Guma do żucia to wróg numer jeden, kiedy chcemy zrobić pranie. Jest jak zły klej, który wnika w tkaniny tak mocno, że ciężko się go pozbyć. „Złe” gumy znajdą sposób, aby przykleić się do ubrań, nawet jeśli Twoje dzieci ich nie żują. Dlatego warto wiedzieć, jak z łatwością się ich pozbyć, jeśli znowu zaatakują. Próba usunięcia gumy do żucia z ubrań jest jak walka z niemowlakiem o zabawkę. Kluczem do wygrania bitwy jest poluzowanie połączenia z tkaniną przed jej usunięciem.

Poniżej znajdziesz kilka rad i wskazówek dzięki którym usuwanie gumy z ubrań będzie dużo prostsze.

1.     Zamroź ją

To jedna z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych metod usuwanie gumy z ubrań. To bardzo proste zadanie: weź kostkę lodu i potrzyj nią gumę, aż do momentu gdy całkowicie stwardnieje. Kiedy jest już wystarczająco twarda, użyj tępego noża, szpachelki lub łyżki, aby podważyć ją i ściągnąć zanim ponownie złapie temperaturę. Jeśli chcesz przyspieszyć prace, możesz użyć dwóch kostek. Połóż je po obu stronach gumy.

Jeśli Twoja zamrażarka nie jest przepełniona zmrożonymi resztkami jedzenia z rodzinnych posiłków, możesz skorzystać z niej aby zamrozić gumę. Włóż ubranie z gumą do zamrażarki i poczekaj, aż guma całkiem stwardniej. Podczas składania upewnij się, że guma jest na zewnątrz. Dzięki temu nie przyklei się ona do innej części ubrania. Ściągając gumę z ciuchów uważaj aby ich nie uszkodzić. Dlatego też zdrapuj ją delikatnie.

Metoda ta sprawdza się najlepiej w przypadku ubrań, które czyszczone są na sucho. Po usunięciu gumy, należy oddać ciuchy do profesjonalnego czyszczenia. Tam usuną plamy, które zostały po gumie.

2.     Usuwanie gumy z ubrań za pomocą ciepła

Jeśli nie masz niczego do zamrożenia gumy, możesz spróbować użyć gorącego powietrza. Skieruj strumień na plamę, aby usunąć gumę. Idealnym urządzeniem będzie tutaj suszarka do włosów. Dzięki niej zmiękczysz gumę bez niszczenia ubrań. Kiedy guma zacznie się rozpuszczać, zdrap ją. Uważaj, ponieważ może być ona gorąca. Najlepiej jeśli użyjesz do tego rękawiczek.

Po usunięciu gumy z ubrań, trzeba jeszcze wyczyścić plamę, która najprawdopodobniej na nich została. Użyj do tego mieszanki octu z mydłem w płynie w takich samych proporcjach. Delikatnie nałóż ją na plamę i pozostaw na minimum 15 minut. Po tym czasie wypierz ubranie, tak jak robisz to zwykle. Przed suszeniem, sprawdź czy plama zeszła. Jeśli nie powtórz całą czynność. Dzięki temu plama zejdzie, a ubrania będą jak nowe.

3.     Usuwanie gumy do żucia za pomocą żelazka

Na desce do prasowania lub innej płaskiej powierzchni połóż kawałek kartonu. Na nim połóż ubranie, na którym znajduje się guma. Musi leżeć gumą do dołu. Teraz użyj żelazka na średniej temperaturze. Zbyt wysoka temperatura może spowodować, że guma będzie się lepić jeszcze bardziej. Natomiast zbyt niska temperatura nie rozpuści gumy. Rozpuszczona guma przyklei się do kartonu i będziesz mógł delikatnie ją zdrapać.

4.     Najlepszy sposób

Jeśli guma przyklei się do ubrania, najlepszą i najłatwiejszą metodą na jej usunięcie jest użycie WD-40. Ten preparat wielofunkcyjny nadaje się do wielu rzeczy, a posiadanie puszki w domu jej po prostu koniecznością. Spryskaj gumę niewielką ilością WD-40, a z łatwością się ona odklei. To szybka metoda na usuwanie gumy z ubrań. Co więcej, nie musisz czekać aż guma stwardnieje, jak w przypadku jej zamrażania, czy czekać aż się rozpuści jak w przypadku jej usuwania za pomocą ciepła czy żelazka.

5.     Usuwanie gumy do żucia z dywanu

Żeby usunąć gumę z dywanu, możesz użyć techniki opartej na wykorzystaniu kostek lodu, aby zmrozić gumę. Dzięki temu usuniesz gumę, nie mocząc dywanu. Kiedy guma stwardnieje, zdrap ją przy użyciu tępego narzędzia np. łyżki.

Jeśli usuwanie gumy do żucia pozostawi plamy, możesz użyć mieszanki octu i płynu do mycia, aby ją usunąć. Użyj szczotki, aby nałożyć miksturę na plamę. Pozostaw na około 15 minut. Po tym czasie, użyj czystej szmatki zamoczonej w wodzie, aby doczyścić plamę. Wysusz dywan a następnie odkurz go, aby ponownie “spuszyć” dywan.

Sprawdź video: http://www.wd40.co.uk/lifehacks/removing-chewing-gum-jeans/

Przeczytaj też pozostałe artykuły na naszym blogu.