Czyszczenie łańcucha rowerowego- jak to zrobić?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
loading...Loading...

Czyszczenie łańcucha rowerowego w 15 minut

Najbrudniejszą częścią w rowerze, jest zawsze jego łańcuch. Problemem w przypadku łańcucha, inaczej niż w przypadku innych części, jest to, że samo czyszczenie nie wystarczy, aby odpowiednio go ochronić. Im dłużej odkładasz czyszczenie łańcucha rowerowego, tym szybciej jego stan będzie się pogarszał, skracając jego żywotność.

Niewyczyszczony łańcuch powoduje:

  • Osłabia działanie przerzutek
  • Zwiększa zużycie zębatek i przerzutek
  • Zmniejsza elastyczność
  • Rozszerza łączenia w łańcuchu

Podczas jazdy po różnych ścieżkach, łańcuch traci swoją efektywność. Dzieje się tak, ponieważ podlega on tarciu. Powoduje to utratę mocy od 3W do 5W. Taki spadek o 2 procent może skutkować jeszcze większym uszkodzeniem łańcucha, ponieważ rowerzysta ma trudności z normalną jazdą.

Zabłocony łańcuch może utracić moc aż do 12W. Wtedy to pedały zaczynają być co raz bardziej sztywne, a rowerzysta musi wkładać dodatkową siłę w jazdę.

W dzisiejszych czasach, czyszczenie łańcucha nie jest proste. Do rowerów dodawane jest co raz więcej mechanizmów, więc ściągnięcie łańcucha jest już takie proste. Kiedyś wystarczyło go zdjąć łańcuch i zanurzyć go w odłuszczaczu. Dzisiaj skutkiem takiego działania byłaby wymiana roweru.

Jeśli planujesz kupić środek do nasmarowania swojego roweru, musisz zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

  1. Czy zminimalizuje on zbieranie się brudu
  2. Czy tworzy grubą i trwałą powłokę

Trzy korzyści, które oferuje WD-40 Bike

Trzy korzyści, które oferuje WD-40 Bike to “Czyści, Smaruje i Chroni”.

WD-40 Bike to środek smarujący, który został stworzony specjalnie z myślą o rowerach. Na początku był tylko odtłuszczacz. Jednak, aby zapewnić rowerzystom szeroki wybór, WD-40 oferuje teraz: środek czyszczący i różne rodzaje smarów.

Poniżej znajdziesz instrukcję „Czyszczenie łańcucha rowerowego” krok po kroku:

Usuń błoto

Jednym z najczęściej popełnianych przez rowerzystów błędów jest spłukanie roweru wodą o bardzo wysokim ciśnieniu. Takie działanie usunie brud, ale usunie też jakiekolwiek resztki smaru z łańcucha, kół zębatych czy przerzutek.

Żeby usunąć błoto, będziesz potrzebować szczotki, szmatki i wody. Ustaw delikatne ciśnienie wody. Po namoczeniu brudu, możesz użyć szczotki, żeby się go pozbyć. Po porządnym szorowaniu, pozostaje już tylko przetarcie roweru szmatką. Teraz można już ponownie spłukać rower wodą.

Wyczyść cały rower

Po wyczyszczeniu łańcucha z błota, można przejść do umycia całego roweru. Tą czynność trzeba wykonać na początku, ponieważ zaoszczędzimy dzięki temu czasu na późniejszych etapach. WD-40 Bike Cleaner będzie idealnym środkiem do wyczyszczenia ramy, uchwytów, pedałów, kół, siodełka i szprych. Spryskaj cały rower i wyszoruj go.

Nasmaruj łańcuch

Przed użyciem smaru, dla bezpieczeństwa sprawdź odległości między ogniwami. W linii WD-40 Bike występują dwa rodzaje smarów- suchy i mokry. Smar suchy przeznaczony jest dla tych użytkowników, którzy jeżdżą raczej po suchych terenach. Natomiast smar mokry przeznaczony jest dla tych, którzy preferują raczej mokre ścieżki. Nasmaruj dokładnie cały łańcuch. Przekręć go do tyłu za pomocą korby, co pozwoli lubrykantowi dokładnie wniknąć w łańcuch.

Zetrzyj nadmiar smaru

Czyszczenie łańcucha rowerowego koniecznie musi być wykonane z precyzją. Zbierz nadmiar smaru przekręcając pedały do tyłu.

Usuń tylne przerzutki

Nastaw rower na ostatni ząb od tyłu i przenieś na wyższy bieg. Kiedy poczujesz, że kabel się luzuje, usuń całą część połączoną z przerzutką. Ten krok wymaga rozdzielnych kabli, albo nie będziesz w stanie go wyciągnąć.

Nasmaruj kable

Odtłuść kable i nałóż nową warstwę smaru. Wcieraj porządnie, aż zobaczysz delikatną powłokę.

Powtórz

Powtórz ostatni krok z przednią przerzutką. Od dużego, do małego, nasmaruj każdy pierścień osobno. Smar WD-40 Bike pozostanie długo na wszystkich częściach.

Czyszczenie łańcucha rowerowego możesz także wykonać przy użyciu WD-40 All-Conditions Bike lube. Nadaje się on do wszystkich warunków pogodowych. Poprawia zmianę przerzutek, funkcjonowanie łańcucha, a także chroni przez szybkim zużywaniem i rdzą.

Smary WD-40 Bike chronią rower przed brudem przed długi czas. Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby używać ich po każdej jeździe. Po prostu użyj smaru, a jego nadmiar zbierz szmatką.

Na rynku są setki różnych produktów, dzięki którym wyczyścisz i nasmarujesz rower. Jednak, żaden z nich nie zapewni takiej żywotności jak WD-4. Dlatego następnym razem, gdy wrócisz z przejażdżki, wykorzystaj WD-40 Bike.

Sprawdź te filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=OdjGQWFpYRc

https://www.youtube.com/watch?v=BxiPlQUTgX4

https://www.youtube.com/watch?v=7g5sLFzPjdg

Kontakt

Amtra Sp. z o.o. ul. Schonów 3 41-200 Sosnowiec

© 2018 WD-40 Company