tracking

Czyszczenie mosiądzu- rady i wskazówki

Okucia, armatura i inne przedmiotu metalowe, znajdują się w wielu miejscach w naszych mieszkaniach. Zaczynając od zlewów przez figurki dekoracyjne, biżuterię, na klamkach kończąc. Gdziekolwiek się nie obejrzysz, znajdziesz przedmioty z metalu. Niestety czas i używanie ich, powoduje że ulegają zniszczeniu. Dlatego, jeśli szukasz łatwych sposobów na działania, dzięki którym stal w Twoim domu będzie lśnić a mosiądz będzie wyjątkowo czysty, poniżej mamy dla Ciebie odpowiedzi.

Czyszczenie mosiądzu z WD-40

W każdym domu pod kuchennym zlewem lub w garażu znajdzie się puszka tego wielofunkcyjnego preparatu. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jak pomocny może on być przy czyszczeniu i polerowaniu różnych typów metali. Przekonaj się sam: znajdź zaśniedziały przedmiot zrobiony z mosiądzu. Plastikową słomkę zamocuj do dyszy. Spryskaj miękką, czystą szmatkę niewielką ilością płynu. Teraz kulistymi ruchami pocieraj zaśniedziały element. Będziesz zdumiony, że czyszczenie mosiądzu może być takie proste. Użycie WD-40 pozwoli na wymazanie z pamięci zbierającego się od lat brudu i sprawi, że elementy metalowe będą lśniły jak nowe.

Czyszczenie mosiądzu- soda oczyszczona i ocet

Kolejnym domowym sposobem na czyszczenie mosiądzu, jest użycie sody oczyszczonej wymieszanej z octem. Już w szkole eksperymentowaliśmy z tymi dwoma środkami, co pokazało nam jak skutecznie działa ich połączenie ze sobą.

Pokryj powierzchnie, które chcesz wyczyścić dużą ilością stworzonej pasty. Odczekaj chwilę, aby kwas zawarty w mieszance, przebił się przez wszystkie warstwy zebranego brudu. Wykorzystaj miękką szczoteczkę do zębów, żeby wyszorować metal i pozbyć się brudu. Ta metoda nie jest kosztowna, a jednocześnie nie niszczy czyszczonej powierzchni. Po zakończeniu, zetrzyj pozostałą pastę czystą ścierką. Na koniec osusz. Po wyczyszczeniu stali czy mosiądzu, użyj niewielkiej ilości WD- 40, aby je wypolerować.

Czyszczenie mosiądzu- sok z cytryny

Cytryna działa podobnie jak ocet, ponieważ zawiera kwas. Możesz używać jej na różne sposoby, w zależności od tego, co chcesz osiągnąć.

Do łagodnych działań wystarczy połowa cytryny z niewielką ilością soli. Wystarczy nałożyć sok z cytryny wraz z solą, aby usunąć wierzchnie warstwy brudu z każdego rodzaju metalu. Po zakończeniu, przetrzyj powierzchnię suchą szmatką. Cytryna i sól z łatwością poradzą sobie w czyszczeniu zewnętrznego brudu, ale już nie tak dobrze w przypadku silniejszych zabrudzeń.

W przypadku cięższych zabrudzeń, weź dwie części sosu tatarskiego i jedną część soku z cytryny. Po wymieszaniu tych dwóch składników, powinna wyjść dość gęsta paska. Nałóż ją na zaśniedziałe przedmioty. Pozostaw na około 30 minut. Następnie zmyj ciepłą wodą i osusz. Do końcowego wypolerowania możesz użyć WD-40.

Czyszczenie mosiądzu- zapobieganie i ochrona

Ponieważ wiele przedmiotów jest codziennie używanych, Twoje działania mogą szybko odejść w niepamięć. Część przedmiotów możemy ochronić, natomiast w przepadku klamek do drzwi czy armatury nie jest to takie proste.

Takie elementy zwykle mają już na sobie warstwę chroniącą je przed zniszczeniem. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym możemy jeszcze lepiej o nie zadbać.

Malowanie

Jest to najczęstsza forma ochrony drewna i metali przez korozją. Może wytrzymać przez kilka lat. Jednak farba sama w sobie jest narażona na zniszczenie. Często odpryskuje i odbarwia się. Może też uszkodzić niektóre rodzaje metali np. mosiądz czy stal. W przypadku tych metali będzie konieczny inny środek powstrzymujący korozję.

Smar

W przypadku elementów z metalu, które poruszają się, lub ulegają dużym obciążeniom, lepszym rozwiązaniem będzie użycie preparatu WD-40. Jest to bardziej skuteczny inhibitor korozji. Nawet po wyschnięciu nie będzie się łamał ani łuszczył. Dzięki jego zastosowaniu, wygląd Twoich przedmiotów będzie bezpieczny. Powtórne użycia będą konieczne, ale to i tak lepsze rozwiązanie.

Czyszczenie mosiądzu- garnki, patelnie i inne naczynia

Niezależnie od tego, czy są to garnki z żeliwa, patelnie ze stali nierdzewnej czy mosiężne i miedziane naczynia, większość metali występuje w przedmiotach, których używany codziennie w kuchni.

Pierwszy krok w czyszczeniu sprzętów zna każdy, kto kiedykolwiek mył naczynia. Należy umyć elementy metalowe ciepłą wodą z płynem, aby usunąć cały brud z powierzchni.  Teraz można już zacząć szorować. Wiele głosów mówi, aby nie używać metalowych czyścików, ponieważ mogą zostawić zadrapania. Dlatego jeśli użycie delikatnej gąbki nie pomaga, trzeba sięgnąć po inne sposoby, aby pozbyć się uporczywych zabrudzeń.

Nalej jedną lub dwie szklanki wody do naczynia, tak aby przykryła dno. Dodaj kilka łyżek octu i soku z cytryny. Zagotuj. Do środka możesz złożyć mniejsze przedmioty wymagające czyszczenia np. noże. Gotuj przez ok. 15 minut, po czym wylej zawartość. Brud powinien teraz zejść z łatwością. Jeśli nadal coś pozostanie, czynność należy powtarzać, aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu.

Czyszczenie mosiądzu- nie tylko złoto się błyszczy.

Dzięki użyciu kilku przedmiotów domowych i puszki WD-40, możesz sprawić, że Twój dom będzie błyszczał. Szykuj  gumowe rękawice i cytrynę. Czyszczenie mosiądzu, stali, aluminium i innych metali już zawsze będzie proste.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Kliknij tutaj. 

 

Zastrzeżenie

Opisane i pokazane zastosowania produktów WD-40, zostały przedstawione firmie WD-40 przez użytkowników tych produktów. Zastosowania te nie były testowane przez firmę WD-40 i nie stanowią jej rekomendacji ani zaleceń. Podczas użytkowania produktów WD-40 należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zawsze należy przedstrzegać instrukcji na opakowaniu i brać pod uwagę znajdujące się tam ostrzeżenia.

Kontakt

Amtra Sp. z o.o. ul. Schonów 3 41-200 Sosnowiec

© 2020 WD-40 Company