Zdecydowanej większości osób zdarza się czasem podróżować. Niezależnie od tego, czy podróże odbywają się regularnie, czy sporadycznie, problemy z zamkami w bagażu prędzej czy później dotkną każdego. Zamek jest konstrukcją ruchomą, przez co jego elementy mogą się przycinać bądź luzować. To niekorzystnie wpływa na jego płynną pracę. W co najlepiej się wyposażyć, aby nie mieć problemów z brakiem płynnej pracy zamków w bagażu? Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co najlepiej smaruje zamki w bagażu.

Szeroka oferta

Obecnie na rynku działa wielu producentów walizek i innych bagaży. Każdy z nich posiada w swojej ofercie produkty charakteryzujące się różną jakością. Wraz ze wzrostem ceny zmieniają się materiały, z których wykonany jest zamek oraz ich konstrukcja. W przypadku droższych produktów przeważnie mamy do czynienia z wysokiej klasy zamkiem, który jest bardzo skomplikowany, a dzięki temu gwarantuje większe bezpieczeństwo. Niepożądane osoby będą miały niewielkie szanse, aby go otworzyć i dostać się do zawartości bagażu.

Częste problemy

Zamki w bagażu po pewnym czasie użytkowania mogą przestać pracować tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Niepoprawnie pracujący mechanizm będzie najbardziej uciążliwy, gdy będziemy chcieli wydobyć coś z bagażu w ruchliwym miejscu bądź w sytuacji, w której jesteśmy spóźnieni, a przed wyjściem z domu jeszcze pilnie potrzebujemy dostać się do zawartości. Zamek w każdej chwili może zacząć się przycinać. Z uwagi na fakt, że to niewielkich wielkości mechanizm do jego szczelin może się dostawać kurz i inne drobne zabrudzenia, które po pewnym czasie przylgną do powierzchni poszczególnych elementów mechanizmu. Zaleganie ich przez dłuższy czas będzie skutkowało brakiem płynnej pracy.

Jak dbać o zamki w bagażu?

O zamki trzeba dbać regularnie niezależnie od tego, czy bagaż został wyprodukowany przez prestiżową firmę i jest wykonany z najlepszych materiałów, czy raczej to tani produkt mało znanego producenta. Dobrze mieć w domu kilka przydatnych rzeczy, które w razie problemów z pewnością się przydadzą.

Sprężone powietrze

Można je dostać praktycznie w każdym sklepie budowlanym czy elektronicznym. Bardzo często spotykane jest także w dużych marketach. Ten produkt będziemy mogli wykorzystać do wydmuchania kurzu i innych drobnych nieczystości, które zalegają w szczelinach. Zatem sprawdzi się ono w przypadku sporadycznych przycięć zamka.

WD-40

Preparat wielofunkcyjny jest dedykowany do usuwania znacznie trudniejszych zabrudzeń. Jeśli brud zaczął przylegać do elementów mechanizmu, sprężone powietrze sobie z nim nie poradzi. W takiej sytuacji można wykorzystać WD-40. Wymyślony przez Amerykanów produkt przywróci płynność pracy zamka w trzech krokach. Czy to właśnie WD-40 najlepiej smaruje zamki w bagażu?

  1. Rozpuści zalegające zabrudzenia – nawet zaschnięty brud nie będzie miał żadnych szans z WD-40. Zaledwie w kilka chwil po kontakcie preparatu z brudem nastąpi reakcja chemiczna, której skutkiem będzie rozpuszczenie brudu. Najzwyczajniej wypłynie ze szczelin, dzięki czemu wytworzy się w nich więcej miejsca niezbędnego do pracy innych elementów mechanizmu.
  2. Perfekcyjne smarowanie – WD-40 między innymi słynie z tego, że posiada doskonałe właściwości smarujące. Jeśli dysponujemy produktem wyposażonym w precyzyjny aplikator Smart Straw potocznie nazywany „czerwoną słomką”, to będziemy mieli szansę dotrzeć nawet do najmniejszej śrubki. WD-40 nasmaruje cały mechanizm, co w pozytywny sposób przełoży się na jego poprawną pracę.
  3. Warstwa ochronna – preparat praktycznie na każdej powierzchni, z którą ma styczność wytworzy warstwę ochronną. Do jej największych zalet można zaliczyć to, że będzie ona wypierała wodę, a dostający się do zakamarków kurz nie będzie w tak dużym stopniu przylegał do poszczególnych elementów mechanizmu

Co najlepiej smaruje zamki w bagażu?

Inne produkty wykorzystywane do smarowania zamków

Jeśli akurat nie dysponujemy preparatem wielofunkcyjnym WD-40, to możemy się posłużyć innymi środkami, które są wykorzystywane do smarowania. Do najpopularniejszych można zaliczyć: smar grafitowy, smar litowy, smar silikonowy oraz olej do maszyn. Jednak w tym przypadku przed każdym użyciem trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta zamieszczonymi na etykiecie produktu. Dzięki temu będziemy mieli pewność czy produkt, którym dysponujemy, sprawdzi się przy tego typu pracach konserwacyjnych. Warto też szczególnie uważać w przypadku gdy bagaż jest z materiału, skóry lub plastiku. Powyższe produkty w kontakcie z tymi materiałami mogą pozostawić plamę lub odbarwić kolor.

Smaruj zamki regularnie

Brak regularności w smarowaniu zamków bagażu jest jedną z najczęstszych przyczyn ich niepoprawnej pracy. Jeśli podróżujemy regularnie, to raz w miesiącu powinniśmy poświęcić chwilę na nasmarowanie zamków. W przypadku gdy wyjazdy czy to służbowe, czy prywatne zdarzają nam się sporadycznie, to zamki powinniśmy nasmarować przed każdą podróżą. Stosowanie się do powyższej rady pozwoli uniknąć wystąpienia nieoczekiwanego problemu, który często może z małego urosnąć do rangi dużego. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak ważne rzeczy mamy w bagażu oraz jak szybko potrzebujemy je z niego wyjąć.

Wiesz już co najlepiej smaruje zamki w bagażu. Jeśli interesują Cię tego typu artykuły, sprawdź co jeszcze ciekawego znajdziesz na naszym blogu.