Wakacje już nas rozpieszczają, pogoda sprzyja, słońce mocno grzeje. Rowerzyści wiosną wyjechali na ścieżki rowerowe, leśne oraz podmiejskie. Niezależnie od tego, czy jesteś kolarzem weekendowym czy regularnie jeździsz na swoim jednośladzie, lato rządzi się swoimi prawami i warto wyposażyć się w kilka dodatkowych gadżetów. Przedstawiamy akcesoria rowerowe, które latem przydadzą się w sposób szczególny. Sprawdź, czego brakuje na Twoim wyposażeniu. Może właśnie uzupełnienie braków poprawiłoby Twój komfort i bezpieczeństwo jazdy…

Dobre oświetlenie

Jeżeli jeździsz regularnie, również po zmroku, to wiesz, iż oświetlenie roweru jest nie tylko obowiązkowe, ale też ma wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po drodze. To akcesoria rowerowe, które musimy traktować jako must have kolarza. Latem zdarza nam się wracać później do domu, niekiedy wyprawa się przedłuża i musimy jechać przy świetle księżyca, które nie jest wystarczająco silne, aby doświetlić nam drogę. Jeździsz przede wszystkim po mieście? Wybierz lampkę, posiadającą 50-100 lumenów, w zupełności wystarczy. Preferujesz bardziej ekstremalne wyprawy po mniej zaludnionych oraz uczęszczanych drogach? Potrzebować będziesz lampki z przynajmniej 300 lumenami.

Okulary przeciwsłoneczne

Akcesoria rowerowe to też akcesoria należące do samego rowerzysty. Słońce potrafi zaszkodzić naszemu organizmowi. Nie najlepiej wpływa też na nasze oczy. Ponadto skutecznie ogranicza naszą widoczność, przez co nasza reakcja w kryzysowych sytuacjach nie jest najlepsza. Niejednokrotnie brak okularów przeciwsłonecznych przyczynił się do wypadków na drodze z udziałem rowerzysty. Okulary rowerowe muszą być wygodne. Dobrym wyborem będą modele z dodatkową gumką. Kluczowy w nich jest filtr. Okulary na rower muszą posiadać szkła z filtrem UV400, chroniącym przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Nowoczesne akcesoria rowerowe zapewniają dodatkowe udogodnienia, jak okulary fotochromowe. W zależności od intensywności promieni zmieniają swój kolor, stają się ciemniejsze i jaśniejsze. Dzięki temu dostosowują się do panujących warunków.

Bidon rowerowy

Wysoka temperatura, żar z nieba, przed Tobą kilkadziesiąt kilometrów jazdy. Lubisz to, lecz przy wysokich temperaturach organizm bardzo się męczy, traci dużo wody i tym samym się odwadnia. Musisz dostarczać mu więcej płynów, a więc duży bidon na wyciągnięcie ręki na pewno się przyda. Jeżeli wybierasz się na krótsze wycieczki, możesz zdecydować się na bidon o pojemności 500ml; 600ml lub 750ml. Dłuższa jazda to już konieczność zakupu bidonu o pojemności przynajmniej 1 litra.

Licznik i motywator treningowy

Lato sprzyja treningom na świeżym powietrzu. Rowerzyści decydują się na dłuższe trasy. Jeżeli chcesz kontrolować swoje wyniki treningowe, zdecyduj się na akcesoria rowerowe, które pozwolą Ci monitorować trasę, pokonane kilometry, spalone kalorie i czas. Liczniki pozwalają obliczyć prędkość chwilową, czas aktywnej jazdy, dystans wycieczki oraz dystans całkowity. Niektóre modele dodatkowo mierzą różnice wzniesień i wyznaczają pozycję według systemu GPS.

Inne praktyczne akcesoria rowerowe

Latem trzeba chronić się przed silnym słońcem, dotyczy to nie tylko narządu wzroku. Głowa jest silnie narażona na promienie słoneczne. Długa ekspozycja na słońce przyczynia się do osłabienia organizmu, niekiedy może skończyć się nawet udarem. Zawsze pamiętaj o zabraniu ze sobą czapki bądź chustki.

Akcesoria rowerowe to też narzędzia i środki do pielęgnacji jednośladu. Potrzebować będziesz zestawu kluczy z bitami. Przy sobie warto jest też mieć zawsze wielofunkcyjny multitool. Oprócz tego preparat do czyszczenia trudnych zabrudzeń WD-40 Bike Cleaner, smar do łańcucha, zębatek i przerzutek WD-40 Dry Lube lub WD-40 All Conditions Lube.

Chyba już jesteś  gotowy. Ruszaj w drogę!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.