Usuwanie rdzy. Niektóre metale wykazują większą odporność na rdzę. Niestety korozja jest procesem, który może dopaść każdy rodzaj metalu. Z całą pewnością znajdziesz w swoim domu przynajmniej kilka przedmiotów metalowych, które rdzewieją. Warto jak najszybciej rozpocząć usuwanie rdzy, gdyż głębsze korodowanie może bezpowrotnie uszkodzić przedmiot. Zamiast więc wyrzucać i kupować nowy, lepiej postarać się usunąć rdzę i przywrócić czyszczonym przedmiotom ich dawny blask. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych wskazówek, które odpowiedzą na pytanie jak usunąć rdzę z przedmiotów metalowych.
Niezależnie od wybranej metody, zanim rozpoczniesz proces czyszczenia, załóż rękawice ochronne i zabezpiecz odzież!
rękawice ochronne, gumowane,
folię aluminiową,
szmatkę,
pojemnik – na tyle duży, by zmieścił się w nim zardzewiały przedmiot,
wodę,
ocet biały,
limonkę lub cytrynę,
sól,
sodę oczyszczoną,
płyn do mycia naczyń,
ziemniak,
WD‑40®.
Przygotuj pojemnik i włóż do niego zardzewiały przedmiot. Następnie zalej go białym octem tak, aby ciecz pokryła go w całości. Pozostaw przedmiot w kąpieli na kilka godzin. Uzbrój się w cierpliwość, bo po upływie tego czasu czeka Cię szorowanie. Zwiń kawałek folii aluminiowej w kulkę, wyjmij przedmiot z octu i szorując folią usuń resztki rdzy. Jeśli metalowy przedmiot został pokryty grubym nalotem, konieczne będzie powtórzenie całego procesu czyszczenia.
Przygotuj pojemnik, sok z limonki lub cytryny oraz sól. Ilość zależy od tego, jak wielki przedmiot chcesz odrdzewić. Posyp zardzewiałe miejsca solą, a następnie zalej go sokiem z limonki lub cytryny. Możesz wykorzystać pozostałości limonki jako ścieraka. Pocierając solą z sokiem z limonki zardzewiały przedmiot, nalot powinien zacząć odchodzić. Jeśli mimo ścierania nie widać skutków, pozostaw go w takiej kąpieli na maksymalnie dwie godziny. Po tym czasie kwas powinien zareagować z rdzą, dzięki czemu będzie łatwiejsza do usunięcia.
Sodę oczyszczoną wymieszaj z niedużą ilością ciepłej wody. Powstałą pastę nanieś na zardzewiały przedmiot. Po chwili rozpocznij szorowanie np. folią aluminiową, szczoteczką do zębów lub druciakiem. Po usunięciu rdzy opłucz przedmiot pod bieżącą wodą i osusz go.
Przetnij surowego ziemniaka wzdłuż i nałóż na niego odrobinę płynu do naczyń. Ziemniaka wykorzystaj jak myjkę, próbując usunąć nim rdzę i wetrzeć płyn w zardzewiały przedmiot. Jeśli korozja jest na tyle silna, że nie chce odejść od razu, przykryj ją plastrami z ziemniaka i pozostaw na dłużej. Po kilku godzinach rozpocznij proces szorowania. Ziemniaki zawierają kwas szczawiowy, który wykazuje silne właściwości czyszczące przy usuwaniu rdzy.
Preparat WD-40 może być pomocny również w usuwaniu rdzy z metalowych przedmiotów. Spryskaj nim zardzewiały przedmiot i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie wystarczy przetrzeć zardzewiałe miejsce szmatką, aby usunąć rdzę. Jeśli korozja jest duża, warto spróbować zeskrobać nadmiar rdzy lub pozostawić preparat na dłużej, by zrobił robotę. WD-40 dzięki doskonałej penetracji nie tylko usunie rdze widoczną gołym okiem. Precyzyjna rurka pozwoli wtłoczyć preparat również w mniej dostępne miejsca, dzięki czemu szybko udrożni i odrdzewi elementy ruchome.
Zastrzeżenie
Opisane i pokazane zastosowania produktów WD-40, zostały przedstawione firmie WD-40 przez użytkowników tych produktów. Zastosowania te nie były testowane przez firmę WD-40 i nie stanowią jej rekomendacji ani zaleceń. Podczas użytkowania produktów WD-40 należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zawsze należy przedstrzegać instrukcji na opakowaniu i brać pod uwagę znajdujące się tam ostrzeżenia.
© 2021 WD-40 Company.
Wszystkie prawa zastrzeżone
Wybór regionu spowoduje zmianę języka i/lub treści dotyczących WD-40.