Jeśli jakiś przedmiot w Twoim domu zardzewiał, możesz go po prostu wyrzucić i kupić nowy. Jednak możesz też spróbować przywrócić mu blask. Jest kilka domowych produktów, które możesz zastosować, żeby sobie z tym poradzić np. każdy łagodny kwas, ocet czy folia aluminiowa. Usuwanie rdzy to też coś w czym specjalizuje się WD-40 . Niezależnie od tego jaką wybierzesz metodę, będziesz potrzebować trochę cierpliwości. Jednak jest to gra warta świeczki. 

Usuwanie rdzy – użyj tego, co masz w domu

  1.  Ocet jest idealnym środkiem do usuwania rdzy. Reaguje ona z nim i rozpuszcza się. Wszystko, co musisz zrobić, to zanurzyć metalowy przedmiot w occie i odczekać kilka godzin. Po tym czasie rdza zostanie łatwo usunięta. Innym rozwiązaniem jest namoczenie ściereczki w occie i owinięcie oczyszczonego przedmiotu. Podobnie zadziała jeśli zamoczysz kawałek folii aluminiowej i owiniesz nim zardzewiały przedmiot.
  2. Limonka i sól równie skutecznie usuwają rdzę. Wyczyść przedmiot używając do tego soli. Następnie wyciśnij na niego sok z limonki. Pozostaw na około 3-4 godziny zanim rdza zacznie odchodzić. Takie połączenie produktów nie uszkodzi metalu. Zamiast limonki, możesz też użyć cytryny, która działa podobnie jeśli chodzi o usuwanie rdzy.
  3. Użyj sody oczyszczonej, aby stworzyć pastę. Wymieszaj sodę z wodą , tak aby konsystencja pasty pozwalała na jej dobre rozprowadzenie na metalowym przedmiocie. Pozostaw na chwile i zdrap rdzę. Użyj do tego szczoteczki do zębów. Następnie opłukaj czyszczony przedmiot wodą. 
  4. Płyn do mycia naczyń i ziemniak również się sprawdzą. Przetnij ziemniaka na pół. Nałóż na przekrojoną część trochę płynu do naczyń. Płyn i ziemniak zareagują ze sobą. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć rdzę. Połóż przekrojonego ziemniaka z płynem w miejscu gdzie występuje rdza i pozostaw go na kilka godzin. Żeby ponownie użyć ziemniaka odkrój kawałek i ponownie nałóż na niego płyn. 
  5. Skuteczne jest też usuwanie rdzy przy pomocy kwasy szczawiowego. Ponieważ to silny produkt, zachowaj środki ostrożności. Upewnij się, że masz ubranie ochronne, okulary ochronne i rękawiczki. Nie wciągaj oparów. Rozcieńcz ocet w wodzie (25ml octu na 250ml wody).Zanurz czyszczony przedmiot na około 20 minut i usuń rdzę przy pomocy miękkiej szczoteczki albo szmatki. Pamiętaj, aby dobrze opłukać przedmiot i dobrze go osuszyć. 

Usuwanie rdzy – co znajdziesz w sklepie

  1. Jest wiele skutecznych środków do usuwania rdzy. Tego typu środki chemiczne są zazwyczaj zrobione przy użyciu kwasu szczawiowego lub kwasu fosforowego, dlatego są szkodliwe dla skóry. Pamiętaj o środkach ostrożności podczas stosowania chemicznych środków w celu usunięcia rdzy z metalowych przedmiotów. Dokładnie czytaj instrukcję przed rozpoczęciem usuwania rdzy. Stosowanie produktu może się różnić w zależności od tego, jaki środek kupisz. Pamiętaj, że zazwyczaj do usunięcia rdzy potrzebujesz kilku godzin i trochę skrobania na koniec. Dlatego nastaw się na sporo pracy. Dodatkowo środki przeznaczone do tego celu są zazwyczaj dość drogie i nadają się głównie do przedmiotów niewielkich rozmiarów. 
  2. Używaj środków, które dodatkowo po usunięciu rdzy, będą chronić przedmiot przed jej ponownym pojawieniem się. Podkład, który chroni metalowe przedmioty przed korozją stosuje się jako warstwę wstępną przed nałożeniem warstwy farby. Pamiętaj jednak, że podkład nie pomoże Ci usunąć rdzy, a tylko chroni przed jej pojawieniem się. Dlatego stosuje się go tylko, jeśli powierzchnia ma być później malowana.
  3. Rdzę można usunąć zeskrobując ją przy użyciu przedmiotów o ściernych właściwościach. Wymaga to jednak dużo pracy i zaangażowania. Usuwanie rdzy w ten sposób nie jest proste. Możesz to tego użyć śrubokrętów, druciaków czy ścierek. Metalowe przedmioty będą odpowiednie, ale na koniec i tak będziesz potrzebować papieru ściernego. Możesz też wynająć specjalne narzędzia do usuwania rdzy w sklepie. Jeśli masz w planach usuwanie rdzy z dużych powierzchni najlepiej sprawdzi się narzędzie elektryczne ze ścierną końcówką. Zawsze zaczynaj od najbardziej skorodowanych miejsc i przechodź dalej. Dzięki temu pozbędziesz się nierówności z powierzchni. 

Kwas cytrynowy jest niezwykle skuteczny chemicznie jeśli chodzi o usuwanie rdzy. Zaopatrz się w niego w najbliższym sklepie. Wlej go do pojemnika plastikowego i dodaj ciepłej wody. Przygotuj tyle, aby metalowy przedmiot był całkowicie zanurzony w wodzie z kwasem cytrynowym.  Zostaw przedmiot na noc a rano opłukaj go czystą wodą. Na koniec wytrzyj do sucha przy pomocy ściereczki. 

Podobne artykuły znajdują się na naszym blogu. Sprawdź jeśli ten Cię zainteresował.