Są wyjątkowo trudne do usunięcia i bardzo często powodują, że jesteśmy zmuszeni wyrzucić ulubioną bluzkę czy spodnie. Na tłuste plamy na ubraniach narażeni jesteśmy praktycznie wszędzie, podczas gotowania w kuchni, spożywania posiłków przy stole, naprawy samochodu w garażu czy też prac ogrodowych. Czasami nawet nie wiemy, jak, gdzie i kiedy zabrudziliśmy ubranie. Nie musisz jednak od razu żegnać się z odzieżą, która nawet po praniu nie wygląda już zbyt dobrze, tłusta plama niestety pozostała. Jak uratować bluzkę, spodnie, bluzę czy sukienkę?

Mąka ziemniaczana nie tylko do wypieków

Wydaje Ci się to zaskoczeniem? Niemożliwe jest, żeby mąka ziemniaczana, którą dodajesz do wypieków, pomogła Ci pozbyć się tłustej plamy z ubrania? A jednak! Sprawdź, że to naprawdę działa. Na tłustą plamę nanieś mąkę ziemniaczaną, ilość zależy od wielkości plamy i stopnia zabrudzenia ubrania. Pozostaw tak na kilka minut, po czym wyczyść gąbką lub szczoteczką oraz wypłucz w wodzie, najlepiej ciepłej. Mąka ziemniaczana jest produktem, który możesz wykorzystać nawet do delikatniejszych tkanin, jak wełna czy jedwab. Możesz mieć pewność, że ich nie zniszczysz.

Benzyna nie tylko do samochodu

To sposób, którego jednak nie polecamy przy delikatnych tkaninach, jednak jest niezwykle skuteczny przy trudnych tłustych plamach, np. pojawiających się na ubraniu roboczym. Aby zabezpieczyć ubranie przed ewentualnym zniszczeniem, należy pod miejsce z plamą podłożyć papierowy ręcznik. Benzyną nasączamy ściereczkę lub wacik i przecieramy plamę. Pozostaje jeszcze ubranie wypłukać w ciepłej wodzie. Tę metodę możesz też wykorzystać przy wełnianych ubraniach i materiałach sztucznych.

Płyn nie tylko do mycia naczyń

Znajdziemy go w każdej kuchni, dlatego kiedy pojawi się tłusta plama na ubraniu, możesz reagować natychmiast. Dlaczego właśnie płyn do mycia naczyń? Jest przeznaczony do usuwania brudu z talerzy, garnków i patelni, na których bardzo często pojawia się tłuszcz. Jest więc on idealnym pogromcą tłustych plam…również tych na ubraniach. Nanieś na plamę płyn do mycia naczyń, pozostaw na kilka minut i spłucz…ale nie ciepłą, a zimną wodą. W tym przypadku unikamy raczej płynów o bardzo intensywnym, np. zielonym kolorze. Istnieje ryzyko, że zabarwimy tkaninę.

Pasta nie tylko do zębów

Podobnie na tłuste zabrudzenia działać będzie pasta do zębów. W tym przypadku także staramy się wybierać te o neutralnym, najlepiej białym kolorze, unikając niebieskiego i zielonego. Właściwie to przyda nam się cały zestaw – pasta do zębów i szczoteczka. Na szczoteczkę nanosimy  pastę do zębów i następnie czyścimy nią miejsce z plamą, najlepiej do uzyskania piany. Po tym „zabiegu” ubranie należy normalnie uprać. Plama powinna zniknąć, chociaż zależy to od stopnia jej zabrudzenia.

WD-40 nie tylko na rdzę

Ten produkt jest dobrze znany każdemu mechanikowi samochodowemu, majsterkowiczowi, złotej rączce i coraz częściej też perfekcyjnym paniom domu, które korzystają z niego podczas domowych porządków. Sprawdzi się też w przypadku tłustych plam na tkaninach. Na plamę nanosimy niewielką ilość WD-40, który możemy też delikatnie wetrzeć w materiał. Pozostawiamy na kilkanaście minut, po czym płuczemy w ciepłej wodzie. Dla lepszego efektu ubranie należy  następnie normalnie uprać. Aby uniknąć ewentualnych niespodzianek przy delikatniejszych tkaninach, wykonaj wcześniej test na podobnej, która niekoniecznie jest Ci jeszcze potrzebna.

Który sposób wydaje Ci się najskuteczniejszy? Który wypróbujesz jako pierwszy? Na pewno nie musisz od razu żegnać się z zaplamionym ubraniem. Tłusta plama nie będzie już Twoim problemem, ponieważ wiesz jak sobie z nią poradzić.

Jeśli chcesz poznać więcej porad. Wejdź na naszego bloga. Wystarczy, że klikniesz tutaj.