tracking

Jak odkręcić zardzewiałe śruby?

Musimy zadać sobie pytanie, które elementy metalowe są najbardziej podatne na korozję? Zdecydowana większość z nas zgodnie odpowie- nakrętki i śruby. Czasami nakrętki są tak bardzo zniszczone, że potrafią się zespolić z towarzyszącą im śrubą w jedną całość. Zdemontowanie takiego elementu może być niezwykle trudne. Jak więc odkręcić zardzewiałe śruby?

W przypadku zbyt długiego wystawienia części ze śrubami i nakrętkami na działanie wilgoci lub wilgotnych warunków atmosferycznych, dość szybko wytworzy się na nich rdza. Najbardziej narażamy na tego rodzaju czynniki elementy złączne obecne w niektórych urządzeniach AGD i częściach samochodowych.

Musisz być świadomy, że w wyniku oddziaływania wilgoci, stan elementów złącznych może się pogorszyć. Pogorszyć do takiego stopnia, że urządzenie, w których zostały zamontowane, będzie niestabilne lub przestanie funkcjonować. Ponadto, elementy te będą niezwykle trudne do odkręcenia, ponieważ na ich metalowym łbie wytworzy się rdza.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź przygotowane przez nas porady.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

Krok 1: Nasmaruj elementy połączenia penetrantem WD-40

W sytuacji, gdy śruby zapiekły się w wyniku intensywnej korozji, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie penetrantu WD-40. Kiedy rdza przedostanie się do gwintu, produkt ten umożliwi poluzowanie śruby.

Wystarczy nanieść środek na zardzewiałe śruby i nakrętki, a następnie lekko uderzyć je młotkiem. Penetrant wniknie w połączenie między śrubą i nakrętką, po czym będzie można odkręcić śrubę. Przekonasz się, że luzowanie elementów złącznych tą metodą jest niezwykle proste. Pamiętaj, aby zetrzeć nadmiar środka, a w przypadku kontaktu z nim, dokładnie umyć ręce po zakończeniu czynności.

penetrant

Krok 2: Cięcie

Jeśli okaże się, że połączony element jest silnie skorodowany i nie można go uratować, konieczne będzie jego odcięcie. Sprawi to jednak, że nakrętki i śruby staną się zupełnie bezużyteczne i będą nadawać się tylko do wyrzucenia. Niestety czasami nie ma innego rozwiązania.

Chwyć kleszczami łeb śruby. Następnie, zacznij mocno obracać element, aby wywołać zmianę jego położenia. Śruba powinna dość szybko puścić.

bolt cutters

Krok 3: Zastosowanie palnika

W ostateczności, skorodowane śruby można usunąć po ich uprzednim podgrzaniu palnikiem. Wzrost temperatury spowoduje rozszerzenie się metalu, dzięki czemu możliwe będzie poluzowanie śruby i nakrętki.

Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ wiele środków smarnych jest łatwopalnych i mogą się zapalić, jeśli zostaną wystawione na działanie płomieni. Pamiętaj, aby podczas tej czynności nosić rękawice i okulary ochronne.

heat bolts

Inne porady

Aby zabezpieczyć nakrętki i śruby przed rdzewieniem, staraj się utrzymywać je w czystości i smarować Preparatem Wielofunkcyjnym WD-40. Preparat pozostawia cienką warstwę na powierzchni metalu, który chroni element przed korozją. Pamiętaj, aby wykonywać tę czynność regularnie. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się rdza i korozją. A jeśli ta się pojawi wiesz już, jak odkręcić zardzewiałe śruby.

Podobne instruktaże

Kontakt

Amtra Sp. z o.o. ul. Schonów 3 41-200 Sosnowiec

© 2021 WD-40 Company