Już pojawiły się pierwsze symptomy wiosny. Temperatura powietrza wzrosła, a słońce zaczęło świecić mocniej. To znak, iż zbliża się zielona pora roku i warto odkurzyć swój jednoślad. Po długim zimowaniu ponownie rowery wyjeżdżają na ulice. Zanim jednak wskoczysz na ścieżkę rowerową, musisz dobrze przygotować swój pojazd. Przed Tobą solidne czyszczenie roweru i sprawdzenie jego sprawności. Jest to konieczne, abyś przez cały sezon jeździł bezpiecznie, a rower dobrze prezentował się w miejskiej dżungli i na leśnych ścieżkach. Nie martw się- WD40 Ci w tym pomoże.

Zadbaj o łańcuch dla płynnej jazdy

Jak długo jeździsz już swoim rowerem? Jeżeli przejechałeś już 3 tys. km, to konieczna może być wymiana łańcucha i zębatek. Jest to jednak uzależnione od stylu jazdy i warunkach, z jakimi musi się Twój jednoślad zmierzyć. Jazda po twardej nawierzchni przy korzystaniu z twardych przełożeń ma wpływ na krótszą żywotność tych elementów. Dłużej swoim właścicielom służą rowery szosowe niż górskie, co wynika z warunków jazdy.

Czyszczenie roweru warto więc rozpocząć od sprawdzenia napędu. Poświęć nieco więcej czasu swojemu łańcuchowi. Jeżeli jest jeszcze w dobrym stanie, koniecznie go wyczyść. Wykorzystaj w tym celu specjalny smar WD40 z dodatkiem PTFE, który doskonale wnika w trudno dostępne miejsca, jakimi są złącza łańcucha. Jednocześnie bardzo dobrze smaruje łańcuch, dzięki czemu zaczniesz sezon płynną jazdą. Zapomnisz o nieprzyjemnym tarciu oraz zwiększysz wydajność łańcucha. Nie zapominaj też, że łańcuch ma skłonność do rozciągania. Zbyt długi nie sprzyja komfortowej jeździe.

Sprawdź przerzutki i zębatki

Na pracę całego napędu wpływ ma również stan przerzutek i zębatek. Czyszczenie roweru nie może więc obejść się bez sprawdzenia ich stanu. Przerzutki należy wyregulować, zwracając przy tym uwagę na hak, który może być skrzywiony. Na zębatkach i przerzutkach osadza się również brud i wszelkie inne zanieczyszczenia, jak np. błoto. Czy takie pamiątki pozostały na nich jeszcze po jesiennej jeździe? Nie wyjeżdżaj rowerem w takim stanie na ścieżkę. Zabrudzenia zakłócają prawidłową pracę całego napędu. Wyczyść je i nasmaruj z wykorzystaniem smaru WD40. Nie tylko pozbędziesz się kurzu i nasmarujesz kluczowe dla pracy roweru komponenty, ale także zabezpieczysz je przed rdzą i ponownym osadzaniem się kurzu.

Czyszczenie roweru na błysk

Napęd jest już sprawny? Czas zadbać o wygląd Twojego jednośladu. Czyszczenie roweru nie należy do czynności trudnych, ale żeby było skuteczne, należy pamiętać o kilku zasadach. Niektórzy używają do tego myjki ciśnieniowej, która ma jednak swoich przeciwników, argumentujących swój sprzeciw negatywnym wpływem wysokiego ciśnienia na elementy łożyska, okolice suportu i piast. Alternatywą jest wąż ogrodowy, bezpieczniejszy dla tych elementów pojazdu. Przy niewielkich zabrudzeniach do czyszczenia roweru możesz wykorzystać zwykły płyn do mycia naczyń. Po zimie, kiedy wiele zabrudzeń było pozostawionych na rowerze na długie miesiące, przez które dodatkowo kurzył się w garażu, może to jednak okazać się mało skuteczne. Na trudne, brudne rozterki pomoże preparat do czyszczenia rowerów WD40. Usuwa nawet olej i smar! Jest bezpieczny dla wszystkich powierzchni, zarówno tych lakierowanych, jak też gumowych, chromowanych i wykonanych z tworzyw sztucznych. Umyj nim ramę, kierownicę, pedały, szprychy, koła i siodełko. Szybko usuniesz zabrudzenia, a  także nadasz rowerowi wysoki połysk.

Teraz Twój rower jest już gotowy do jazdy! Życzymy udanego sezonu!

Na naszym blogu znajdziesz jeszcze więcej artykułów, które pomogą Ci zadbać o rower i nie tylko. Może zainteresuje Cię ten o czyszczeniu łańcucha? Kliknij tutaj.