Jesteś miłośnikiem szalonych rajdów? Twój samochód musi często sprostać ekstremalnym warunkom? Jeździsz na przyjemności po lasach, górskich, stromych zboczach oraz błotnistych ścieżkach? Twoje auto po takiej przygodzie nie wygląda najlepiej, czeka go solidny prysznic, a może nawet da lub trzy, ponieważ błoto mocno przylega do karoserii. Ten sam problem pojawia się też zimą u praktycznie każdego kierowcy. Śnieg zamienia się w błoto pośniegowe i w ten sposób niszczy lakier. Nikt go nie lubi, a jednak nie każdy odpowiednio się przed nim chroni. Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, że czyszczenie karoserii nie jest tak uciążliwe, jakby się to wydawało.

O samochód trzeba dbać tak, jak dyktują nam to warunki naszej jazdy. Oznacza to, iż zimą trzeba poświęcić mu więcej uwagi. Rajdowcy i entuzjaści outdoorowych wypraw również muszą otoczyć go większą troską. Błoto nie tylko ma wpływ na jego wygląd, ale skutecznie niszczy jego karoserię. Pozostawienie go na dłużej na aucie może wywołać bardzo niepożądane skutki.

Solidna porcja wody

Najlepiej podwójna, a nawet potrójna, bo okoliczności tego wymagają. Przed nadejściem zimy i przed każdą wyprawą terenową dobrze umyj swój samochód. Możesz skorzystać z profesjonalnej myjni lub też zafundować mu prywatne mycie. Przyda Ci się szampon do karoserii, który zarówno usuwa zabrudzenia, jak również chroni powierzchnie przed osadzaniem się brudu. Na bieżąco usuwaj pozostałości po owadach, zalegające dłużej będą dodatkowo trudnym zabrudzeniem, błoto w zupełności Ci wystarczy. Wszelkie metalowe elementy, mające bezpośredni kontakt z wodą i wilgotnym powietrzem, zabezpiecz przed korozją, nakładając na nie uniwersalny środek WD-40. Usuń też, w miarę możliwości, wszystkie rysy, błoto ma tendencję do wnikania w nawet najmniejsze zakamarki i wgłębienia.

Wosk dla ochrony

Twoje auto jest już czyste, możesz być z siebie dumny. Jednak czyszczenie karoserii to nie tylko jej wymycie. Teraz przechodzimy do jego woskowania, aby pokryć lakier ochronną powłoką. Wosk cechuje się wyjątkowymi właściwościami, sprawia tym samym, że brud nie przylega do zabezpieczonej powierzchni. Błoto więc się ich nie trzyma. Nakładaj więc go regularnie, zawsze na dobrze umyte auto. Po pierwsze lakier będzie bardziej błyszczący i intensywniejszy. Kolejnym plusem jest to, że  zabezpieczysz karoserię przed zabrudzeniami i osadzaniem się w nadmiarze błota. Po trzecie ułatwisz sobie kolejne mycia, łatwiej będzie Ci utrzymać samochód w należytej czystości.

Bez błota na co dzień

Auta nie myjesz i nie woskujesz codziennie, nie masz na to czasu, ale też nie jest to wskazane. ! We wszystkim trzeba zachować umiar, z wodą i woskiem również postępuj ostrożnie. Przed każdym wyjazdem na bardziej wymagającą wyprawę czy też dłuższą zimową wyprawę, stosuj WD-40, aby uchronić swoje auto przed atakiem błota. Środek ten cechuje się właściwościami, pozwalającymi mu skutecznie wypierać wodę. Kiedy nałożysz go na stalowe elementy, unikniesz pojawienia się rdzy, a powstałe już ogniska bez problemu usuniesz. Dzięki temu również zapobiegniesz przyklejaniu się i zasychaniu na karoserii auta błota. WD-40 załóż na błotniki, osie i podwozie, to miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia. Dostrzeżesz różnicę już po pierwszej terenowej wyprawie. Twój samochód będzie czystszy, a błotniste zabrudzenia będą schodziły łatwiej, bez konieczności długiego szorowania i stosowania drogich specyfików.

To nasze patenty na błotniste przygody. Wypróbuj je, jeżeli jesteś szalonym rajdowcem, miłośnikiem ekstremalnych wypraw, właścicielem niezawodnej terenówki, którą każdego dnia wystawiasz na ciężkie próby lub po prostu nie chcesz, aby zima pozostawiła na karoserii Twojego auta trwałe ślady. Może od dzisiaj polubisz czyszczenie karoserii.

Odszukaj więcej wskazówek na naszym blogu. Kliknij tutaj.