tracking

Samodzielna naprawa kosiarki – to nie musi być trudne!

Wysoka trawa nie wygląda najlepiej. Szczególnie latem, kiedy spędzamy w ogrodzie więcej czasu, chcemy, by wyglądał po prostu dobrze. Znacznie przyjemniej jest wówczas odpoczywać na świeżym powietrzu. Dobra kosiarka przyda się więc każdemu właścicielowi domku jednorodzinnego z ogrodem czy niewielkim podwórkiem. Jak każde urządzenie, jest ona jednak narażona na awarie. Problem może dotyczyć silnika, filtra, ostrzy i innych elementów. Naprawa kosiarki, jej konserwacja i czyszczenie to niekoniecznie zadania dla profesjonalistów. Z niektórymi usterkami poradzisz sobie sam.

Podstawowe czynności przed każdym koszeniem

Naprawa kosiarki nie będzie konieczna tak często, jeżeli będziesz pamiętać o kilku regularnie wykonywanych czynnościach.  Jeżeli masz kosiarkę spalinową, sprawdź, czy znajduje się w zbiorniku odpowiednia ilość paliwa, a w silniku olej. Po każdym koszeniu oczyszczaj wewnętrzną obudowę, a przed każdym kolejnym sprawdzaj, czy nóż wraz z uchwytami są dobrze i stabilnie zamocowane. Filtr powietrza musi być czysty. Takie czynności pozwolą Ci dłużej korzystać z kosiarki bez awarii. Unikniesz też większych problemów, z którymi poradzić może sobie tylko specjalista. W ekstremalnych przypadkach jedynym rozwiązaniem będzie zakup nowego sprzętu.

Pogromca rdzy

Elementy metalowe w kosiarce bez odpowiedniej ochrony i regularnej konserwacji wraz z upływem czasu i eksploatacji sprzętu pokrywa rdza. To ona przyczynia się do wystąpienia niesprawności. Naprawa kosiarki w takich przypadkach wymaga odpowiedniego wyczyszczenia metalowych elementów i pozbycia się ognisk korozji. Co musisz zrobić? Oczyść powierzchnię z pozostałości farby, przyda Ci się do tego szczotka. Usuń też resztki smaru, w czym pomoże Ci WD-40. Kolejny krok to nałożenie ochronnej warstwy, dzięki której unikniesz ponownego pojawienia się rdzy. W tym celu raz jeszcze użyj WD-40. To środek, który zapobiega rdzewieniu i skutecznie wypiera wilgoć. Tak prosta może być samodzielna naprawa kosiarki.

Zanieczyszczony filtr powietrza

Do wnętrza silnika mogą przedostawać się pył i piasek. Jedną z dróg jest właśnie nieodpowiednio zamontowany filtr powietrza. Nieregularna jego wymiana skutkuje również jego zatkaniem. Przy niedostatecznej ilości powietrza moc silnika spada, a niekiedy jego praca jest całkowicie niemożliwa. W takiej sytuacji naprawa kosiarki i usprawnienie jej pracy polega na wymianie filtra. Jeżeli dostrzegasz spadek mocy, prawdopodobnie to jest jego przyczyna.

Mało efektywne koszenie

Kosisz trawę, a raczej tak Ci się tylko wydaje, ponieważ nie jest ona odpowiednio ścinana i nie wpada do kosza. Potrzebna jest naprawa kosiarki, a dokładnie nasmarowanie i naostrzenie jej ostrzy. Muszą one być w dobrym stanie, ponieważ odpowiadają za skuteczność ścinania trawy. Regularnie smaruj metalowe ostrza. Używaj do tego WD-40 o właściwościach smarujących. Dodatkowo z jego pomocą usuniesz niechciany brud i unikniesz pojawienia się korozji w przyszłości. Pamiętaj również, aby zawsze kosić suchą trawę.

Problemy z silnikiem a naprawa kosiarki

Silnik nie chce się uruchomić? Przyczyn może być wiele. Być może wystarczy docisnąć dźwignię hamulca bezpieczeństwa, który jest połączony z włącznikiem zapłonu znajdującym się w silniku. Innym razem problem może dotyczyć dopływu paliwa. Kiedy silnik jest zimny, włącza się ssanie. Jeżeli go nie ma, przed rozruchem należy nacisnąć pompkę rozruchową ok. 5 razy. W cylindrze może znajdować się też za dużo paliwa, mówimy wówczas, że silnik jest „zalany”. Należy odkręcić świecę, pociągnąć kilka razy za linkę rozrusznika i osuszyć świecę.

Naprawa kosiarki we własnym zakresie? To możliwe i znacznie tańsze!

Podobne porady znajdziesz na naszym blogu. Po prostu kliknij tutaj.

Zastrzeżenie

Opisane i pokazane zastosowania produktów WD-40, zostały przedstawione firmie WD-40 przez użytkowników tych produktów. Zastosowania te nie były testowane przez firmę WD-40 i nie stanowią jej rekomendacji ani zaleceń. Podczas użytkowania produktów WD-40 należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zawsze należy przedstrzegać instrukcji na opakowaniu i brać pod uwagę znajdujące się tam ostrzeżenia.

Kontakt

Amtra Sp. z o.o. ul. Schonów 3 41-200 Sosnowiec

© 2020 WD-40 Company