tracking

Jak czyścić piłę łańcuchową? Konserwacja piły łańcuchowej

Jeśli chcesz wydłużyć żywotność piły łańcuchowej musisz się upewnić, by zawsze była w jak najlepszym stanie technicznym. W tym celu musisz wykonywać pewne ogólne czynności konserwacyjne, w tym czyszczenie. Sprawdź jak czyścić piłę łańcuchową oraz,o co jeszcze powinieneś dbać:

  1. Przed każdym użyciem sprawdź łańcuch i poziom oleju do smarowania listwy dociskowo-prowadzącej
  2. Łańcuch powinien być zawsze ostry, aby uzyskać lepsze wyniki cięcia i nie dopuścić do zablokowania łańcucha w ciętym materiale
  3. Po każdym użyciu piły usuwaj opiłki, wióry i inne zanieczyszczenia z łańcucha, aby nie uszkodzić piły.

Zachowaj ostrożność przy posługiwaniu się ostrymi przedmiotami – zawsze stosuj konieczne środki bezpieczeństwa. Jeśli nie czujesz się pewnie wykonując takie czynności – nie wykonuj ich.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Rękawice ochronne – zapobiegaj wypadkom przy pracy!

  • Pilnik odpowiedni do ostrzenia łańcucha piły

  • Niewielki kawałek drewna lub metalu – do czyszczenia przestrzeni między ogniwami łańcucha

  • Szmatka

  • Wiadro wody

  • Olej właściwy do smarowania piły łańcuchowej

  • Preparat wielofunkcyjny WD-40

Krok 1: Ostrzenie łańcucha piły

Na początek, w celu naostrzenia zębów tnących piły łańcuchowej, umieść ją w bezpiecznym miejscu. Następnie włącz hamulec łańcucha i zacznij ostrzyć zęby tnące. Podczas ostrzenia upewnij się, że miernik głębokości (szablon) ma strzałki skierowane w stronę nasadki czołowej prowadnicy piły.

Teraz zacznij ostrzyć piłę łańcuchową pilnikiem pod kątem prostym do jej ogniw. Kontynuuj piłowanie wszystkich zębów tnących przez płynne ruchy dociskowe pilnika. Po naostrzeniu wszystkich zębów z jednej strony, odwróć piłę na stroną drugą i tam wykonaj ostrzenie.

jak czyscic pile lancuchowa

Krok 2: Czyszczenie łańcucha piły

To jest kolejny bardzo ważny etap procesu konserwacji piły łańcuchowej. Innymi częściami tego procesu wymagającymi szczególnej uwagi jest lokalizacja i ściąganie osłony sprzęgła. Po jej zdjęciu rozpocznij czyszczenie taśmy hamulca łańcucha. Użyj cienkiego kawałka drewna lub metalu do czyszczenia prowadnicy piły łańcuchowej i usunięcia wszystkich zanieczyszczeń przylegających do rowka łańcucha.

Następnie należy zlokalizować elementy mocowania pokrywy silnika i przystąpić do jej zdejmowania. Po jej zdjęciu oczyść filtr powietrza i żebra chłodzące usuwając z nich widoczne zanieczyszczenia. Na końcu sprawdź żebrowanie chłodzące koła zamachowego – czy nie zalegają na nich zanieczyszczenia, które mogłyby blokować przepływ powietrza do chłodzenia silnika piły. Ewentualne zanieczyszczenia należy usunąć.

czyszczenie pily lancuchowej

Krok 3: Smarowanie łańcucha piły łańcuchowej za pomocą WD-40

Łańcuch piły musi być nasmarowany olejem, aby mógł działać bez zarzutu. Do smarowania użyj preparatu wielofunkcyjnego WD-40, który ma znakomite właściwości smarne i antykorozyjne. Ponadto zabezpiecza łańcuch przed niektórymi przyszłymi zanieczyszczeniami, których powstanie jest nieuniknione podczas pracy piły.

Teraz kolego już wykonałeś wszystko, co było konieczne. Masz piłę naoliwioną, naostrzoną i gotową do dalszej pracy. Teraz jedyne, co musisz robić, to regularnie czyścić i konserwować piłę tak, aby zapewnić jej długie i niezakłócone działanie. W przypadku niewłaściwie prowadzonej konserwacji, będziesz musiał w krótkich odstępach czasu wymieniać drogie części.

czyscic pile lancuchowa2

Podsumowanie

Wiesz już, że utrzymywanie piły łańcuchowej w dobrym stanie czystości przez cały czas jest bardzo istotne; w przeciwnym razie efektywność pracy łańcucha jak i bezpieczeństwo pracy urządzenia ulegną pogorszeniu. Ta instrukcja powinna cię nauczyć jak łatwo utrzymywać łańcuch w czystości i w gotowości do pracy!

Kontakt

Amtra Sp. z o.o. ul. Schonów 3 41-200 Sosnowiec

© 2021 WD-40 Company