Budzisz się z nocy z tym ssącym uczuciem w brzuchu, więc musisz coś przekąsić albo czegoś się napić. Boisz się jednak, że idąc do kuchni obudzisz pozostałych domowników. Skrzypiące zawiasy w drzwiach i skrzypiąca drewniana podłoga, mogą zniwelować twoje misterne skradanie się.  

Jest kilka metod, dzięki którym twoje zawisy i podłoga przestaną skrzypieć: 

1. Kostka mydła

Użycie kostki mydła to najprostsze, co możesz zrobić, jeśli chcesz pozbyć się problemu jakim są skrzypiące zawiasy w drzwiach. Pamiętaj jednak, żeby nie używać to tego mydła zawierającego glicerynę. Gliceryna powoduje powstawanie rdzy. Możesz wtedy w efekcie zniszczyć zawiasy, zamiast usprawnić ich pracę.  

Pokryj zawias mydłem. Zapewni to sprawne działanie mechanizmu i zapobiegnie skrzypieniu na długi czas. Możesz powtarzać tą czynność co kilka miesięcy. 

2. Świece parafinowe

Wosk jest tani i skuteczny jeśli chodzi o działanie na skrzypiące zawiasy w drzwiach. Wosk parafinowy jest używany do naprawy wielu przedmiotów np. desek snowboardowych, okien przesuwnych itp. Żeby naprawić skrzypiące zawiasy w drzwiach, najlepiej użyć białej świecy. Możesz nasmarować nią cały zawias lub tylko szpilkę. Druga opcja jest dokładniejsza, ale wymaga więcej pracy

3. Wazelina

Zdejmij drzwi i pokryj zawias wazeliną. Jeśli przy ponownym montażu drzwi, szpilka z zawiasu wejdzie na swoje miejsce bez problemy, oznacza to, że drzwi nie będą już skrzypieć. To na prawdę prosta i niezbyt czasochłonna metoda.

4. Oliwa z oliwek

Jednym z najczęstszych powodów skrzypienia drzwi, jest to, że podczas malowania ludzie nie omijają zawiasów, tylko malują również je. Kiedy farba wysycha, osłabia możliwości poruszania się zawiasów i wpływa na powstawanie rdzy. 

Jeśli zawiasy w twoich drzwiach są pomalowane, musisz najpierw usunąć farbę. Zagotuj wodę i nalej ją do wiaderka. Zamocz w nim zawiasy i odczekaj aż farba zacznie odchodzić. Zeskrob resztę farby i umieść zawiasy z powrotem na miejscu. Poczekaj aż wyschną i przetrzyj je suchą ściereczką, żeby usunąć kurz przed aplikacją oliwy z oliwek. 

Do nałożenia oliwy z oliwek możesz użyć szczoteczki do zębów. Nałóż oliwę na całą powierzchnię szpili. Upewnij się, że jest ona dokładnie pokryta jest oliwą. Nie używaj oliwy na cały zawias, ponieważ oliwa będzie przyciągać kurz. 

5. Skrobia kukurydziana

Skrzypiące zawiasy w drzwiach to coś z czym z pewnością poradzą sobie te dość tanie produkty: skrobia kukurydziana i talk. Podłoga zaczyna skrzypieć ponieważ to co znajduje się pod nią zaczyna się rozciągać w efekcie zmiany warunków atmosferycznych np. temperatury. W przypadku drzwi, chodzi o to, że ruszając drzwiami zawiasy się wyrabiają. Posyp miejsce, w którym znajduje się szpilka skrobią kukurydziana. Pamiętaj, aby nie dostała się tam woda. 

6. Użyj podkładek

Jeśli tylko część podłogi skrzypi, użyj podkładek w tych miejscach, gdzie jest to potrzebne. Oczywiście tylko wtedy jeśli nie masz utrudnionego dostępu. Mały kawałek drewna wystarczy, żeby Twoja podłoga przestała skrzypieć.  

7. WD-40

WD-40 to preparat wielofunkcyjny, który pomoże Ci naprawić skrzypiące zawiasy w drzwiach i skrzypiącą podłogę. Wnika głęboko w zablokowane elementy i poluzowuje je, dzięki czemu z łatwością możesz je wyczyścić. WD-40 ma specjalny aplikator, dzięki czemu będziesz w stanie dotrzeć do najmniejszych elementów i najtrudniej dostępnych miejsc. Dodatkowo środek ten chroni metal przed rdzą i zapewnia dobre smarowanie na sześć miesięcy.