Najbardziej brudną częścią roweru jest zawsze jego łańcuch. Problemem z łańcuchem, inaczej niż w przypadku pozostałych części jest fakt, że nie wystarczy samo jego wyczyszczenie. Im dłużej odkładasz czyszczenie łańcucha rowerowego, tym szybciej ulegnie on zniszczeniu. 

 

Co może spowodować nieregularna pielęgnacja łańcucha: 

  • Osłabia sprawność przerzutek 
  • Zwiększa zużycie zębatek i przerzutek 
  • Zmniejsza elastyczność 
  • Zwiększa przestrzenie między ogniwami 

Jeżdżąc po różnych drogach, nasz łańcuch traci swoje osiągi. Dzieje się tak z powodu tarcia, któremu poddawany jest łańcuch. Traci on swoją moc z 3W do 5W. Taki 2 procentowy spadek może spowodować uszkodzenie łańcucha, ponieważ rowerzysta ma wtedy trudności z normalną jazdą. 

Zabłocony łańcuch może utracić moc nawet do 12W. Wtedy pedały stają się bardziej sztywne i rowerzysta musi dawać z siebie więcej siły podczas jazdy. 

Czyszczenie łańcucha rowerowego nie jest proste. Co raz więcej mechanizmów jest dodawanych do roweru, żeby łańcuch działał sprawnie. Kiedyś wystarczyło zdjąć łańcuch i zanurzyć go w środku czyszczącym. Dzisiaj zniszczenie roweru kończy się wymianą całego roweru. 

Jeśli chcesz kupić środek, który Ci pomoże, zwróć uwagę na dwie rzeczy: 

  1. Czy zmniejszy zbieranie si brudu 
  2. Czy stworzy grubą i trwałą powłokę 

Trzy zalety produktów WD-40 Bike

3 zalety, które ma do zaoferowania WD-40 Bike to “Czyści, Smaruje i Chroni” .

WD-40 Bike to smar, który został stworzony specjalnie dla rowerów. W ofercie jest środek do czyszczenia i 3 typy smarów. 

Poniżej znajdziesz instrukcję czyszczenia łańcucha rowerowego krok po kroku: 

Pozbądź się błota 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rowerzystów jest opłukiwanie roweru bardzo wysokim ciśnieniem wody. Takie działanie usuwa brud, ale także smar z łańcucha, zębatek itp. 

Żeby usunąć błoto, będzie Ci potrzebna szczotka, ścierka i woda. Do tego woda z niezbyt wysokim ciśnienie. Po rozmoczeniu brudu, użyć szczotki aby do usunąć. Następnie trzeba będzie przetrzeć rower szmatką i ponownie spłukać wodą. 

Wyczyść cały rower 

Po wyczyszczeniu łańcucha z błota, możesz przejść do czyszczenia całego roweru. Najlepiej zrobić to właśnie teraz, ponieważ później zaoszczędzisz dużo czasu. WD-40 Bike Cleaner będzie idealnym środkiem do wyczyszczenia ramy, pedałów, kół czy siodełka. Spryskaj nim cały rower i wyszoruj go. 

Nasmaruj łańcuch

Przed zastosowaniem smaru, zastanów się w jakich warunkach najczęściej jeździsz. W linii WD-40 Bike dostępne są smary typu Wet i Dry. Smar suchy- dry jest przeznaczony dla tych, którzy jeżdżą raczej po suchym terenie. Natomiast smar mokry- wet stworzony został dla tych rowerzystów, którzy jeżdżą w deszczu i błocie. Pamiętaj, żeby dokładnie nasmarować łańcuch. Przy pomocy korby, odwróć go co ułatwi aplikację i wnikanie smaru. 

Zetrzyj nadmiar smaru 

Czyszczenie łańcucha rowerowego musi być wykonane z dużą dokładnością. Dlatego na koniec musisz pamiętać o pozbyciu się nadmiaru smaru. Zrób to, przekręcając pedały do tyłu. 

Zdejmij tylne przerzutki

Umieść rower na ostatniej zębatce i przenieś do na wyższy bieg. W momencie gdy poczujesz luz, zdejmij część połączoną z przerzutką. Konieczne jest tutaj odpięcie kabli, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie wykonać tego kroku. 

Nasmaruj zębatki

Pamiętaj o ich odtłuszczeniu i nałożeniu nowej warstwy smaru. Przecieraj je delikatnie, aż zobaczysz delikatną warstwę ochronną. 

Powtórz

Wykonaj te same czynności z przednimi przerzutkami. Od dużej do małej, nasmaruj każdą zębatkę. Smar WD-40 Bike zostanie na częściach przez długi czas. 

Możesz też zastosować smar WD-40 All-Conditions Bike lube . Nadaje się on do jazdy w każdych warunkach. Ulepsza ona pracę zębatek, funkcjonowanie łańcucha i dodatkowo chroni przed zużyciem i rdzą. 

Smary WD-40 Bike ochronią Twój rower przed brudem przez długi czas. Pamiętaj jednak żeby stosować je po każdej jeździe. Po prostu zastosuj smar i pozbądź się nadmiaru przy pomocy ściereczki. 

Na rynku są setki produktów do pielęgnacji roweru. Jednak żaden z nich nie jest tak wszechstronny jak WD-40. Dlatego następnym razem kiedy wrócisz z przejażdżki, użyj produktów WD-40 Bike. 

Sprawdź te filmiki: