Większość właścicieli samochodów narzeka na to, że w zimie auta jeszcze mocniej przyciągają brud, rdzę, pył i piasek. Mówią nawet, że to przyciągnie jest silniejsze niż przyciąganie opiłków żelaza przez magnes. Niezależnie od tego czy powyższe stwierdzenie jest przesadą czy nie, prawdą jest że samochody szybko brudzą się w zimie. Ich właściciele nie są z tego powodu szczęśliwi. Niezadowoleni z tego jak krótko auto zostaje czyste po myciu, kierowcy często w ogóle z niego rezygnują. Nie rozumieją jednak, że to właśnie dzięki regularnemu czyszczeniu, można ochronić samochód przed skutkami długotrwałego brudu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które możesz zastosować kiedy przyjdzie Ci do głowy mycie samochodu w zimie.

Używanie węża z wodą

W większości przypadków, do usunięcia brudu i kurzu, wystarczy wąż z wodą. Pozbycie się brudu z miejsc często omijanych takich jak nadkola jest niezwykle istotne, ponieważ zbierający się tam brud zatrzymuje wodę. W efekcie może prowadzić do powstawania rdzy. Dlatego też czyszcząc samochód przy pomocy węża z wodą, nie można ominąć tych miejsc, inaczej pojawi się korozja.

Jednak jeśli chcesz być naprawdę pewien, że rdza nie będzie Twoim zmartwieniem, zaufaj specjalnym preparatom takim jak WD-40. Jedna warstwa WD-40 na powierzchni Twojego samochodu może uchronić auto przed korozją niezależnie od tego jak wiele wilgoci będzie w powietrzu. Podczas stosowania tego typu środków uważaj aby nie skapnęły na elementy, których nie chcesz nasmarować np. na opony.

Nakładanie wosku

Biorąc pod uwagę ilość brudu i kurzu jaką Twój samochód przyciągnie podczas zimy, zastosowanie wosku wydaje się dobrym rozwiązaniem. Utworzy on specjalną warstwę ochronną. Idealnie byłoby pokryć auto warstwą wosku jeszcze przed rozpoczęciem zimy, ale nigdy nie jest na to zbyt późno. Biorąc pod uwagę pogodę w ostatnich dniach, sugeruję zrobić to jak najszybciej!

Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz uniknąć korozji, musisz zastosować warstwę WD-40. Czyszczenie samochodu bez tego będzie niekompletne.

Nowe dywaniki samochodowe

Kto nie lubi kiedy wnętrze jego samochodu wyróżnia się nowiutkimi, materiałowymi dywanikami samochodowymi, które wydają się być piękne i praktyczne jednocześnie? Musisz jednak wziąć pod uwagę, że na butach będziesz wnosić do samochodu brud i błot, co nie doda Twojemu autu gracji, chyba że poświęcisz cały dzień lub dwa aby pozbyć się tych zanieczyszczeń.  Czy nie byłoby wygodniej wymienić dywaniki na takie w wersji gumowej chociaż na czas zimy? Tego typu dywaniki są tanie, więc nie będzie Ci szkoda jeśli bo sezonie zimowym będziesz chciał je wyrzucić.

Bezpieczna jazda

Kto chciałby driftować samochodem jak Vin Diesel w jednym z filmów z serii Szybcy i Wściekli? Cóż, ja nie. Wiesz czemu? Ponieważ Vin Diesel nie musiał sam czyścić swojego samochodu. Taka zabawa może wydać się niezwykle ekscytującą rzeczą, którą można chwalić się przed przyjaciółmi. Faktem jest, że podwozie Twojego samochodu pokrywa się wtedy śniegiem, solą, piaskiem, kurzem i wszystkim innym co przynosi ze sobą zima. Więc, jeśli nie planujesz spędzać całego dnia na doczyszczaniu auta, odpuść sobie tego typu rozrywkę. Zwłaszcza jeśli nie jest doświadczonym kierowcom i możesz spowodować wypadek.

Przedstawiam: WD-40

Niezależnie od tego czy mówisz o ochronie przed korozją czy o jej usuwaniu, mycie samochodu zimą nie może odbyć się bez użycia WD-40. Wiesz dlaczego? Ponieważ WD-40 to preparat wypierający wodę, który został stworzony aby odpychać jakąkolwiek formę wilgoci, także zimą. Oznacza to, że spod Twojego lakieru nie będą przebijały się kropki rdzy, które mówiłyby o tym, że nie zadbałeś zimą o swój samochód.

Jeśli chcesz aby Twój samochód był chroniony przez całą zimę, koniecznego będzie powtarzanie użycia WD-40 co tydzień. Skończyły się już te dni, kiedy jedyną możliwą ochroną przed korozją w zimie, było parkowanie samochodu w garażu. Z WD-40 nasze życie stało się łatwiejsze, wygodniejsze i prostsze. A mycie samochodu zimą już nie jest takie straszne.