Gruntowny remont jest kuszący i jednocześnie przerażający. Z większym spokojem postrzegamy drobne odświeżenie np. pomalowanie futryn w domu. To nie zmienia faktu, że w obu przypadkach niezbędne jest malowanie farbą. W ferworze pracy wystarczy chwilowe roztargnienie i jeden zły krok by farba z puszki rozlała się na płytki. Czym ją usunąć? Może WD-40 usuwa plamy z farby z płytek? Sprawdź sam.

Szybkość reakcji

Jeśli farba rozlana na płytki jeszcze nie zastygła, to jej usunięcie będzie dość proste. Wystarczy usunąć jej nadmiar chłonną ściereczką, a płytki dwukrotnie i dokładnie umyć detergentem. Ślad po drobnym wypadku nie powinien zostać. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma szybkość reakcji. Farba najpierw zastyga na powierzchni, a później wysycha i twardnieje. Niestety najbardziej destrukcyjny wpływ na płytkę ma pierwsza faza reakcji, czyli zastyganie. Podobnie bardzo ważne jest też to jakiego rodzaju jest zaschnięta farba.

Rozpoznanie problemu

Zaschnięte plamy na płytkach są trudne do usunięcia. W pierwszej kolejności zaleca się wejść w posiadanie wiedzy na temat rodzaju farby, którą się malowało daną powierzchnię. Jeśli to farba akrylowa, to można uznać, że sytuacja nie jest tak zła, jak mogłoby się wydawać. Farbę akrylową łatwo się rozpuszcza. Wystarczy użyć odpowiedniego środka i dokładnie wytrzeć powierzchnię. Jeśli pozostaną jakieś ślady, to tę czynność trzeba powtórzyć. Sytuacja się komplikuje, jeśli na płytkach jest plama z zaschniętej farby olejnej. W tym przypadku powinno się sięgnąć po bardziej specjalistyczne produkty.

Co usuwa plamy z farby z płytek?

Prześledźmy krok po kroku najpopularniejsze środki, które stosuje się do usuwania farby z płytek:

Żele – produktów żelowych na rynku jest cała masa. Większość z nich to wysokowydajne preparaty rozpuszczające w żelu, których skład opiera się na biodegradowalnych rozpuszczalnikach. Żele powinny usunąć farbę z płytek. Wadą tego typu produktów jest to, że zawarte w nich rozpuszczalniki są biodegradowalne tylko w pewnym stopniu. Wprawdzie producenci zapewniają, że są one bezwonne i pozbawione toksyn, ale w praktyce wygląda to bardzo różnie.

Benzyna ekstrakcyjna – bardzo dobrze rozpuszcza farbę i inne trudne do usunięcia substancje np. kleje. Stosowanie benzyny jest bardzo popularne przy tego typu pracach. Jednak decydując się na jej użycie, trzeba być bardzo ostrożnym. Benzyna ekstrakcyjna z pewnością usunie plamy z farby z płytek, ale jej działanie może być tak silne, że odbarwi płytkę. To zaburzy estetykę całej posadzki. Wtedy jednym ratunkiem będzie wybicie płytki, dosztukowanie nowej i wklejenie jej na miejsce tej uszkodzonej. Jeśli już decydujemy się na użycie benzyny, to warto najpierw sprawdzić w niewidocznym miejscu, co się stanie, kiedy wejdzie w reakcję z materiałem powierzchni. Niemal identyczna sytuacja jest z dobrze znanym i niemal wszędzie dostępnym rozpuszczalnikiem.

WD-40 usuwa plamy z farby z płytek – w sieci bardzo często pojawiają się pytania, czy preparat wielofunkcyjny WD-40 nadaje się do usuwania plam z farby z płytek. Otóż tak, ponieważ ma oleistą konsystencję. Wystarczy spryskać plamy z farby i pozostawić na kilkanaście minut, aby zaszła reakcja chemiczna. WD-40 powinno rozmiękczyć farbę i oddzielić ją od powierzchni płytki. Preparat niemal w taki sam sposób wypiera wodę. Kiedy zajdzie reakcja, trzeba wilgotną szmatką wyczyścić płytki. Farba powinna zostać usunięta. Jednak, gdy po zakończeniu czyszczenia zostaną drobne plamki, to całą czynność trzeba powtórzyć. Kiedy płytki będą czyste, wystarczy umyć je ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.

Czy WD-40 usuwa plamy z farby z płytek?

Domowe sposoby – popularne lecz szkodliwe

Wiele osób wychodzi z założenia, że farbę z płytek można usunąć przy pomocy domowych sposobów. W przypadku starych płytek można spróbować. Jednak te produkowane obecnie mają powłoki z nieco innych, bardziej delikatnych materiałów. Zdecydowanie łatwiej jest je uszkodzić. Zatem czego należy się wystrzegać?

Ocet – choć wydaje się niegroźny, to może odbarwić powierzchnię. Jego działanie będzie podobne do benzyny ekstrakcyjnej czy rozpuszczalnika.

Papier ścierny – istnieją przypadki, w których ludzie starają się usunąć farbę poprzez jej starcie papierem ściernym czy drobnoziarnistym. Jeśli po takim zabiegu pozostają dalej drobne zabrudzenia, to posługują się pilniczkiem do paznokci, nożyczkami bądź innym ostrym narzędziem. Powłoki stosowane na płytkach są teraz nieco delikatniejsze. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że płytka zostanie porysowana. Natomiast wypolerowanie jej uszkodzi powłokę, przez co jej estetyka i żywotność pozostawi wiele do życzenia.

Ostrożności nigdy za wiele

Okazuje się, że problem, który z pozoru wydaje się prosty do rozwiązania w praktyce stanowi duże wyzwanie. Jeśli to nie my używaliśmy farby, lecz wynajęta przez nas firma czy profesjonalista, możemy mieć problem z określeniem jej rodzaju. Wtedy dobrze się skontaktować z osobą, która malowała i zgłosić poprawkę, a jeśli nie jest to możliwe, to chociaż dopytać jaki rodzaj farby został zastosowany do malowanej powierzchni. Następnie wybrać najbezpieczniejszy środek i ostrożnie przeprowadzić gruntowne czyszczenie.

Z innego artykułu na naszym blogu dowiesz się jak usunąć plamy ze zlewozmywaka. Wystarczy, że klikniesz tutaj.