Niezależnie od tego, czy próbujesz usunąć rdzę z domowych narzędzi, czy z samochodu, wymaga to tylko… Tak naprawdę to dużo ciężkiej pracy. Jest wiele domowych sposobów i tysiące środków, które ułatwią to zadanie. Pytanie „jak usunąć rdzę z metalu” jest stare jak świat. Próbujemy i próbujemy, ale albo domowe sposoby jeszcze bardziej roznoszą rdzę albo preparaty nie działają wystarczająco długo.

Zanim odpowiemy na to nurtujące pytanie „jak usunąć rdzę z metalu”, musisz nastawić się na to, że praca będzie ciężka i czasochłonna. Na początek sprawdźmy jakich narzędzi będziesz potrzebować aby usunąć rdzę::

Narzędzia niezbędne to usuwania rdzy

 • Druciak
 • Papier ścierny
 • Szczotka druciana
 • Rękawiczki gumowe
 • Środek hamujący rdzę
 • Ocet
 • Soda oczyszczona
 • Sól
 • Cytryna
 • Ziemniak
 • Płyn do zmywarki

Zeskrob rdzę

Zanim zaczniesz czyszczenie, koniecznie załóż rękawiczki. Niezależnie od tego czy używasz octu czy środka hamującego rdzę, długi kontakt z tymi preparatami może powodować poparzenie dłoni.

W zależności od tego z jakiego przedmiotu chcesz usunąć rdzę, musisz zdecydować czego użyjesz. Możesz delikatnie zetrzeć rdzę lub użyć druciaka do cięższych działań. Cyklicznie zdzieraj rdzę i upewniaj się, że nie przechodzi na inne części. Jeżeli rdza jest już usunięta, użyj papieru ściernego, żeby wyrównać powierzchnię. Na małych powierzchniach użyj do tego szczotki drucianej.

Jak usunąć rdzę używając domowych środków

Ocet

Ocet jest bardzo skutecznym środkiem jeśli chodzi o usuwanie rdzy. Jest on naturalnym środkiem smarującym i może być używany zarówno na małych jak i dużych powierzchniach. W przypadku mniejszych przedmiotów, możesz zamoczyć je w occie przez całą noc. Jeśli przedmiot jest zbyt duży i nie można go zanurzyć, trzeba zamoczyć szmatkę w occie i owinąć nią czyszczoną powierzchnię.

Podczas czyszczenia dużych powierzchni metalowych, nalej na nie ocet i pozostaw na dwie, trzy godziny. Po tym czasie zetrzyj preparat używając szmatki i usuń rdzę za pomocą druciaka.

Soda oczyszczona

Umyj metalową powierzchnię i posyp ją sodą oczyszczoną. Wilgoć utworzy mieszankę z sodą i przyklei się do rdzy. W zależności od ilości rdzy, pozostaw sodę na godzinę lub dwie. Po tym czasie, możesz zdrapać rdzę używając druciaka lub szczotki drucianej. Ocet rozpuszcza rdzę, a soda oczyszczona odkleja ją od powierzchni. Dlatego konieczne jest tutaj krótkie skrobanie. Przygotuj się na to!

Sok z cytryny i sól

Kiedy kwas z soku z cytryny połączy się z solą, mogą zdziałać cuda. Zazwyczaj taka mikstura działa najlepiej na mniej uporczywe plamy rdzy. Zrób pastę mieszając ze sobą sól i sok z cytryny. Nałóż na zardzewiałe powierzchnie i pozostał na więcej niż dwie godziny. Kwas odczepi rdzę od powierzchni, dzięki czemu będziesz mógł ją zetrzeć używając zwykłej szmatki.

Płyn do zmywarki i ziemniak

Ostrzeżenie- ta metoda najlepiej sprawdza się na mniejsze zabrudzenia, ale jest niezwykle niechlujna. Przekrój ziemniaka na pół i pokryj płynem do mycia naczyń. Płyn do zmywarki sam w sobie może być szkodliwy dla metalowych powierzchni. Jednak razem z ziemniakiem działają cuda. Użyj ziemniaka jak druciaka i szoruj dopóki rdza nie zniknie.

Jak usunąć rdzę z metalu używając preparatów przemysłowych

Środek hamujący rdzę

Po umyciu auta, zeskrobaniu rdzy, trzeba użyć preparatu, który zahamuje jej rozwój. Kiedy wyschnie, możesz pokryć samochód woskiem, aby utworzył on warstwę ochronną. Należy jednak pamiętać, że środki hamujące rdzę, zapobiegają jej rozwojowi ale nie usuwają jej z powierzchni.

WD-40

WD-40 jest środkiem, który usuwa rdzę i smaruje. Może być używany na wszystkich rodzajach narzędzi np. narzędziach ogrodowych, wyposażeniu domu, samochodach, zabawkach, meblach itp. Po użyciu, środek ten wysycha natychmiastowo i tworzy warstwę chroniącą przed korozją. Warstwa ta chroni powierzchnię przed działaniem wody. WD-40 wnika głęboko i poluzowuje zardzewiałe części, więc rdza może być usunięta z łatwością.

Kwas cytrynowy

Jeśli ktoś zapytałby mnie, jak usunąć rdzę z metalu, kwas cytrynowy znalazłby się na mojej liście. Jedynym problem jest jednak to, że razem z rdzą usuwa on farbę. Jeśli więc, chcesz usunąć rdzę z samochodu, proponuje użyć innej metody np. WD-40. Kwas cytrynowy może być użyty do usunięcia rdzy z małych narzędzi np. narzędzi ogrodowych, śrub i nakrętek. Jedyne co musisz zrobić, to wsypać dwie łyżeczki kwasu do gorącej wody i zanurzyć w tym czyszczony przedmiot. Pozostaw go na całą noc, a potem zeskrob rdzę używając druciaka.

Po wypróbowaniu wszystkich domowych środków, najlepszym preparatem przemysłowym, który usuwa rdzę jest WD-40. Jest on wystarczająco silny, żeby ochronić powierzchnię przed rdzą na sześć miesięcy. W przypadku samochodu, po umyciu go, wyszorowaniu i nawoskowaniu, użyj tego preparatu, aby zachować piękno samochodu. W przypadku innych metalowych przedmiotów, WD-40 również jest idealnym wyborem w kategorii środków odrdzewiających.