Koniec przymrozków to zielone światło dla wędkarzy, niektórzy jednak nie odpuszczają nawet zimą. Świeża ryba doskonale smakuje o każdej porze roku, a szczególnie ta samodzielnie złowiona. Zarówno przed, jak też po sezonie, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji wędki, dzięki czemu unikniesz jej szybszego zużycia i niemiłych niespodzianek przed kolejną wyprawą nad jezioro lub rzekę. Do dzieła, bo sezon wędkarski już w pełni!

Wędziska zużywają się najszybciej

Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na te elementy wędki, które w wyniku  częstego jej używania mogą się szybciej zużyć. W ich przypadku ryzyko wystąpienia usterek jest większe, ponadto są bardziej narażone na zabrudzenia. Należą do nich wędziska i ich złącza. Przy konserwacji wędki zacznij od przetarcia tych elementów wilgotną ściereczką. Jeżeli nie możesz usunąć większych zabrudzeń, możesz skorzystać z niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, a najlepiej specjalistycznych preparatów. Następnie wędziska osuszamy i uzupełniamy ewentualne ubytki, a końcówki powlekamy teflonem lub grafitem. Uszkodzone pierścienie przelotek wymień, w przeciwnym razie będą niszczyć żyłkę. Wymianie podlegają ponadto kółka łącznikowe, stery orazkotwice, jeżeli oczywiście dostrzeżesz na nich pęknięcia lub deformacje. Wyczyść ponadto przynęty i w razie ubytków uzupełnij je szpachlą modelarską lub lakierem.

Konserwacja kołowrotka

Kołowrotek odgrywa znaczącą rolę w efektywnej pracy wędki. Jeżeli pracuje on głośno i ciężko, należy go koniecznie rozkręcić i wyczyścić np. sprężonym powietrzem lub pędzelkiem. Należy go również dokładnie nasmarować, do czego wykorzystaj np. smar silikonowy WD-40. Zapewnia doskonałe smarowanie, chroni przed wilgocią i nie przyciąga zanieczyszczeń. Dzięki systemowi Smart Straw możesz ustawić szerokość strumienia. Zawór 360° pozwala na precyzyjną aplikację nawet w trudno dostępnych miejscach w ustawieniu pionowym lub po odwróceniu dnem do góry.

Jeżeli łowisz w mętnej wodzie, to żyłka może bardzo szybko się zabrudzić. Taki zanieczyszczenia usuwamy na bieżąco z wykorzystaniem gąbki lub ściereczki. Jeżeli końcówka żyłki jest szorstka i zniszczona, obetnij ją. Nie zapominaj też o haczykach. Po powrocie do domu, należy je pozostawić do całkowitego wyschnięta i dopiero umieścić w zamkniętym pojemniku.

Nie zapominaj o detalach

Wędziska i kołowrotek to nie jedyne elementy, wymagające uwagi. Zwróć również uwagę na stan swojego pozostałego wyposażenia. Jeżeli łowisz w obuwiu gumowym i woderach, to po każdej wyprawie na ryby umyj je ciepłą wodą. Warto jest też je odpowiednio zakonserwować, w czym dobrze sprawdzi się również smar silikonowy WD-40. Korzystałeś z pontonu? Nie pozostawiaj go wilgotnego, a osusz dokładnie oraz  przechowuj zawsze w suchym miejscu.

Jeżeli na Twoim wędkarskim wyposażeniu jest także siatka i podbierak, to wypłucz je i dobrze wysusz. Sprzęt wędkarski przechowuj zawsze w pokrowcach i pojemnikach w miejscu suchym i z dostępem do świeżego powietrza.

Każdy wędkarz oczekuje od swojego sprzętu sprawności przez jak najdłuższy czas. Zakup wędki i akcesoriów to duża inwestycja, szczególnie jeżeli wybieramy sprzęt profesjonalny i zaawansowany technologicznie. Chcąc, by posłużył Ci dłużej, musisz pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i konserwacji, a także właściwym przechowywaniu. Nie daj się zaskoczyć podczas kolejnej wyprawy na ryby, pewny i niezawodny sprzęt to podstawa.

Sezon wędkarski trwa, a Tobie nie pozostaje nic innego, jak czerpać z niego przyjemność.