Codzienna krótka jazda do pracy, weekendowy wypad na stok czy też tygodniowe ferie w górach… niezależnie od tego, jak często korzystasz ze swojego samochodu zimą, musisz pamiętać, że jest to pora roku, która praktycznie za każdym razem zaskakuje kierowców. Bądź przygotowany na krótkie i długie trasy, zapomnij o wczesnym wstawaniu, by uporać się z zaparowanymi szybami. Nie obawiaj się, że zamek w drzwiach zamarznie, a mokre buty narciarskie zabrudzą cały bagażnik. Oto 7 moto gadżetów, które w swoim samochodzie zimą powinien posiadać każdy kierowca

1.      Odmrażacz do szyb – oszczędzaj czas

Zimą musisz wstawać co najmniej pół godziny wcześniej? Twoim największym porannym zmartwieniem są zamarznięte szyby w aucie? Z problemem skutecznie można się uporać, korzystając z odmrażaczy do szyb w płynie. Po naniesieniu go na powierzchnię szyby, usuwa lód i śnieg, roztapiając je w zaledwie kilka sekund. Swoją skuteczność wykazuje nawet do -40oC. Niektóre preparaty można z powodzeniem wykorzystać również do odmrażania zamków.

2.      Pochłaniacz wilgoci – dobra widoczność i korzyści dla zdrowia

Ma niewielkie rozmiary i jest niemal niewidoczny. Pochłaniacze wilgoci do niedawna stosowano przede wszystkim w domach, mieszkaniach i budynkach użytku publicznego. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie właściwej wilgotności powietrza, co zapobiega pojawianiu się pleśni, rozwoju grzybów i bakterii. Dostrzeżono także, że bardzo dobrze mogą one sprawdzić się w samochodach. Pochłaniacze wilgoci pomagają uporać się z zaparowanymi szybami i nieprzyjemnymi zapachami.

3.      Niewidzialna wycieraczka – wyraźna poprawa jakości jazdy

Woda na przedniej i tylnej szybkie, szczególnie zimą, stanowi problem wielu kierowców. Wycieraczki nie zawsze radzą sobie z jej nadmiarem, co znacznie zmniejsza widoczność, a to z kolei przekłada się na słabszą jakość jazdy. Niewidzialna wycieraczka to preparat pomagający szybko i skutecznie odprowadzać wodę z szyb podczas jazdy powyżej prędkości 55 km/h. Warto nanieść go ponadto na powierzchnię reflektorów, ponieważ dodatkowo zapobiega osadzaniu się brudu.

4.      Wyświetlacz HUD – najważniejsze dane w zasięgu wzroku

Polecany kierowcom szczególnie podczas zimy, kiedy niezwykle ważna jest koncentracja i skupienie na drodze w bardzo trudnych warunkach. HUD, czyli Head-Up Display, to przeziernikowy wyświetlacz pokazujący kierowcy najważniejsze dla niego informacje dotyczące prędkości czy też spalania. Istotne jest to, że są one wyświetlane na przedniej szybkie, możliwie najbliżej wzroku kierowcy. To umożliwia mu zachowanie skupienia, a jednocześnie kontrolowanie ważnych parametrów jazdy.

5.      Odmrażacz do zamków – kiedy drzwi stawiają opór

Chyba każdemu kierowcy zdarzyło się toczyć zaciętą walkę z drzwiami, kiedy za oknem pojawił się pierwszy mróz i opady śniegu. To jeden z częściej pojawiających się problemów, na który jednak jest bardzo prosty sposób. To niewielki preparat w sprayu, mieści się idealnie w damskiej torebce i kieszeni męskiej kurtki. Należy spryskać nim zamarznięty zamek, odczekać kilka sekund i ponownie spróbować otworzyć drzwi od samochodu. Tym razem na pewno się uda.

6.      Mata do bagażnika – zadbaj o czystość w samochodzie

Całodzienne szusowanie po stoku? Mokre buty narciarskie lądują w bagażniku. Efekt? Mokra i zabrudzona powierzchnia, którą trzeba po raz kolejny osuszyć i odpowiednie wyczyścić. Gumowa mata do bagażnika pozwala zachować w nim czystość nawet w tak ekstremalnych warunkach. To propozycja dla kierowcy pedanta.

7.      Skrobaczka z rękawicą – dobry „ciepły” chwyt

Usuwanie szronu czy też śniegu, kiedy temperatura spada poniżej zera, stanowi duże wyzwanie. Z pomocą nadciąga skrobaczka z rękawicą, czyli skrobak do szyb połączony z ocieplaną rękawicą, dzięki której podczas porannego „skrobania” ręce są chronione przed zimnem. Teraz bardzo szybko uporasz się ze śniegiem i szronem.

Nie daj się zaskoczyć zimie, bądź przygotowany na trudne warunki, na śnieg, mróz i niskie temperatury. Skomponuj swój własny zimowy niezbędnik kierowcy.