Panele stały się stałym wyposażeniem naszych domów już od wielu lat. Z radością montujemy je w salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych a nawet w kuchniach i na przedpokojach. Panele laminowane to popularny materiał na podłogę, który może służyć nam wiele lat. Jednak mają też swoje wady. Nieodpowiednio użytkowane, mogą zostać porysowane. Oczywiście ciężko uchronić się przed rysami np. pod stołem czy w miejscu gdzie dzieci bawią się klockami. Nie martw się- od dziś razem z WD-40 usuwamy rysy na panelach laminowanych. 

 

Podatność na zarysowania zależy od klasy ścieralności naszych paneli. Na przedpokoju czy w salonie najlepiej zastosować te z najwyższą klasą ścieralności. Dzięki temu zarysowania będą pojawiać się rzadziej, co nie znaczy że nie będzie ich wcale. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Czasem te rysy mogą nadać charakteru Twoje podłodze. Jeśli jednak chcesz się ich pozbyć- przeczytaj nasze wskazówki.  

Rysy na panelach – szybkie działanie

Mniejsze zarysowania są zdecydowanie prostsze do usunięcia. Możesz do tego użyć specjalnego markera. Możesz go znaleźć w sklepach z meblami czy panelami albo kupić przez internet. Jest on dostępny w kilku kolorach, więc dopasujesz taki, który najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Wybierz taki ze ściętą końcówką, dzięki czemu będziesz mógł dostosować grubość do grubości zadrapania. Możesz też wykorzystać taki marker do usunięcia rys na meblach. Jest to produkt uniwersalny i pomoże Ci w wielu sytuacjach.  

Rysy na panelach- dążenie do perfekcji

Jeżeli rysy są większe albo zależy Ci na długotrwałym efekcie, użyj specjalnej pasty. Jej aplikacja nie jest trudna, a efekty są widoczne gołym okiem. Pasty naprawcze również są dostępne w kilku kolorach. Skupmy się teraz na tym jak wygląda zastosowanie takiej pasty. 

Na początek, trzeba wyczyścić rysę. Ważne jest, aby zachować ostrożność i nie poniszczyć paneli jeszcze bardziej. Następnie nakładamy pastę w zagłębienie i usuwamy jej nadmiar. To jednak jeszcze nie koniec! Teraz musisz odtworzyć strukturę drewna. Użyj do tego dwóch kolorów pasty naprawczej, podobnych do koloru słojów w drewnie. Następnie przetrzyj miejsce pracy bawełnianą ściereczką. Ostatnim krokiem jest odtłuszczenie i nałożenie warstwy przezroczystego lakieru. 

Rysa w ostatniej chwili

Twoi goście już praktycznie czekają przed drzwiami. Wszystko jest perfekcyjnie przygotowane i nagle… zauważasz rysę na panelach. Niestety jest ona w widocznym miejscu i burzy to Twoją koncepcje idealnego przyjęcia. W takim przypadku pomoże Ci WD-40. Zapewne najczęściej używasz tego produktu w garażu czy ogrodzie, ale zaufaj, że poradzi sobie również z Twoją podłogą. 

Spryskaj porysowaną powierzchnię WD-40 i odczekaj minutę. Następnie wytrzyj panele przy pomocy bawełnianej ściereczki. Goście mogą już bez problemu wejść do domu.

Nadszedł czas na wymianę?

Nie wszystkie zadrapania mogą być zamaskowane. Oczywiście, żeby opóźnić wymianę, możesz przykryć podłogę dywanem czy szafką, jeśli to możliwe. Nie unikniesz jednak wymiany. W niektórych przypadkach wystarczy wymiana tylko kilku paneli. Niestety nie zawsze znajdziemy w sklepie takie same panele, zwłaszcza jeśli są w jakimś specyficznym kolorze. Dlatego podczas wymiany podłogi warto kupić kilka sztuk więcej. Będą one mogły być wykorzystane w przyszłości. 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Sprawdź także, jak pozbyć się plam z rdzy na wannie.