Rynny to niezbędny element wykończeniowy każdego budynku. Ich zadaniem jest skuteczne odprowadzanie wody z dachu podczas deszczu. Wykonane są z różnych materiałów, z tworzyw sztucznych, ale też metalu. Częsty i bezpośredni kontakt elementów metalowych z wodą  sprawia, że istnieje duża szansa pojawienia się na nich rdzy. Nie tylko wpływa ona negatywnie na estetykę budynku, ale też wyraźnie obniża żywotność rynien. Tracą swoje właściwości, ulegają zniszczeniu i przestają spełniać swoją funkcję. Trzeba więc pomyśleć o ochronie. Jak zabezpieczyć rynny przed korozją?

Rynny wykonane ze stali, które obecnie są bardzo popularne i często stosowane ze względu na swoją trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, narażone są na korozję. Konieczne jest ich zabezpieczenie, co najczęściej wykonuje się z wykorzystaniem specjalnej farby antykorozyjnej.

Jak zabezpieczyć rynny – najpierw przygotuj je do malowanie

W inny sposób będziemy postępować przy nowych rynnach, a w inny przy powierzchniach, które planujemy odnowić. Jeżeli rynny są nowe, trzeba je odtłuścić. Przeznaczone są do tego specjalne roztwory. W przypadku rynien już od dłuższego czasu będących elementem konstrukcji budynku , trzeba dokonać ich dokładnego sprawdzenia. Przede wszystkim trzeba pozbyć się wszystkich słabo przyczepnych warstw farby. Zwróć też uwagę, czy nie ma na rynnach rdzy, którą również trzeba przed malowaniem usunąć. Pozbędziesz się jej, aplikując na zardzewiałą powierzchnię WD-40. Bardzo skutecznie wypiera on wilgoć, usuwa rdzawy nalot, a także tworzy dodatkową warstwę ochronną, ograniczając ryzyko ponownego pojawienia się korozji. Dopiero po wszystkich tych pracach możemy odtłuścić podłoże roztworem.

Nie ma konieczności usuwania dobrze przylegających do powierzchni warstw farby. W takich przypadkach zaleca się ich zagruntowanie.

Jak zabezpieczyć rynny – “antykorozyjne” malowanie

Kiedy  podłoże jest już dobrze przygotowane, możemy przejść do prac właściwych, czyli malowania rynien specjalną farbą o właściwościach antykorozyjnych. Na rynku dostępnych jest wiele podobnych produktów. Mogą być to gotowe farby lub też środki przeznaczone do rozcieńczenia. Malowanie zaplanuj na ciepłą, ale nie upalną porę roku. Jeżeli pogoda danego dnia Ci nie sprzyja, przełóż pracę na później. Najlepsze warunki to 10 a 25 stopni Celsjusza i oczywiście brak opadów. A jak aplikujemy farbę? Możesz wykorzystać do tego pędzel lub wałek. Mniej pracochłonna jest metoda natryskowa, która ponadto jest bardzo precyzyjna, równomiernie pokrywa całą powierzchnię rynny. W niektórych przypadkach, dla osiągnięcia najlepszego efektu zaleca się wykonanie dwóch warstw. Pomiędzy nakładaniem pierwszej i drugiej powinno się zachować odstęp czasowy, najlepiej ok. 6 godzin. To czas pozwalający farbie zaschnąć. W przeciwnym razie drugą warstwą nakładaną zbyt wcześnie osłabimy pierwszą, co przekłada się na jej żywotność, ale i walory estetyczne.

Tak zabezpieczone rynny również lepiej się prezentują. Aby wydłużyć ich żywotność, regularnie sprawdzaj ich stan i wykonuj na bieżąco drobne naprawy. Ponadto usuwaj z nich zabrudzenia, również te, które gromadzą się w środku, jak liście czy gałęzie. Z wykorzystaniem węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej nie tylko pozbędziesz się brudu, ale dodatkowo sprawdzisz szczelność rynien. Do utraty szczelności dochodzi w większości przypadków w miejscach, w których rynny się ze sobą łączą.

Użyte zdjęcie pochodzi z https://pixabay.com/pl/photos/leopoldstr-hockenheim-deszcz-rur-848811/

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.