Kto nie kocha złota? Na widok złotej biżuterii nawet najbardziej chłodne serca odczuwają radość. Kobiety w szczególności. Noszą one złotą biżuterię z wielką klasą i dumą. Może jednak nadejść taki czas, kiedy złota biżuteria przestaje wyglądać i błyszczeć jak kiedyś. Nie oznacza to jednak konieczności wyrzucenia starej ozdoby i zakupu nowej- nie wielu stać na taki luksus. W takim przypadku trzeba zadbać o biżuterię poprzez czyszczenie a następnie polerowanie złota. Tylko jak to zrobić? Poniżej znajdziesz odpowiednie wskazówki.

Namocz złoto w magicznej miksturze

Niezależnie od tego czy musisz wypolerować złoty łańcuszek czy złoty pierścionek, niezbędne będzie przygotowanie specjalnej mieszanki, która Ci w tym pomoże. Z czego składa się ta mieszanka? Zawiera sodę oczyszczoną, płyn do naczyń i wodę. Tak, tylko tyle! Wypełnij miskę wodą i dodaj niewielką ilość sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń.  Następnie zanurz w tak przygotowanej wodzie te elementy biżuterii, które chcesz wyczyścić i pozostaw na kilka minut, aby składniki zaczęły działać.

Ścieranie, ścieranie i jeszcze raz ścieranie- polerowanie złota

Mikstura zadziałała już na biżuterię przed odpowiedni czas, więc teraz pora na ścieranie z jej powierzchni brudu i innych zabrudzeń, które się tam zebrały. Wykonując tę czynność, musisz zachować szczególną ostrożność. Dlaczego? Ponieważ, jeśli będziesz to robić czymś zbyt twardym, wtedy poza pozbyciem się brudu, zniszczysz też złoto samo w sobie. Idealnie nada się do tego dziecięca szczoteczka do zębów. Nie musisz też wkładać w to ogromnej siły. Wystarczą delikatne ruchy, a brud zejdzie sam.

Spłukaj biżuterię

Po zakończeniu delikatnego ale dokładnego ścierania, nadszedł czas na opłukanie biżuterii, żeby pozbyć się resztek „magicznej mikstury” i niechcianego brudu. Zaleca się użycie do tego raczej ciepłej, a nie zimnej wody. Podczas spłukiwania, upewnij się, że nie zostawiasz żadnych resztek sody oczyszczonej, również w zakamarkach złotej biżuterii. Po spłukaniu, możesz sprawdzić czy wykonane wcześniej czynności, przyniosły zamierzone rezultaty czy nie. Jeśli nie jesteś zadowolony, najlepiej powtórzyć całą procedurę.

Wysusz złoto

Po porządnym opłukaniu biżuterii i jeśli jesteś zadowolony z efektów, czas na polerowanie złota, które wymaga osuszenia biżuterii. Brzmi dość prosto, prawda? W rzeczywistości wygląda to tak, że łatwo jest popełnić błąd i porysować lub zmatowić złoto. Żeby być pewnym, że nie poniszczysz biżuterii, użyj do osuszania delikatnej, miękkiej ściereczki. Nie zaleca się natomiast używania do tego ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych, ponieważ mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Pamiętaj, musisz wysuszyć złoto a nie je zadrapać.

Dotyk ściereczki jubilerskiej

Dla najlepszego wykończenia niezbędna będzie ściereczka jubilerska. Można ją z łatwością kupić u jubilera albo w supermarkecie. Wystarczy, że weźmiesz szmatkę i delikatnie przetrzesz nią biżuterię. Nada to zlotu blask. Jeśli dostrzeżesz jakieś resztki brudu, również możesz je usunąć za pomocą tej ściereczki. Wykonuj tą czynność co najmniej kilka razy, dzięki czemu będziesz pewien, że złoto nabierze odpowiedniego blasku.

Polerowanie złota z WD-40

Myśląc „ polerowanie złota ”, w twojej głowie może pojawić się myśl o znanym od lat preparacie wielofunkcyjnym, pod nazwą WD-40. Dlaczego? Ponieważ wśród dwóch tysięcy zastosowań WD-40 pojawia się również polerowanie złota.

Użycie WD-40 w celu wypolerowania złota, bardzo ułatwia całą procedurę. W tym przypadku wystarczy, że spryskasz czysty ręcznik przy użyciu WD-40, a następnie przetrzesz nim element biżuterii, który chcesz wypolerować. I… to już wszystko! WD-40 to tak naprawdę wszystko, co jest Ci potrzebne, aby polerowanie złota było szybkiej, proste i skuteczne.

Poza znacznym ułatwieniem procesu, kolejną zaletą użycia WD-40 do polerowania złota jest usuwanie zadrapań. Procedura opisana wyżej jest oczywiście skuteczna, ale nie pozwala na pozbycie się zarysowań z powierzchni złotej biżuterii. Z WD-40 jest inaczej. Złoto będzie wypolerowane, a zarysowania znikną.