tracking

Jak wyczyścić narzędzia ogrodowe?

Narzędzia ogrodnicze wymagają regularnego czyszczenia, najlepiej po każdym użyciu. Szczególnie dokładnie należy je czyścić, kiedy po intensywnym użytkowaniu w lecie, są one odkładane na okres zimowy. Czyste narzędzia znacząco zwiększają skuteczność i wydajność prac ogrodowych, a także są łatwiejsze w użyciu i trwalsze. Pytanie brzmi, które dokładnie narzędzia wymagają czyszczenia? Odpowiedź jest prosta: każde narzędzie, które posiada śruby, nakrętki i wkręty, łańcuchy i/lub ostrza, wymaga regularnego czyszczenia. Przykładowo, są to nożyce do żywopłotu czy gałęzi, kosiarki bębnowe, sekatory, siekiery i inne. Jak więc wyczyścić narzędzia ogrodowe?

Oto kilka prostych czynności, dzięki którym skutecznie zadbasz o narzędzia ogrodnicze, aby pozostały niezawodne przez długi czas.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Materiały do czyszczenia: Wąż ogrodowy, detergent, stare szmaty i ręczniki, gąbka, rozpylacz

  • Narzędzia do czyszczenia: Szczotka do szorowania, wełna stalowa, szczotka druciana, średnioziarnisty papier ścierny

  • Środek smarny: Środek smarny do ochrony oczyszczonych narzędzi przed wilgocią, rdzą i korozją

  • Sprzęt ochronny: Okulary ochronne, rękawice robocze i maska przeciwpyłowa

Krok 1: Czyszczenie narzędzi

W pierwszej kolejności pozbądź się wszelkich zanieczyszczeń nagromadzonych na narzędziach. Soki roślinne i brud zalegający na narzędziach ogrodniczych mogą powodować rozwój chwastów oraz wielu chorób przenoszonych przez glebę. Ponadto, brud przyciąga i zatrzymuje w sobie wilgoć, która prowadzi do szybkiego korodowania metalu. Jeśli narzędzia posiadają ruchome części, przed czyszczeniem należy je zdemontować. Oczyść z brudu i rdzy wszelkie metalowe powierzchnie za pomocą szczotki drucianej. Bardziej uporczywą rdzę można usunąć za pomocą wełny stalowej. W przypadku większych narzędzi, możesz wykorzystać średnioziarnisty papier ścierny. Pamiętaj, aby wszelkie narzędzia dokładnie wysuszyć, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci.

cleangardentools 001

Krok 2: Szlifowanie narzędzi

Drugi krok polega na wygładzeniu wszystkich drewnianych uchwytów za pomocą średnioziarnistego papieru ściernego. Czynność ta umożliwi usunięcie wszelkich drzazg i zadziorów na powierzchni. Papier ścierny będzie również przydatny przy usuwaniu rdzy, która może pozostawać w szczelinach i na powierzchniach. Papierem można również lekko wypolerować powierzchnie metalowe. Po zakończeniu szlifowania, przetrzyj narzędzia, aby usunąć wszelkie resztki zeszlifowanego metalu lub drewna.

rustygardentools

Krok 3: Ostrzenie nożyc

Następnym krokiem po zakończeniu czyszczenia narzędzi z ewentualnej rdzy i brudu jest ich ostrzenie. Podczas ostrzenia, staraj się zachowywać oryginalny kąt lub skos. Jeśli posiadasz w ogrodzie sekator, możesz użyć osełki, aby naostrzyć jego krawędzie. Potrzyj skośną stroną ostrza o osełkę, a następnie, wykonując ruchy półokrężne, pocieraj ostrą krawędzią ostrza o osełkę. Najpierw usuń zadziory z płaskich powierzchni, a następnie naostrz tylko zukosowaną krawędź ostrza.

Ostrzenie narzędzi pod koniec każdego sezonu pozwoli utrzymać je w doskonałym stanie przez długi czas.

gardenpruners

Krok 4: Smarowanie narzędzi

Jeśli chodzi o czyszczenie narzędzi ogrodniczych i zabezpieczenie ich przed wilgocią i korozją, smarowanie to niewątpliwie jedna z najważniejszych czynności. Produktem idealnie nadającym się do tego celu jest preparat wielofunkcyjny WD-40. Stosowanie tego smaru wydłuży żywotność narzędzi ogrodowych, zapewniając ich skuteczność przez długi czas. Preparat ochroni narzędzia ogrodowe przed rdzą i korozją przez cały rok.

Konserwacja zapobiegawcza

Kiedy już wyczyścisz i odświeżysz wygląd swoich narzędzi, warto poświęcić trochę czasu – przynajmniej raz na parę miesięcy – aby utrzymać je w tym stanie. Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji zapobiegawczej, która pozwoli ci zachować sprawność narzędzi ogrodowych przez długi czas.

  • Po każdym użyciu narzędzi ogrodowych, spłucz z nich błoto za pomocą węża ogrodowego. Przylegająca do powierzchni narzędzi mokra gleba jest jedną z głównych przyczyn ich korozji.
  • Wykorzystaj szczotkę do szorowania, aby szybko usunąć uporczywe zabrudzenia z ziemi. Do usunięcia smoły i soków roślinnych możesz również użyć rozcieńczalnika do farb.
  • Przed schowaniem narzędzi do magazynu użyj ręcznika lub szmatki, aby wytrzeć je do sucha. Możesz też pozostawić je na słońcu i odczekać aż wyschną.
  • Staraj się nie opierać narzędzi o ich krawędzie. Lepszym rozwiązaniem będzie ich zawieszenie na ścianie.
  • Co jakiś czas pokrywaj powierzchnie narzędzi środkiem smarnym WD-40, aby zabezpieczyć je przed korozją.

Wiesz już jak wyczyścić narzędzia ogrodowe. Może zainteresują Cię jeszcze inne podobne artykuły. Sprawdź naszą sekcję „jak to zrobić”. Wystarczy, że klikniesz tutaj. 

wyczyscic narzedzia ogrodowe

Podobne instruktaże

Kontakt

Amtra Sp. z o.o. ul. Schonów 3 41-200 Sosnowiec

© 2020 WD-40 Company