Musisz przyznać, że samochody kosztują nas często dużo pracy. Większość z nas jest zależna od własnych aut. Każdego dni zabierają nas do pracy, pomagają w rutynowych czynnościach, pozwalają zawieźć dzieci do pracy itp. Używając ich z taką częstotliwością, możemy być pewni, że coś się stanie i będą wymagać naprawy lub czyszczenia. Często potrzebą jest czyszczenie wnętrza samochodu. Zwłaszcza jeśli jeżdżą nim również dzieci. 

Często wydaje nam się, że czyszczenie wnętrza samochodu jest trudne. Biorąc mnogość materiałów: skórę, plastik, drewno itp. czynność ta może okazać się przytłaczająca. Jednak oddawanie samochodu w ręce specjalisty nie zawsze jest koniecznością. Kurz i brud zbierają się w samochodzie bardzo szybko, dlatego też przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym czyszczenie wnętrza samochodu nie będzie Cię już tak przerażać. 

Wyrób sobie nawyk

Czyszczenie wnętrza samochodu najlepiej podzielić na czynności, które musimy wykonywać: co tydzień, co miesiąc i co kwartał. Do pierwszej grupy wejdzie przetarcie wszystkich twardych elementów we wnętrzu (jak np. kokpit) oraz usunięcie wszelkich śmieci pozostawionych na siedzeniach i w schowkach. Co miesiąc natomiast należy polerowanie i zabezpieczanie. Na koniec raz na kwartał należy dokładnie wykonać wszystkie czynności wymienione wcześniej. 

Czyszczenie raz w tygodniu

Kokpit i deska rozdzielcza

Czyszczenie wnętrza samochodu należy zacząć od najbardziej oczywistych elementów a więc kokpitu i deski rozdzielczej. Te części s zazwyczaj narażone na działanie promieni UV, a co za tym idzie na blaknięcie. Dlatego właśnie należy poświęcić im większą uwagę. Całe szczęście ich pielęgnacja nie jest ciężka. Wystarczy, że naszykujesz rozpylacz, środek do czyszczenia, miękką ściereczkę z mikrofibry i puszkę WD-40. 

  • Zamiast pryskać bezpośrednio na kokpit, użyj środka czyszczącego i spryskaj nim ściereczkę z mikrofibry. Nasączoną szmatką możesz już wyczyścić kokpit i deskę rozdzielczą. 
  • Po czyszczeniu, przetrzyj powierzchnię suchą szmatką.
  • Na zakończenie do wypolerowania użyj WD-40 . Spryskaj nim ścierkę z mikrofibry i przetrzyj powierzchnie ponownie. Dzięki temu kurz nie będzie się tak szybko zbierał na powierzchni. Dodatkowo czyszczone elementy wyglądają wtedy jak nowe.

Tapicerka

Fotele i dywaniki często “padają ofiarą” użytkowników samochodu. Dlatego też, czyszczenie wnętrza samochodu nie może się odbyć bez czyszczenia tych elementów. W tym przypadku również przydadzą się ściereczki z mikrofibry, szczotka, środek do czyszczenia odpowiedni do materiału, który znajduje się w Twoim samochodzie oraz WD-40 do uporczywych plam. 

  • Zacznij od nałożenia środka czyszczącego na ściereczkę.
  • Rozpocznij czyszczenie. Skup się na miejscach, które wyglądają na najbardziej brudne oraz takich gdzie brud może się sprytnie ukryć np. miejsca do trzymania kubków. 
  • Wyciągnij dywaniki i wytrzep je z brudu. Szczotką usuń pozostały brud. 
  • Najbardziej uporczywych plam pozbędziesz się dzięki WD-40. Spryskaj nim powierzchnię i usuń brud przy pomocy ścierki. 

Drzwi 

Tutaj Twoim przyjacielem okaże się puszka WD-40. Jeśli masz dużo plastikowych elementów w drzwiach możesz wyczyścić je szczoteczką do zębów. Na potrzeby czyszczenia raz w tygodniu będzie to wystarczające. Cięższe czyszczenie zostaw na działania raz w miesiącu. 

Po pozbyciu się większych śmieci i okruszków, nałóż WD-40 na ścierkę i przetrzyj drzwi. Pamiętaj aby nie zastosować zbyt dużej ilości środka, ponieważ drzwi mogą się wtedy kleić. 

Kontrola raz na miesiąc 

Czyszczenie wnętrza samochodu raz w miesiącu wymaga następujących czynności: 

Odkurzanie

Zanim zaczniesz usuwać ciężkie plamy, odkurz wnętrze auta. Możesz wykorzystać zwykły domowy odkurzacz, tylko pamiętaj o przygotowaniu odpowiednich końcówek. Przydadzą się, gdy będziesz odkurzać trudno dostępne miejsca. Dostosuj końcówki do elementów, które czyścisz. 

Mycie szyb

Dobrej jakości płyn do szyb i ściereczka z mikrofibry będą tutaj idealne. Najlepiej jeśli spryskasz płynem ściereczkę a nie zaaplikujesz go bezpośrednio na szybę. Płyny na amoniaku mogą mogą uszkodzić kolorowe szyby, więc jeśli takie posiadasz wybierz inny produkt. 

Odświeżenie zapachu

Żeby Twój samochód pachniał jak nowy możesz zastosować neutralizator zapachów. Obojętnie w jakiej formie. Sprawi on, że Twoje auto będzie pachniało, jak w dniu kiedy je kupiłeś. 

Raz na kwartał

Jeśli czyszczenie wnętrza samochodu jest wykonywane regularnie, zgodnie z rozpiską powyżej, to nie czeka Cię już dużo więcej pracy. Wystarczy, że sprawdzisz czy wewnątrz samochodu na drzwiach, przyciskach, kokpicie nie ma zarysowań. Jeśli są zastosuj specjalne produkty, które pomagają je ukryć.

Czyszczenie wnętrza samochodu to na prawdę nic strasznego. Oczywiście pod warunkiem, że robisz to regularnie. Dzięki temu będziesz cieszyć się pięknym, pachnącym wnętrzem przez cały czas.

 

Jeśli ten artykuł przypadł Ci do gustu, sprawdź co jeszcze znajduje się na naszym blogu. Kliknij tutaj.