Tłuszcz to wszechobecny gość w naszej kuchni. Osadza się wszędzie – na blatach, szafkach, na sprzętach, w tym również na kuchence, straszy nas też z piekarnika, z którego najtrudniej jest się go pozbyć. Nieregularne czyszczenie zabrudzonych powierzchni powoduje, że tłuszcz osadza się w dużych ilościach, a jego usunięcie jest niczym walka z wiatrakami. Okazuje się jednak, że czasami najprostsze metody są najskuteczniejsze, żeby wyczyścić kuchenkę.

Jedzenie jest przyjemnością dla każdego, gotować lubią tylko niektórzy, a sprzątać tylko nieliczni, dlatego powinniśmy sobie ułatwiać codzienną pracę, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka jest ona trudna i uznajemy, że lepiej jest z niej całkowicie zrezygnować. Czyszczenie kuchenki i piekarnika to często mozolna praca, niektórzy porównują ją do syzyfowej pracy – duży trud, znikomy efekt.

Nie czekaj, aż zaschnie

Najskuteczniejszą metodą na czystość w kuchni jest regularne usuwanie zabrudzenia. Skończyłeś gotować? Posprzątaj! Dzięki temu unikniesz konieczności stosowania silnych środków chemicznych, które nie zawsze pozwalają osiągnąć pożądany efekt. Im dłużej zwlekasz z wyczyszczeniem płyty grzewczej i piekarnika, tym trudniej usunąć zabrudzenia – tłuszcz zasycha i stawia bardzo duży opór podczas czyszczenia. Przy kolejnym gotowaniu zaschnięty tłuszcz się przypala, a to już stanowi wyzwanie dla prawdziwych pogromców trudnych zabrudzeń.

Domowymi sposobami

Lekkie zabrudzenia powstałe podczas gotowania, smażenia i pieczenia usuniesz delikatnym środkiem czyszczącym, powinien sobie z nimi poradzić. Jeżeli jednak głód zwyciężył i wyczyszczenie kuchenki lub piekarnika pozostawiłeś na później, tłuszcz będzie stawiał większy opór.

W takiej sytuacji doskonale radzi sobie ocet, którym należy spryskać zabrudzoną powierzchnię, odczekać kilka minut, po czym przetrzeć ściereczką. Podobnie działa soda oczyszczona, którą należy wysypać na gąbkę i wetrzeć w zatłuszczone miejsce. Niektórzy uważają, że najlepszą bronią dla zaschniętego tłuszczu jest sam tłuszcz. Spróbuj posłużyć się olejem roślinnym, namaczając nim papierowy ręcznik. Połóż w miejscu zabrudzenia i pozostaw na kilka minut, po czym przetrzyj z wykorzystaniem octu lub sody oczyszczonej. Sodę możesz zastąpić solą, ma podobne właściwości.

Jest jednak jeden podstawowy problem… płyta kuchenki wykonana ze stali szlachetnej łatwo się rysuje, a soda i sól należą do tych „domowych środków czyszczących”, które niestety sprzyjają powstawaniu zarysowań.

Porysowana czy brudna kuchenka?

Trudny wybór, który wymusza od nas pewne kompromisy. Jeżeli wyczyściłeś kuchenkę lub piekarnik solą i sodą, pozbyłeś się zabrudzenia, jednak na powierzchni pozostały nieestetyczne rysy, możesz wypolerować ją szmatką z odrobiną oleju. Czy się ich pozbędziesz? Niestety nie, ale na z pewnością  będą mniej widoczne. Innym rozwiązaniem jest całkowicie zrezygnować z soli i sody, wybierając środek wielozadaniowy. Nie od dzisiaj wiadomo, że WD-40 usuwa tłuszcz, olej i inne zabrudzenia, w kuchni będzie więc niezawodnym pomocnikiem. Wystarczy odrobina naniesiona na zaschnięty tłuszcz. Następnie przetrzyj gąbką i gotowe. Kuchenka jest czysta i nie ma na niej widocznych zarysowań.

A w jakim stanie jest Twoja kuchenka? Czy piekarnik otwierasz zawsze z zamkniętymi oczami, aby nie patrzeć na zabrudzenia, których nie możesz usunąć? Czas na kuchenne rewolucję, spróbuj pogromców tłuszczu, które masz w kuchni lub… w swoim garażu. Następnym razem pamiętaj, aby wyczyścić kuchenkę oraz piekarnik od razu po zakończeniu gotowania.