Narzędzia ogrodnicze wymagają regularnego czyszczenia, najlepiej po każdym użyciu. Jednak szczególnie dokładnie należy je wyczyścić, gdy po intensywnym użytkowaniu w lecie są one zabezpieczane na okres zimowy. Czyste narzędzia umożliwiają wydajniejsze i skuteczniejsze prowadzenie prac ogrodowych, są łatwiejsze trwalsze w eksploatacji. Pytanie brzmi, które narzędzia wymagają czyszczenia? Odpowiedź jest prosta: każde narzędzie posiadające wkręty, nakrętki i śruby, łańcuchy i/lub ostrza, wymaga regularnego czyszczenia. Takie narzędzia to, na przykład, nożyce do żywopłotu, kosiarki bębnowe, przycinarki, siekiery, sekatory i inne.
Oto kilka prostych czynności, które umożliwią czyścić narzędzia ogrodnicze i zapewnienie ich długiego okresu sprawności.
Do czyścić narzędzia ogrodnicze potrzebny jest następujący sprzęt i materiały.
Materiały czyszczące: Wąż ogrodowy, środek czyszczący, stare szmaty i ręczniki, gąbka, rozpylacz
Narzędzia czyszczące: Szczotka do szorowania, wełna stalowa, szczotka druciana, średnioziarnisty papier ścierny
Środek smarny: Smar do zabezpieczenia oczyszczonego narzędzia przed wilgocią, rdzą i korozją
Sprzęt bezpieczeństwa: Ochrona oczu, rękawice i maska przeciwpyłowa
Pierwszą czynnością mającą na celu czyścić narzędzia ogrodnicze jest pozbycie się całego zgromadzonego na nich brudu. Soki roślinne i brud pozostawione na narzędziach ogrodowych mogą powodować rozwój chwastów oraz wielu chorób przenoszonych przez glebę. Ponadto, brud wchłania i utrzymuje w sobie wilgoć, co prowadzi do szybkiego rdzewienia narzędzi. Jeśli konkretne narzędzia ogrodowe mają części ruchome, przed czyszczeniem należy je zdemontować. Przy użyciu szczotki drucianej należy oczyścić brud i rdzę ze wszystkich powierzchni metalowych. Uporczywą rdzę można usunąć za pomocą wełny stalowej. Jeżeli oczyszczenia wymaga kilka dużych narzędzi, można też użyć średnioziarnistego papieru ściernego. Należy pamiętać, aby wszystkie narzędzia dokładnie wysuszyć, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci.
Druga czynność polega na wygładzenie wszystkich drewnianych uchwytów przy użyciu średnioziarnistego papieru ściernego. Umożliwi to usunięcia z narzędzia drzazg i zadziorów i przywróci właściwą gładkość powierzchni. Papier ścierny może być również używany do usuwania z narzędzi rdzy, która może pozostawać w ich szczelinach i na powierzchniach. Pozwoli to również lekko wypolerować powierzchnie metalowe. Po zakończeniu szlifowania należy przetrzeć narzędzia, aby usunąć z nich metalowy lub drewniany pył szlifierski.
Następnym krokiem po usunięciu z narzędzi wszelkich śladów rdzy i brudu jest ich naostrzenie. Podczas ostrzenia należy starać się zachować, w miarę możliwości, oryginalny kąt lub skos. Jeśli wśród narzędzi znajdują się przycinarki, można dla uzyskania ostrej krawędzi tnącej użyć osełki. Należy zukosowaną stroną ostrza pocierać o osełkę i, wykonując ruchy półokrężne, pocierać ostrą krawędzią ostrza o osełkę. Najpierw należy usunąć zadziory z płaskich powierzchni, a następnie przejść do ostrzenia tylko zukosowanej krawędzi ostrza.
Aby utrzymać narzędzia przez długi czas w dobrym stanie ważne jest ich naostrzenie pod koniec każdego sezonu.
Po naostrzeniu przycinarek, następnym krokiem jest naostrzenie pozostałych narzędzi. Do ostrzenia sekatorów, nożyc, łopat, motyk i szufli można używać średnio- lub drobnoziarnistego papieru ściernego. Po przeszlifowaniu papierem ściernym należy też użyć pilnika równiaka z nacięciem pojedynczym. Należy pamiętać, aby przesuwać pilnik w kierunku „od siebie”. Podczas ostrzenia nie używać oleju, gdyż spowoduje on zatkanie ząbków pilnika przez zgromadzone metalowe opiłki.
Jest to jedna z najważniejszych czynności, jeśli chodzi o czyścić narzędzia ogrodnicze i zabezpieczanie ich przed wilgocią, rdzą i korozją. Najlepszym produktem do smarowania narzędzi ogrodowych jest preparat wielofunkcyjny WD-40. Stosowanie tego środka smarnego przedłuża żywotność narzędzi ogrodowych i zapewnia ich skuteczne działanie przy każdym użyciu. Preparat chroni narzędzia ogrodowe przed rdzą i korozją przez okrągły rok.
Po zakończeniu czyścić narzędzia ogrodnicze wyglądają jak nowe. Warto poświęcić trochę czasu raz na parę miesięcy, aby utrzymać je w tym stanie. Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji zapobiegawczej, które pomogą zachować sprawność narzędzi ogrodowych przez długi czas.
Narzędzia ogrodowe powinny być czyszczone po każdym użyciu, ale jeśli nie ma na to czasu, należy pamiętać o ich oczyszczeniu przynajmniej raz na kilka tygodni. Zapobiegnie to gromadzeniu się pyłu i wilgoci, co prowadzi do korozji i rdzy. Okres eksploatacji regularnie czyszczonych narzędzi ogrodowych jest dłuższy. Samo czyszczenie nie zapewnia długiej żywotności narzędzi ogrodowych: należy również pamiętać o ich przesmarowaniu, które zapewnia ochronę przed czynnikami środowiskowymi powodującymi ich zużycie i korozję. Ponadto, należy brać pod uwagę, że narzędzia ogrodowe po czyszczeniu powinny być przechowywane w miejscu suchym i nienarażonym na działanie wilgoci. Po wykonaniu tych wszystkich czynności możemy być pewni, że nasze narzędzia ogrodowe będą sprawne i gotowe do użytku przez wiele lat. A co najważniejsze, prace ogrodnicze przy użyciu czystych narzędzi będą bardziej relaksujące. Życzymy Państwu przyjemnej pracy w Waszych ogrodach.
Sprawdź też, jak przechowywać narzędzia ogrodowe.
© 2019 WD-40 Company