułatwiając pozbycie się rdzy.  

Kwas cytrynowy

Jeśli ktoś zadałby mi pytanie, jak usunąć rdzę- kwas cytrynowy byłby jedną z moich odpowiedzi. Jedynym problemem jest to, że razem ze rdzą usuwa on również farbę. Dlatego też, jeśli chcesz usunąć rdzę z samochodu, proponuję jednak zastosowanie innej metody np. WD-40. Kwas cytrynowy może być użyty do usunięcia rdzy np. z małych narzędzi ogrodowych czy śrub. Jedyne, co musisz zrobić, to wymieszać dwie łyżeczki kwasu cytrynowego z ciepłą wodą i pokryć tym czyszczoną powierzchnię. Pozostaw na noc, po czym zdrap rdzę. 

Po wypróbowaniu domowych sposobów, najlepszym środkiem profesjonalnym, który usuwa rdzę, jest oczywiście WD-40. Jest też wystarczająco silny, aby chronić przed rdzą aż przez 6 miesięcy. W przypadku samochodu, po zakończeniu mycia i woskowania, możesz użyć tego preparatu, aby chronić go przed rdzą. W przypadku innych metalowych elementów WD-40 to również idealne rozwiązanie. 

Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj.