Twój motocykl, jak każdy inny pojazd, wymaga uwagi. Jakiekolwiek zaniedbanie skutkuje skróceniem jego żywotności, a także wysokimi kosztami naprawy. Powinieneś dbać o jego czystość oraz odpowiednio go konserwować, w związku z czym  będziesz dłużej jeździć swoim jednośladem. Będzie się lepiej prezentować i zachowa swoje dobre „zdrowie”. Oto 6 żelaznych zasad, które są kluczowe dla żywotności i estetycznego wyglądu Twojego motocykla. Pamiętaj, aby dbać o motocykl regularnie.

Regularny „prysznic”

Brudny motocykl nie zachwyca urodą. Zdarza się, że pod warstwą kurzu i pyłów trudno jest definiować jego kolor. Samochód możesz myć z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej, motocyklu już nie ze względu na duże ryzyko przedostania się wody do łożysk, rury wydechowej i filtra powietrza. Polecamy mycie ręczne przy użyciu specjalnego środka do czyszczącego do motocykli WD-40. Możesz z niego skorzystać przy okazji powierzchni lakierowanych, aluminiowych, chromowanych, gumowych i z tworzywa sztucznego. Rozpyl go na całej powierzchni, po czym spłucz, ale ostrożnie.

Jednoślad pełen blasku

Umyłeś swój motocykl? Chcąc, aby efektownie lśnił, użyj teraz nabłyszczacza, który również jest dostępny w ofercie WD-40 w serii Motorbike. Cechuje się błyskawicznym działaniem oraz szybkim parowaniem. Jest łatwy w użyciu i nie wymaga polerowania. Dodatkowo zabezpiecza powierzchnie przed pękaniem, a gumowe elementy przed przedwczesnym zużywaniem.

Smarowanie łańcucha

Łańcuch motocyklowy wymaga zarówno czyszczenia, jak też smarowania, aby pracował wydajniej. Jest to również element, który niewłaściwie zabezpieczony szybko ulega korozji. Również w tym przypadku dobrze sprawdzi się produkt z serii WD-40 Motorbike, tym razem smar do łańcuchów. Działa przez długi czas, szybko schnie i pomaga utrzymać łańcuch w optymalnym stanie.

Przy okazji smarowania łańcucha zwróć uwagę na jego naciąg, nie może on być zbyt luźny, ale też za bardzo napięty. Niewłaściwie naciągnięty łańcuch skutkuje zużywaniem się zębatek i skrzyni biegów.

Czyszczenie zacisków hamulcowych

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że hamulce stanowią jeden z najważniejszych elementów pojazdu odpowiedzialny za bezpieczeństwo jazdy. Raz w roku należy zdemontować i wyczyścić zaciski hamulcowe. Intensywne używanie hamulców przyczynia się do ścierania klocków i tarcz. Efektem jest zanieczyszczenie m.in. obręczy kół.

Wymiana opon

Powinna być nawykiem każdego motocyklisty, jednak nie zawsze pamiętamy o regularnej wymianie opon. Ponadto popełniamy wiele błędów w dopasowaniu ich do stylu jazdy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opon, z których wyróżnić można te do jazdy miejskiej, rekreacyjnej, terenowej i ekstremalnej. Inny model wybierzemy do jazdy torowej, inny po asfaltowych drogach miasta i autostrad. Jeżeli nasz wybór będzie przypadkowy to opony zużywać się będą szybciej i na pewno zmniejszą komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli zapomnimy o ich wymianie, bieżnik się zużyje, a to może być tragiczne w skutkach szczególnie przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

To kolejny nawyk, który musisz w sobie wypracować. Ciśnienie w oponach przy intensywnej eksploatacji pojazdu powinno się sprawdzać codziennie. Jeżeli jeździsz rzadziej, to za każdym razem, kiedy wyprowadzasz swój jednoślad z garażu. Ciśnienie w oponach decyduje w znaczącym stopniu o prowadzeniu motocykla.

6 zasad, które od teraz powinny być dla Ciebie dekalogiem dbania o Twój jednoślad. To podstawy, które bardzo dużo zmienią w jakości jazdy, bezpieczeństwie, jak i wyglądzie motocykla.

Sprawdź inne porady na naszym blogu.