Każdy z nas miał kiedyś do czynienia z zardzewiałą nakrętką, która z czasem zespoliła się w jedną całość z towarzyszącą jej śrubą. Luzowanie zardzewiałych nakrętek i śrub jest zawsze trudne, ale istnieją pewne sposoby, które mogą być w takiej sytuacji pomocne. Poniżej podajemy listę czynności, które powinny ułatwić poluzowanie, a następnie odkręcenie zardzewiałej nakrętki lub śruby:

Analiza śruby- jak luzować zardzewiałe nakrętki i śruby?

W przypadku zardzewiałej nakrętki czy śruby, musimy przede wszystkim określić, czy możliwe jest jej pęknięcie. Nakrętka lub śruba może pęknąć, jeżeli rozciągniemy ją poza granicę sprężystości. Następnie, musimy zorientować się, czy gwinty nakrętki i/lub śruby są pokryte pastą zabezpieczającą przed luzowaniem. Wiele śrub jest fabrycznie pokrytych pastą zabezpieczającą przed luzowaniem, którą można zmiękczyć przez nagrzewanie.

Ponadto, należy sobie zadać pytanie, czy zardzewiała nakrętka, śruba lub wkręt są warte uratowania czy nie. Żaden element mocujący nie zapewni niezbędnej siły zacisku, jeśli wskutek zardzewienia utracił on wytrzymałość na rozciąganie. Próba zachowania elementu mocującego, który nie będzie później wykorzystany nie ma sensu. Lepiej doprowadzić do jego zniszczenia i zastąpić go nowym.

Maksymalne usunięcie rdzy za pomocą wysokiej jakości produktów 

Jeżeli, mimo napinania mięśni, próby odkręcenie nakrętki lub śruby będą bezskuteczne, nie należy się martwić. Istnieją inne sposoby na poluzowanie zardzewiałych nakrętek i śrub.

Jeśli okaże się, że da się uratować nakrętkę, śrubę lub wkręt i są one tego warte, należy z nich w maksymalnym stopniu usunąć rdzę. Można to zrobić za pomocą szczotki drucianej, która umożliwi pozbycie się dużej ilości brudu i pyłu. Najlepiej jest zastosować środek smarujący, który pomaga w luzowaniu zardzewiałych części. Jednym z najlepszych preparatów, które ułatwiają luzowanie zardzewiałych nakrętek i śrub jest preparat wielofunkcyjny WD-40.

 • WD-40® Smart Straw

Jest to najlepszy produkt, który umożliwia pozbycie się rdzy z miejsc trudno dostępnych. Dostarczany jest z elastyczną rurką o długości 8″. Rurka jest wykonana z wysokiej jakości giętkiego materiału, który wygina się stosownie do potrzeb, nie tracąc przy tym swojego kształtu. Aby ułatwić dotarcie do trudno dostępnych miejsc produkt można rozpylać na dwa sposoby. Preparat wypiera wilgoć, a także szybko wysycha, co zapobiega ewentualnym zwarciom elektrycznym wskutek wilgoci.

 • WD-40® Multi-Use Product

  rodukt ten chroni metale przed korozją i rdzą, penetrując daną część i wypierając z niej wilgoć, a następnie smaruje ją, zabezpieczając przed rdzewieniem. Jest to gęsty smar żelowy, który pozostaje w miejscu, na które go naniesiemy. Umożliwia nie tylko poluzowanie zardzewiałych części, ale także zapewnia 12-krotnie dłuższe smarowanie, które chroni element przed rdzą przez okres nawet do jednego roku.

  Po wybraniu właściwego produktu do smarowania miejsc zardzewiałych, należy pozwolić, aby środek smarujący pozostał w nich przez jakiś czas. Umożliwi to jego pełne zadziałanie, umożliwiające łatwe poluzowanie zardzewiałych nakrętek i śrub. Tutaj również czynnikiem kluczowym jest cierpliwość. Być może nie uda się poluzować nakrętek i śrub od razu, ale lepsze to od ich całkowitej utraty.

  Produkt ten chroni metale przed korozją i rdzą, penetrując daną część i wypierając z niej wilgoć, a następnie smaruje ją, zabezpieczając przed rdzewieniem. Jest to gęsty smar żelowy, który pozostaje w miejscu, na które został naniesiony. Umożliwia nie tylko poluzowanie zardzewiałych części, ale także zapewnia 12-krotnie dłuższe smarowanie, które chroni element przed rdzą przez okres nawet do jednego roku.

  Obfite zwilżenie zardzewiałych części 

  Po wybraniu właściwego produktu do smarowania miejsc zardzewiałych, należy pozwolić, aby środek smarujący pozostał w nich przez jakiś czas. Umożliwi to jego pełne zadziałanie, umożliwiające łatwe poluzowanie zardzewiałych nakrętek i śrub. Tutaj również czynnikiem kluczowym jest cierpliwość. Być może nie uda się poluzować nakrętek i śrub od razu, ale lepsze to od ich całkowitej utraty.

  Zastosowanie dźwigni

  Po dostatecznie długim zwilżeniu elementu mocującego smarem, potrzebny jest klucz nasadowy z długą rękojeścią i głowicą grzechotkową lub zwykłą, umożliwiający zadziałanie na element większą siłą. Należy jednak uważać, aby nie przykładać zbyt dużej siły powodującej zniszczenie zardzewiałych nakrętek. Aby zabezpieczyć ręce należy podczas tej operacji nosić rękawice ochronne wyściełane.

  Jeżeli powyższe czynności zostały wykonasz prawidłowo, będzie to koniec procesu luzowania śrub.. Najistotniejsze dla poluzowania zardzewiałych nakrętek i śrub jest użycie odpowiednich środków smarujących. Bez nich trudno byłoby poluzować nakrętki i śruby, nie mówiąc już o ich uratowaniu. Zastosowanie właściwego środka smarującego umożliwia poluzowanie wszelkiego rodzaju zardzewiałych nakrętek i śrub, a także ich ponowne wykorzystanie, gdyż nie ulegną one w trakcie luzowania uszkodzeniu.

  Najlepsze rozwiązanie problemu zardzewiałych części 

  Jeżeli poszukujemy najlepszego środka smarującego, który ułatwi trudne zadanie luzowania zardzewiałych nakrętek i śrub, najlepszym wyborem powinien być WD-40. Nazwa firmy mówi wszystko. Firma istnieje od ponad 60 lat i dostarcza łatwe w użyciu skuteczne środki smarujące. Jej produkty nadają się idealnie dla wszystkich użytkowników, od ekspertów przemysłowych do zwykłych majsterkowiczów. Są to środki smarujące specjalnie przeznaczone do pracy z zardzewiałymi elementami, które zabezpieczają metal przed korozją i rdzą, penetrując uszkodzoną część i wypierając zgromadzoną na niej wilgoć. Są doskonałe do smarowania wszelkich elementów zardzewiałych. Największą zaletą produktów WD-40® Smart Straw i WD-40® Multi-Use Product jest to, że ułatwiają luzowanie zardzewiałych części, a także zapewniają długotrwałą ochronę tych części przed rdzewieniem. Stosowanie tych środków smarnych zabezpiecza maszyny w taki sposób, że użytkownik nie musi już walczyć z rdzą i korozją.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, więcej podobnych znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.