Sezon wędkarski rozpoczęty. W jakim stanie jest Twoja wędka?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
loading...Loading...

Sezon wędkarski już się rozpoczął. Czy jesteś do niego przygotowany?

Koniec przymrozków to zielone światło dla wędkarzy, niektórzy jednak nie odpuszczają nawet zimą. Świeża ryba doskonale smakuje o każdej porze roku, a szczególnie ta samodzielnie złowiona. Zarówno przed, jak też po sezonie, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji wędki, dzięki czemu unikniesz jej szybszego zużycia i niemiłych niespodzianek przed kolejną wyprawą nad jezioro lub rzekę.

Wędziska zużywają się najszybciej

Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na te elementy wędki, które w wyniku  częstego jej używania mogą się szybciej zużyć. W ich przypadku ryzyko wystąpienia usterek jest większe, ponadto są bardziej narażone na zabrudzenia. Należą do nich wędziska i ich złącza. Przy konserwacji wędki zacznij od przetarcia tych elementów wilgotną ściereczką. Jeżeli nie możesz usunąć większych zabrudzeń, możesz skorzystać z niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, a najlepiej specjalistycznych preparatów. Następnie wędziska osuszamy i uzupełniamy ewentualne ubytki, a końcówki powlekamy teflonem lub grafitem. Uszkodzone pierścienie przelotek wymień, w przeciwnym razie będą niszczyć żyłkę. Wymianie podlegają ponadto kółka łącznikowe, stery orazkotwice, jeżeli oczywiście dostrzeżesz na nich pęknięcia lub deformacje. Wyczyść ponadto przynęty i w razie ubytków uzupełnij je szpachlą modelarską lub lakierem.

Konserwacja kołowrotka

Kołowrotek odgrywa znaczącą rolę w efektywnej pracy wędki. Jeżeli pracuje on głośno i ciężko, należy go koniecznie rozkręcić i wyczyścić np. sprężonym powietrzem lub pędzelkiem. Należy go również dokładnie nasmarować, do czego wykorzystaj np. smar silikonowy WD-40. Zapewnia doskonałe smarowanie, chroni przed wilgocią i nie przyciąga zanieczyszczeń. Dzięki systemowi Smart Straw możesz ustawić szerokość strumienia. Zawór 360° pozwala na precyzyjną aplikację nawet w trudno dostępnych miejscach w ustawieniu pionowym lub po odwróceniu dnem do góry.

Jeżeli łowisz w mętnej wodzie, to żyłka może bardzo szybko się zabrudzić. Taki zanieczyszczenia usuwamy na bieżąco z wykorzystaniem gąbki lub ściereczki. Jeżeli końcówka żyłki jest szorstka i zniszczona, obetnij ją. Nie zapominaj też o haczykach. Po powrocie do domu, należy je pozostawić do całkowitego wyschnięta i dopiero umieścić w zamkniętym pojemniku.

Nie zapominaj o detalach

Wędziska i kołowrotek to nie jedyne elementy, wymagające uwagi. Zwróć również uwagę na stan swojego pozostałego wyposażenia. Jeżeli łowisz w obuwiu gumowym i woderach, to po każdej wyprawie na ryby umyj je ciepłą wodą. Warto jest też je odpowiednio zakonserwować, w czym dobrze sprawdzi się również smar silikonowy WD-40. Korzystałeś z pontonu? Nie pozostawiaj go wilgotnego, a osusz dokładnie oraz  przechowuj zawsze w suchym miejscu.

Jeżeli na Twoim wędkarskim wyposażeniu jest także siatka i podbierak, to wypłucz je i dobrze wysusz. Sprzęt wędkarski przechowuj zawsze w pokrowcach i pojemnikach w miejscu suchym i z dostępem do świeżego powietrza.

Każdy wędkarz oczekuje od swojego sprzętu sprawności przez jak najdłuższy czas. Zakup wędki i akcesoriów to duża inwestycja, szczególnie jeżeli wybieramy sprzęt profesjonalny i zaawansowany technologicznie. Chcąc, by posłużył Ci dłużej, musisz pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i konserwacji, a także właściwym przechowywaniu. Nie daj się zaskoczyć podczas kolejnej wyprawy na ryby, pewny i niezawodny sprzęt to podstawa.

Kontakt

Amtra Sp. z o.o. ul. Schonów 3 41-200 Sosnowiec

© 2018 WD-40 Company