Do czyszczenia łańcucha rowerowego należy stosować środek czyszczący WD-40 BIKE. Czyszczenie kasety rowerowej za pomocą preparatu WD-40 BIKE ma zasadnicze znaczenie dla pielęgnacji łańcucha rowerowego. Pozwala on przedłużyć okres eksploatacji roweru i ułatwia zmianę biegów, a tym samym zapewnia większy komfort jazdy. Aby wyczyścić łańcuch rowerowy należy obracać pedały spryskując jednocześnie środkiem czyszczącym koła zębate i łańcuch roweru. Po krótkim czasie preparat można spłukać, a spryskane nim części osuszyć.

Czyszczenie łańcucha rowerowego ‒ wskazówki szczegółowe

Aby oczyścić łańcuch rowerowy, należy umieścić rower tak, aby koło tylne znajdowało się w powietrzu i możliwe było jego łatwe obracanie. Szczególnie przydatny jest tu specjalny stojak na rowery. W przypadku braku takiego przyrządu, można też ustawić rower na siodełku i kierownicy. Przed rozpoczęciem czyszczenia łańcucha rowerowego należy umieścić pod rowerem szmatkę, na którą będą opadać zanieczyszczenia z łańcucha. Aby oczyścić wszystkie elementy łańcucha rowerowego, zaleca się obracać pedał jedną ręką w lewo, a jednocześnie drugą ręką spryskiwać łańcuch. Łańcuch należy spryskiwać w miejscu, w którym styka się on z kołami zębatymi.

W ten sposób należy czyścić cały łańcuch rowerowy, jak również koła zębate. Należy odczekać kilka minut dla pełnego zadziałania środka. Jeśli łańcuch rowerowy lub koła zębate są szczególnie mocno zabrudzone, konieczne może być oczyszczenie tych powierzchni za pomocą szczotki. Do tego celu nadaje się na przykład szczoteczka do zębów, której włoski są w stanie usunąć cząsteczki brudu nawet z trudno dostępnych miejsc. Części oczyszczone za pomocą preparatu należy następnie spłukać czystą wodą. Aby uniknąć pojawiania się rdzy lub osadów kamienia, można wytrzeć łańcuch i koła zębate do sucha szmatką.

Po oczyszczeniu i osuszeniu łańcuch rowerowy i sam rower można, w razie potrzeby, zakonserwować olejem łańcuchowym lub olejem w aerozolu dla warunków suchych lub wilgotnych.

Dlaczego warto czyścić łańcuch rowerowy?

Cząsteczki brudu przylegające do niektórych części roweru powodują ich przyspieszone zużycie. Ponadto, mocno zabrudzony lub zardzewiały łańcuch rowerowy utrudnia ​​zmianę biegów, co ma negatywny wpływ na komfort jazdy. Środek do czyszczenia łańcucha umożliwia usunięcie takich zabrudzeń jak sadza, oleje i błoto z łańcuchów rowerowych, kół łańcuchowych, zestawów korbowych i kaset. Nie pozostawia żadnych osadów i sprzyja zmniejszeniu zużycia ww. części roweru. Dlatego też, aby utrzymać rower w dobrym stanie i przedłużyć okres jego użytkowania, należy regularnie czyścić rower, w tym również jego łańcuch.