Kiedy kupujesz złotą biżuterię, wybór jest ogromny. Zanim przejdziemy do tematu artykułu jakim jest polerowanie złota, zastanówmy się w jakich kolorach złoto może występować. Tak, złoto na prawdę może mieć różne kolory. 

Kolory

Złota biżuteria nie zawsze jest całkowicie złota. Jest ona zrobiona ze stopu złota zmieszanego z innymi metalami. W przypadku złotej biżuterii najczęstszymi domieszkami są cynk, srebro, nikiel czy platyna. Najpopularniejszymi kolorami, które przyjmuje złoto są: żółty, różowy, biały i zielony.

Żółte złoto

Żółte złoto to efekt połączenia czystego złota z miedzią, srebrem lub cynkiem. To najczystszy odcień jaki może osiągnąć złota biżuteria. Jest ona również hipoalergiczna i wymaga mniej pielęgnacji niż pozostałe rodzaje. 

Białe złoto

Białe złoto powstaje w wyniku połączenia złota z platyną. Czasem zamiast platyny wykorzystywane jest palladium.  Takie kolor można również osiągnąć poprzez zmieszanie ze sobą złota, cynku i niklu. Białe złoto jest bardziej odporne na zarysowania i bardziej trwałe niż żółte złoto. Jest także tańsze niż platyna czy żółte złoto.  

Różowe złoto

Różowe złoto to mieszanka stopów złota i miedzi. Zawiera ona dużą część miedzi. Dzięki temu taka biżuteria jest dużo tańsza i dostępna dla większości ludzi. Co więcej jest ona zdecydowanie bardziej trwała niż białe czy żółte złoto. 

Zielone złoto

Zielone złoto powstaje w wyniku połączenia takich samych proporcji złota i miedzi. Natomiast srebrny kolor nadaje domieszka srebra. 

Który z kolorów złota jest najbardziej popularny? 

Był czas kiedy to żółte złoto było tym najczęściej wybieranym. Jednak kiedy jego cena stała się zbyt wysoka, ludzie zaczęli wybierać białe złoto. Przynajmniej przez ostatnie 30 lat. Zwłaszcza jeśli chodzi o pierścionki zaręczynowe czy obrączki. 

Polerowanie złota

Złoto jest bardzo miękkim metalem, dlaczego trzeba je regularnie pielęgnować. Idealnie jest jeśli polerowanie złota wykonuje się raz lub dwa razy do roku. Jeśli jest ono polerowane zbyt często, może zostać zniszczone. Jednak jeśli będziesz ostrożny, będziesz cieszył się blaskiem złota. Poniższe wskazówki pokażą Ci, że polerowanie złota, nie jest takie trudne. Dzięki nim pozbędziesz się zadrapań i ochronisz złoto. 

Metoda 1: Regularne polerowanie złota

Krok 1

Weź miskę i napełnij ją wodą. Dodaj niewielką ilość sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Włóż biżuterię do mieszanki i odczekaj kilka minut. 

Krok 2

Użyj szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, żeby wyszorować złoto. W tym wypadku, im mniejsza szczoteczka, tym lepiej. Pamiętaj, aby nie szorować zbyt mocno. Nie ma konieczności używania dużej siły. 

Krok 3

Teraz możesz opłukać czyszczone przedmioty. Użyj do tego ciepłej wody. Musisz zrobić to bardzo dokładnie. Na koniec sprawdź czy nie ma żadnych plam.

Krok 4

Użyj ściereczki, żeby wytrzeć złoto. Pamiętaj, aby używać do tego suchej szmatki. Unikaj stosowania w tym celu ręczników papierowych. Możesz także pozostawić przedmioty do wyschnięcia na powietrzu. 

Krok 5

Na koniec, wypoleruj złoto przy pomocy specjalnej ściereczki jubilerskiej. Nada to biżuterii piękny błysk. 

Metoda 2: Polerowanie złota- usuwanie zarysowań 

Krok 1

Przedmioty ze złota mogą być czyszczone przy pomocy wody z płynem do mycia naczyń. Na początek przygotuj miskę wody z płynem. Weź czystą, miękką ściereczkę i zanurz ją w przygotowanej wodzie. Następnie użyj jej do wyczyszczenia złotych elementów. Opłukaj je i pozostaw do wyschnięcia. 

Krok 2

Wymieszaj wodę z amoniakiem. W proporcji: jedna część amoniaku na sześć części wody. Amoniak powinieneś bez problemu dostaw w wielu sklepach. Nie martw się o jego dostępność. Pamiętaj też o środkach ostrożności niezbędnych podczas kontaktu z amoniakiem- zawsze zakładaj rękawiczki. 

Krok 3

Zanurz złote przedmioty w przygotowanej mieszance. Pozostaw na kilka minut- nie dłużej. 

Krok 4

Użyj ściereczki do wytarcia złota. Sprawdź czy na wytartych przedmiotach nie znajdują się już żadne zadrapania. Powtarzaj tą czynność do czasu, aż znikną one całkowicie. 

Metoda 3:Polerowanie złota- ochrona złota

Powinieneś unikać noszenia biżuterii w sytuacji, gdzie możesz się spocić. Pot może prowadzić do zniszczenia złota, ponieważ jest kwasem. Jeśli nie możesz zdjąć biżuterii, na przykład na czas robienia ćwiczeń, upewnij się, że po ich zakończeniu, wytrzesz biżuterię. 

Unikaj również stosowania balsamów jeśli nosisz biżuterię. Balsamy są na liście kosmetyków, które niszczą złoto. Znajdują się na niej również perfumy i lakier do włosów. 

Jak zauważyłeś, polerowanie złota nie jest trudne. Na koniec wspomnimy jeszcze, że do ochrony złota możesz tez użyć starego, dobrego WD-40

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.