Prawidłowa konserwacja i czystość sprzętu ogrodniczego ma istotne znaczenie w zapewnieniu jego długotrwałej żywotności, a ponadto pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa i utrzymaniu czystego i schludnego trawnika. Kosiarki do trawy są jednym z najważniejszych sprzętów do utrzymania trawników, i powodują, że wygląda on schludnie i świeżo. Utrzymanie noży kosiarki w stanie czystości i prawidłowe ostrzenie jest konieczne do równego przycinania trawy. Zapobiega również rozprzestrzenianiu się zakażeń i chorób przez nieprawidłowe cięcie trawnika – uszkodzenie gleby. Można to osiągnąć przez czyszczenie kosiarek. Prawidłowa konserwacja i utrzymanie czystości kosiarki do trawy zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk. Pamiętaj, że czystość kosiarki do trawy wpływa na jej trwałość.

Niezwłocznie po zakończeniu koszenia należy wyczyścić kosiarkę – w przeciwnym razie trawa przylgnie do ostrzy i zaschnie tworząc twardą skorupę. Czyszczenie i konserwacja noży kosiarki nie jest trudne. Wystarczy kilka łatwych, prostych i nieskomplikowanych czynności i czyszczenie zakończone! Poniżej podajemy sposób postępowania przy czyszczeniu noży kosiarki:

Krok 1

Najpierw upewnij się, że praca z bardzo ostrymi nożami kosiarki nie zagraża twojemu bezpieczeństwu. Pamiętaj o założeniu mocnych rękawic chroniących przed poważnymi urazami podczas pracy.

Krok 2

Opróżnij zbiornik paliwa silnika kosiarki. Odwróć kosiarkę do góry nogami, aby uzyskać dostęp do noży i oczyść je. Opróżnij zbiornik paliwa silnika kosiarki, ponieważ w przeciwnym razie paliwo będzie wypływać ze zbiornika. Możesz użyć ręcznej pompki ssącej do usunięcia paliwa ze zbiornika lub całkowicie je zużyć przed rozpoczęciem czyszczenia.

Krok 3

Kosiarka będzie myta wodą – dlatego upewnij się, że nie będzie przez nią przepływał prąd. W tym celu odłącz przewód od korpusu świecy zapłonowej. W ten sposób eliminuje się również ryzyko przypadkowego uruchomienia kosiarki podczas czyszczenia noży. Pociągnij przewód obudowy świecy zapłonowej do góry tak, aby pewnie odłączyć go od świecy. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie klucza do odkręcania śrub.

Krok 4

Spłukać noże i obudowę za pomocą węża z wodą. W ten sposób usuwa się całe zaschnięte zanieczyszczenia i trawę przylegającą do noży i obudowy. Najlepiej użyć do tego wody pod stosunkowo dużym ciśnieniem – w ten sposób usunie się całe nagromadzone osady i zaschniętą trawę. Połóż kosiarkę na boku i płucz dalej dopóki zaschnięta trawa nie zostanie usunięta w największym możliwym stopniu.

Krok 5

Użyj szczotki do czyszczenia ostrzy i obudowy. Szczotka z twardym włosiem jest najlepsza do tego celu – usuwa całe zaschnięte zanieczyszczenia, których nie mógł usunąć strumień wody pod ciśnieniem.

Krok 6

Po oczyszczeniu nóż należy zdemontować z kosiarki. Zdemontować nóż z obudowy za pomocą klucza z grzechotką. Wymaga to użycia siły i niekiedy zastosowania dodatkowego ramienia /system dźwigniowy/. Dlatego zalecamy użycie do tego klucza z grzechotką o długim trzonku. Już po tych czynnościach czystość kosiarki do trawy może wydawać się zadowalająca, ale to jeszcze nie koniec.

Krok 7

Dokładnie oczyść ostrze z obu stron. Zdjęty nóż można łatwo naostrzyć za pomocą osełki. Przy ostrzeniu zachowaj szczególną ostrożność – noże są bardzo ostre i mogą spowodować poważne skaleczenia w przypadku nieprawidłowego obchodzenia się z nimi.

Krok 8

Po oczyszczeniu i naostrzeniu noży i oczyszczeniu obudowy – zakonserwuj te elementy. Jedyne co jest potrzebne do tego – to środek WD-40. Jest to znakomity środek jeśli czystość kosiarki do trawy to coś na czym Ci zależy. Pokrycie noży i obudowy kosiarki natryskiem środka WD-40 eliminuje przyklejanie się trawy do tych elementów, a także chroni je przed korozją. Dzięki temu kosiarka może pracować bez zakłóceń przez długi czas. Jest to jeden z najlepszych środków do czyszczenia kosiarki ogrodowej i zapewnia jej funkcjonowanie w idealnych warunkach przez długi czas. Ponadto, ułatwia i przyspiesza czyszczenie i konserwację kosiarek w przyszłości.

Krok 9

Po nasmarowaniu noży i obudowy kosiarki należy przeprowadzić ponowny montaż. Załóż nóż i sprawdź, czy mocno i dokładnie przylega do gniazda. Następnie odwróć kosiarkę do właściwego położenia, podłącz przewód do korpusu świecy zapłonowej i napełnij zbiornik paliwem. Kosiarka jest gotowa do pracy.

Czyszczenie noży kosiarki nie zajmuje dużo czasu. Jeśli jest wykonywane właściwie i regularnie – to wydłuża żywotność urządzenia i poprawia jego skuteczność, ponieważ zaostrzone noże tną trawę na odpowiednią wysokość. WD-40, jest to najlepszy środek do czyszczenia kosiarki.  Pokrycie ostrzy natryskiem tego środka chroni noże przed korozją i osadami zanieczyszczeń i zapewnia ich długą żywotność.

Kolejnym istotnym elementem w ogrodzie są bramy. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o ich pielęgnacji.