tracking

Jak czyścić i polerować lampy z mosiądzu?

Jak każdy inny metal, mosiądz i złoto również mają tendencję do matowienia z czasem. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiedniego środka do czyszczenia i polerowania mosiądzu możesz z łatwością przywrócić im dawny blask i sprawić, by wyglądały jak nowe. Czyszczenie i polerowanie złotych i mosiężnych lamp lub innych przedmiotów to prosta czynność. Możesz wykonać ją samodzielnie przy wykorzystaniu przedmiotów codziennego użytku. Jeśli zastanawiasz się jak czyścić i polerować lampy z mosiądzu, przeczytaj poniższy tekst.

Zanim zaczniesz czyścić przedmioty z mosiądzu, upewnij się, że materiały, z których je wykonano, to istotnie czyste złoto i mosiądz, czy też może zawierają domieszki innych metali. Można to łatwo sprawdzić przy użyciu magnesu. Jeśli magnes jest przyciągany do powierzchni, oznacza to, że materiał zawiera domieszki innych metali, ponieważ magnes nie reaguje na lity mosiądz i złoto. Jeżeli przedmioty są pozłacane, można je czyścić gorącą wodą z mydłem. Pamiętaj jednak, że zbyt energiczne polerowanie mosiądzu środkiem czyszczącym może doprowadzić do starcia powłoki i zmatowienia powierzchni. Dlatego też czynność tę wykonuj ostrożnie.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Środek do czyszczenia mosiądzu (opcjonalnie)

  • Środek do polerowania mosiądzu (opcjonalnie)

  • Ciepła woda z mydłem i ściereczka

  • Stara szczoteczka do zębów/szczoteczka do czyszczenia umożliwiająca dotarcie do szczelin

  • Ściereczka do wycierania na sucho

Krok 1: Czyszczenie

Weź miskę i nalej do niej trochę gorącej wody. Dodaj mydła w płynie i dobrze wymieszaj, aby uzyskać jednolity roztwór. Weź ściereczkę do czyszczenia i dokładnie przetrzyj wszystkie powierzchnie lampy. Do czyszczenia szczelin możesz również wykorzystać starą szczoteczkę do zębów. W przypadku uporczywych plam, zanieczyszczeń lub nalotów na złotych lub mosiężnych lampach, możesz użyć środka do czyszczenia mosiądzu.

Większość lamp z mosiądzu jest lakierowanych. W związku z tym nie należy ich czyścić gorącą wodą z mydłem. Jeśli takie złote lub mosiężne lampy są silnie zmatowione, w pierwszej kolejności wykorzystaj zmywacz do lakieru, aby usunąć lakier (w razie wątpliwości postępuj zgodnie z zaleceniami producenta).

czyszczenie i polerowanie lamp

Krok 2: Osuszanie

Kolejnym istotnym krokiem po czyszczeniu jest osuszenie lampy. Ważne jest, aby lampa była całkowicie sucha, gdyż pozostała wilgoć może prowadzić do korozji. Aby temu zapobiec, dokładnie przetrzyj lampę czystą suchą ściereczką. Idealnie nada się do tego ściereczka z mikrofibry lub specjalna ściereczka do osuszania. 

osuszanie

Krok 3: Polerowanie

Celem nadania lampie połysku, rozpyl odrobinę preparatu WD-40 na ściereczce. Następnie wypoleruj powierzchnię lampy ruchami okrężnymi. To nada jej atrakcyjny połysk, a także ochroni przed kurzem i ewentualną korozją. Na tym etapie możesz również użyć środka do czyszczenia mosiądzu.

Jeśli będziesz regularnie czyścić i polerować lampy, zachowają one swój blask przed długi czas. Ważne jest, aby chronić przedmioty wykonane ze złota i mosiądzu przed gromadzeniem się na nich kurzu, brudu i nalotów. Dzięki temu pozostaną lśniące i estetyczne.

polerowanie lamp

Dodatkowe zalecenia

Oto kilka czynności, które mogą okazać się przydatne podczas czyszczenia i polerowania lamp mosiężnych:

  • Nie używaj szorstkich ściereczek. Unikaj również stosowania wełny stalowej lub szczotek o twardym włosiu, gdyż mogą one pozostawić rysy na powierzchni lampy.
  • Cienka powłoka oleju mineralnego lub lnianego, lub preparatu wielofunkcyjnego WD-40, pozwoli zapobiec matowieniu powierzchni.
  • Staraj się zbyt często nie dotykać przedmiotów ze złota i mosiądzu. Tłuszcz obecny na powierzchni dłoni może przyspieszyć proces matowienia i skrócić żywotność takich przedmiotów.

Wiesz już jak czyścić i polerować lampy z mosiądzu, więc wykorzystaj nasze wskazówki i przywróć im zachwycający blask.

Podobne instruktaże

Kontakt

Amtra Sp. z o.o. ul. Schonów 3 41-200 Sosnowiec

© 2020 WD-40 Company