Pielęgnacja roweru – środek powstrzymujący korozję

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
loading...Loading...

Utrzymaj swój rower w idealnym stanie dzięki kilku prostym wskazówkom

Spędzając dużą ilość czasu na rowerze, trzeba umieć korzystać z każdej sekundy. Dzięki regularnej pielęgnacji roweru, będziesz mógł utrzymać go w idealnym stanie, a co za tym idzie przejażdżki będą samą radością. Możesz dużo zaoszczędzić jeśli będziesz konserwować rower samemu, bez pomocy specjalisty. To umiejętność, którą ciężko ocenić. Nie jest to jednak tak trudne, jakim się wydaje. Wystarczy jedynie trochę techniki i wiedzy. Dzięki temu sam poradzisz sobie z pielęgnacją roweru w krótkim czasie.

Wystarczy już wstępu, przejdźmy do rad i wskazówek, dzięki którym utrzymasz rower w idealnym stanie.

Krok # 1 – Wyczyść rower

Pierwszym krokiem w procesie pielęgnacji jest dokładne umycie roweru. Robienie tego regularnie, może wydłużyć życie roweru i usprawnić jego działanie. Do mycia roweru, potrzebujesz biodegradowalnego środka, gąbki, starej szczoteczki do zębów i ręcznika. Używając ich, wyczyścisz wszystko: siodełko, hamulce, pedały, przerzutki, łańcuch i ramę. Nie musisz używać dużo wody, wystarczy delikatna mgiełka, lub łagodne spryskanie. To wystarczy do spłukania mydła, które pozostało na rowerze po czyszczeniu. Powinieneś przed czyszczeniem ściągnąć siodełko, a przed ponownym montażem, użyć niewielkiej ilości smaru rowerowego.

Krok # 2 – Sprawdź hamulce

Jednym z najważniejszych elementów roweru są hamulce. Ważne jest, aby sprawdzić czy są w dobrym stanie. Dobre ustawienie hamulców odpowiada za dobrą kontrolę nad rowerem lub jej brak, co może skutkować poważnymi obrażeniami. Istotne jest, aby regularnie sprawdzać stan hamulców, dzięki czemu rower będzie działał sprawnie.

Zacznij od sprawdzenia klocków hamulcowych, małej, gumowej, prostokątnej powierzchni, która dociska do obręczy koła lub dysku. Klocki hamulcowej mają tendencję do nadmiernego zużywania z czasem, dlatego trzeba je wymieniać. Możesz użyć latarki, żeby ułatwić sobie sprawdzenie stanu hamulców i określenie czy są już tak zużyte, że trzeba je wymienić.  Jeśli wymagają tylko dostosowania, musisz tylko je docisnąć, używając specjalnej części. Jeśli chcesz je przysunąć bliżej do dysku, dokręć śruby, jeśli na odwrót, poluzuj je.

Ważne jest, aby na powierzchni hamulców i klocków, nie było brudy ani oleju. Brudne hamulce zużywają się szybciej.

Krok # 3 – Sprawdź koła

Koła i szprychy wpływają na sprawną pracę i stabilność roweru. To one przytrzymują w odpowiednim miejscu opony, kiedy jeździsz na rowerze. Posiadanie dobrze dopasowanych opon chroni przed wnikaniem brudu.

Żeby sprawdzić koła, przewróć rower i zakręć kołem. Oba koła powinny kręcić się bez zachwiania. Jeśli obręcz koła jest wykrzywiona, możesz ja wyregulować używając klucza. Jeżeli masz do czynienia z poważniejszym uszkodzeniem, możesz wymienić ją na nową.

Krok # 4 – Dokręć nakrętki i śruby

Podczas pielęgnacji roweru trzeba też sprawdzić, czy nakrętki i śruby nie są poluzowane. Pamiętaj jednak, żeby nie dokręcić ich zbyt mocno, gdyż może to spowodować zniszczenie roweru, co wpłynie na jakość jazdy.

Krok # 5 – Sprawdź układ napędowy

W skład układu napędowego wchodzą: łańcuch, pedały i przerzutki. Układ napędowy przenosi moc wytworzoną przez siłę naszych nóg do koła z tyłu roweru. Dzięki temu rower się porusza. Konieczne jest dbanie o niego, dzięki czemu jazda odbędzie się bez problemu.

W trakcie sprawdzania układu napędowego przyda Ci się pomoc. Podnieś tylne koło roweru i przekręć nim, tak jak to robiłeś w kroku pierwszym. Sprawdź, czy koło dobrze kręci się na każdej w przerzutek. Sprawdź też koła, na których opiera się łańcuch, sam łańcuch I przerzutki. Zobacz czy nie widać na nich śladów zużycia, zagłębień, brakujących zębów czy zadrapań. Jeśli, któraś z części wygląda na mocno zużytą, lepiej ją wymienić.

Krok # 6 – Środek powstrzymujący korozję- użyj aby nasmarować rower

To ostatni i najważniejszy krok w procesie pielęgnacji roweru. Dobre nasmarowanie roweru to klucz do gładkiej i przyjemnej jazdy. Użycie smaru pozwala też chronić rower przed korozją. Smarowanie roweru, a zwłaszcza jego układu napędowego jest niezbędne jeśli chcesz, aby Twój rower działał bez problem. Dzięki temu ochronisz też rower przez zbieraniem się brudu i kurzu. Najlepszy środek powstrzymujący korozję to WD-40. To najczęściej wybierany środek do smarowania roweru I ochrony przed korozją od ponad 60 lat.

Nałóż smar WD-40 na łańcuch podczas kręcenia pedałami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Preparat WD-40 zadziała jako środek powstrzymujący korozję. Nasmaruj również przerzutki i dźwignie hamulców. Nie zostawiaj żadnych pozostałości po smarze. Przed nałożeniem smaru WD-40, pamiętaj aby usunąć całą rdzę. Możesz się jej pozbyć używając szczotki drucianej. Jeśli, któraś z części jest zbyt skorodowana, lepiej ją wymienić.

Twój rower jest już gotowy do przejażdżki!

Sprawdź to video: https://www.youtube.com/watch?v=S7Jc_cnJ5Xg

Kontakt

Amtra Sp. z o.o. ul. Schonów 3 41-200 Sosnowiec

© 2018 WD-40 Company