tracking

Jak czyścić srebrną biżuterię, która zaśniedziała?

Każdy z nas marzy o pięknej, lśniącej biżuterii. Niestety po jakimś czasie użytkowania albo leżenia w szkatułce biżuteria traci swój czar. Srebrna biżuteria ma tendencję do śniedzenia. Jednak nawet z tym możesz sobie poradzić. Zastanawiasz się jak i czym czyścić srebrną biżuterię. Sprawdź nasze porady zawarte w tym artykule.

Zrób swój własny środek do czyszczenia

Możesz użyć specjalnych środków do czyszczenia srebrnej biżuterii, ale nie każda błyskotka będzie mogła być nimi wyczyszczona. Nie można zanurzać biżuterii z perłami czy nieprzezroczystych kamieni szlachetnych w tego typu środkach, ponieważ mogą zniszczyć lub uszkodzić kamienie takie jak turkus,  opal, onyks, korneol itp. Jeśli są zabrudzone po prostu je wypłucz.

Po czyszczeniu srebrnej biżuterii przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego preparatów, powinieneś dokładnie opłukać je pod bieżącą wodą lub wyczyścić wilgotną szmatką. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku biżuterii z wieloma elementami czy tej rzeźbionej. Zmywacz może wniknąć w szczeliny w biżuterii i tam stwardnieć. Po zakończeniu czyszczenia, przetrzyj jeszcze biżuterię przy pomocy ściereczki z mikrofibry, dzięki czemu nie zostaną na niej białe plamy po wodzie.

Woda z płynem:

Jeśli przedstawiony wyżej sposób nie działa, możesz wyczyścić srebrną biżuterię przy pomocy wody z płynem do mycia naczyń (bez amoniaku i fosforanu). Jeśli to też nie zadziała- spójrz na sposób poniżej. Stosowanie wody z płynem jest też zalecane jako czynność dodatkowo przed stosowaniem jakiejkolwiek innej metody.

Soda oczyszczona i woda:

Niewybielająca pasta może być dobrym substytutem środka do czyszczenia srebra. Jednak bardzo ciężko je znaleźć i trudno wybrać taką, która nie zniszczy koloru Twojej biżuterii. Zamiast tego, może sam zrobić pastę z wody i sody oczyszczonej. Mało ilość trzeba nałożyć na srebrną biżuterię. W przypadku elementów z wieloma szczegółami, trzeba dodatkowo użyć do tego czystej szczoteczki do zębów, która pomoże dostać się w trudno dostępne miejsca.

Po skończeniu czyszczenia, opłukaj biżuterię pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha czystą ściereczką.

Oliwa z oliwek i sok z cytryny: 

Zmieszaj ze sobą pół szklanki soku z cytryny i łyżeczkę oliwy z oliwek. Zanurz w tej mieszance ściereczkę z mikrofibry, przetrzyj i wypoleruj srebro. Po zakończeniu opłukaj wodą i wysusz.

Biały ocet i soda oczyszczona:

Zmieszaj ze sobą pół szklanki octu i dwie łyżeczki sody oczyszczonej. Zanurz w tej mieszance zaśniedziałą srebrną biżuterię i pozostaw na dwie, trzy godziny.  Możesz zauważyć, że woda musuje, ale to całkiem normalne. Na koniec opłucz wodą i wysusz.

Soda oczyszczona, sól, folia aluminiowa i gorąca woda:

Do czyszczenia srebrnej biżuterii możesz też wykorzystać zwykłą reakcję chemiczną.

Użyj: sody oczyszczonej, folii aluminiowej i soli.

Wyłóż zlewozmywak lub szklane naczynie żaroodporne folią aluminiową- matową stroną do dołu. Na folii ułóż srebrną biżuterię i zalej ją gorącą wodą. Teraz dodaj dwie łyżeczki soli i dwie łyżeczki sody oczyszczonej. Ponieważ grudki mogą zarysować biżuterię, mieszaj aż wsypane substancję całkowicie się rozpuszczą.

Reakcja chemiczna spowoduje, że zaśniedzenia przemieszczą się z biżuterii na folię aluminiową w czasie 5-10 minut. Możesz poczuć zapach podobny do zgniłego jajka; dzieje się tak ponieważ siarczek przenika do metalu. Jest to normalne i nie ma się czym przejmować.

Po skończeniu czyszczenia, opłukaj biżuterię wodą i wytrzyj ją do sucha.

Użyj preparatu wielofunkcyjnego WD-40

Proponujemy WD-40 jako środek do czyszczenia srebrnej biżuterii, ponieważ łatwo go kupić i zastosować. Wystarczy, że kupisz puszkę preparatu wielofunkcyjnego WD-40 i go użyjesz.

Spryskaj nim srebrną biżuterię i użyj ściereczki z mikrofibry do wypolerowania jej (okrągłymi ruchami). Stopniowo zobaczysz jak zaśniedzenia znikają.

WD-40 jest doskonałym środkiem czyszczącym, który poza tym, że czyści nadaje też biżuterii odpowiedni blask. We względu na swój skład, nie zniszczy powierzchni czyszczonej biżuterii.

Jak czyścić srebrną biżuterię, aby była jak nowa?

Jeśli dobrze pielęgnujesz srebrną biżuterię, może Ci ona służyć nawet kilka lat. Jak wiesz srebro to dość drogi metal, więc nie można czekać, aż całkiem zaśniedzieje. Rozpocznij czyszczenie już wcześniej. Trzymaj w domu puszkę WD-40, żeby od czasu do czasu nadać swojej biżuterii wygląd jak zaraz po zakupie u jubilera.

 

Sprawdź naszego bloga, żeby znaleźć wiele innych ciekawych porad. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zastrzeżenie

Opisane i pokazane zastosowania produktów WD-40, zostały przedstawione firmie WD-40 przez użytkowników tych produktów. Zastosowania te nie były testowane przez firmę WD-40 i nie stanowią jej rekomendacji ani zaleceń. Podczas użytkowania produktów WD-40 należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zawsze należy przedstrzegać instrukcji na opakowaniu i brać pod uwagę znajdujące się tam ostrzeżenia.

Kontakt

Amtra Sp. z o.o. ul. Schonów 3 41-200 Sosnowiec

© 2020 WD-40 Company