Grasz na pianinie? Jeśli tak to na pewno wolisz uderzać w klawisze, które są czyste i białe a nie brudne i żółte.

Jeśli musisz wyczyścić klawisze w pianinie, sprawdź kilka naszych wskazówek a zrobisz to w mgnieniu oka. Pamiętaj, żeby upewnić się u producenta czy żadna z tych metod nie zaszkodzi Twojemu cennemu pianinu. Zawsze najlepiej przetestować działanie na małej powierzchni.

Mleko i sok z cytryny

Sok z cytryny i mleko to produkty najczęściej używane w celu czyszczenia klawiszy w pianinie. Sok z cytryny jest częściej polecany, ponieważ z łatwością może wniknąć w brud.

Według ekspertów jednak mleko lepiej nadaje się do tego celu. Potrafi lepiej pozbyć się brudu z klawiszy. Trzeba jednak pamiętać, aby rozcieńczać je odrobiną wody.

Niezależnie od tego czy korzystasz z mleka czy soku z cytryny jest ryzyko, że zabrudzenia nie znikną. WD-40 natomiast na pewno pozbędzie się brudu z klawiszy pianina i to bardzo szybko.

Musisz jedynie spryskać szmatkę WD-40 i przetrzeć nią zabrudzone klawisze. Magia WD-40 zacznie działać i cały brud zniknie, pozostawiając klawisze błyszczące i wyglądające jak nowe.

Wymagany czas

Nikt z nas nie ma wystarczająco czasu na domowe obowiązki. Każdy jest ciągle zajęty robiąc różne rzeczy. Mając to na uwadze, można stwierdzić, że używanie mleka czy soku z cytryny, aby wyczyścić klawisze w pianinie, jest bardzo czasochłonne.

W zależności od stanu w jakim znajdują się klawisze twojego pianina, może to potrwać nawet 20 minut. Co więcej nawet po takim czasie nie ma pewności, że brud całkowicie zniknie.

WD-40 nie spowoduje takiego zamieszania. Dzięki niemu skuteczniej i szybciej pozbędziesz się brudu.

Zastosowanie WD-40 znacznie obniży czas, który potrzebny jest, aby wyczyścić klawisze w pianinie.

Ostrożność zalecana

Niezależnie od tego czy czyścisz drewniany stół czy skomplikowany instrument elektryczny, zawsze zalecana jest ostrożność. Jednak jeśli chodzi o klawisze w pianinie- musisz wejść na wyższy poziom w zachowywaniu ostrożności.

Dlaczego? Ponieważ nie można ich traktować z dużą siłą. Zauważono, że w większości używamy zbyt dużo siły do czyszczenia klawiszy w pienienie. A to może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Częstotliwość czyszczenia

 

Teraz kiedy już wiesz, jak powinno się czyścić klawisze w pianinie, musisz zastanowić się, jak często to robić. Czy powinno się to robić raz na tydzień czy może raz w roku? Trzeba dopasować to indywidualnie.

Jeśli zbyt często będziesz to robić, może okazać się że błysk/blask zniknie z klawiszy i nie będą już wyglądały tak dobrze, jak na początku. Jeśli natomiast zbyt długo będziesz to odkładać, będziesz grał na brudnych klawiszach za każdym razem, gdy będziesz grał na pianinie.

Jak o tym pomyśleć, to chyba najlepiej byłoby zrobić grafik z datami czyszczenia. Powinien on zależeć o kilku zmiennych np. częstotliwości z jaką używasz pianina. Jeśli dobrze dopasujesz grafik, zawsze będziesz grać na czystych klawiszach!

Dbanie o pianino jest konieczne, jeśli chcesz aby służyło Ci latami. Regularne czyszczenie klawiszy to część dbania o pianino. Pamiętaj, że tą pracę ułatwi Ci puszka starego, dobrego WD-40.

Dowiedź się więcej o zastosowaniach WD-40. Może zainteresuje Cię jak dbać o trofea, które wygrałeś? Sprawdź tutaj.