Zimą nasze samochody są narażone na znacznie większą ilość usterek niż w pozostałych porach roku. Ujemne temperatury i śnieg bardzo niekorzystnie wpływają na stan przewodów. Najczęściej cierpią te auta, które są wyposażone w wiele komfortowych rozwiązań. Wprawdzie dzięki nim odczuwamy większą przyjemność z jazdy i mamy też świadomość większego bezpieczeństwa. Jednak za tymi udogodnieniami w wielu przypadkach stoi elektryka samochodowa, która zimą często zawodzi. Jak zadbać o nią podczas najzimniejszych miesięcy w roku?

Zacznij od sporządzenia listy

Niezależnie od tego, jaki jest Twój poziom wiedzy z zakresu motoryzacji, warto sporządzić listę najważniejszych rzeczy, za które odpowiada elektryka w samochodzie. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, to rozwiejmy nasze wątpliwości poszukiwaniami informacji w sieci. Lista elementów znajdujących się w aucie, za których działanie odpowiada elektryka, będzie się szybko zapełniać. Dobrze poczytać też o przewodach, ponieważ w przypadku wielu urządzeń mogą się one od siebie różnić.

Oszacuj dostęp do przewodów elektrycznych

Nie do każdego przewodu będziemy mieli łatwy dostęp, dlatego wcześniej przygotowaną listę należy teraz rozbić na dwie zasadnicze części. W pierwszej zamieszczamy te elementy samochodu, do elektryki których mamy łatwy dostęp. W drugiej zaś wszystkie trudno dostępne. Kiedy będziemy już dysponowali takim rozgraniczeniem, możemy przejść do zabezpieczenia przewodów elektrycznych w samochodzie.

W przypadku przewodów, do których mamy łatwy dostęp wystarczy pamiętać, aby pod żadnym pozorem ich nie szarpać. Wizualnie określmy ich kondycję, a następnie zastanówmy się, czy są odpowiednio wytrzymałe, aby móc delikatnie je przetrzeć suchą ściereczką. To pozwoli usunąć z nich łatwe zabrudzenia, jak kurz. Jeśli ich stan wizualny pozostawia wiele do życzenia, należy szybko udać się do serwisu samochodowego.

Przygotuj się do zabezpieczenia przewodów elektrycznych

Wbrew pozorom trzeba zadbać o bardzo wiele ważnych rzeczy. Pierwsza i najważniejsza z nich to widoczność. Proces zabezpieczenia przewodów należy przeprowadzić najlepiej w widny dzień przy świetle dziennym. Ewentualnie równie dobrym rozwiązaniem będzie garaż z dobrym oświetleniem sztucznym. Jeśli takiego nie mamy, to możemy się posłużyć przenośną lampką. Elektryka samochodowa to nie żarty.

Kiedy już będziemy wszystko dokładnie widzieć, to przygotujmy twardą tekturę i nożyczki. Posłuży ona jako ochrona dla elementów sąsiadujących z przewodami elektrycznymi, których nie chcemy bądź nie powinniśmy zabezpieczać.

Preparat do zabezpieczenia przewodów. Sklepowe półki uginają się od tego typu produktów. Jednak w tym przypadku w grę wchodzi nasz komfort, bezpieczeństwo i oczko w głowie, czyli samochód. Dlatego warto postawić na rozwiązania przetestowane i sprawdzone od lat we wszystkich możliwych warunkach. To preparat wielofunkcyjny WD-40.

Ostatnią z ważnych rzeczy jest miękka ściereczka, najlepiej spisze się taka z mikrofibry. Dobrze ją mieć, ale tym razem nie będzie służyła do czyszczenia, czy wycierania do sucha, a jedynie do delikatnego obcierania.

WD-40 – zbroja dla przewodów elektrycznych

W pierwszej kolejności pod przewód podkładamy wcześniej przygotowaną tekturkę. Następnie bierzemy preparat wielofunkcyjny WD-40 i dokładnie spryskujemy przewód. Po nałożeniu preparatu trzeba odczekać kilka chwil, aż jego nadmiar spłynie z przewodu na tekturkę. To sprawi, że nie będzie on miał kontaktu z innymi elementami samochodu, które znajdują się w towarzystwie zabezpieczanego przewodu. WD-40 oczyści przewód, rozpuści zalegające na nim zabrudzenia. Dzięki temu będzie prezentował się estetycznie. Znany od lat preparat wytworzy na przewodzie warstwę ochronną, która zabezpieczy go przed mrozem i wilgocią. To w znacznej mierze zwiększy jego odporność i żywotność. Dzięki temu będzie mógł spokojnie przetrwać najmroźniejsze dni. Wyczyszczony przewód można jeszcze delikatnie obetrzeć szmatką z mikrofibry.

Mechanik sięgnie tam, gdzie nie sięga wzrok

Jeśli chcemy zabezpieczyć przewody, które są trudno dostępne, to bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie powinniśmy samodzielnie rozkręcać samochodu. W takiej sytuacji należy się udać do warsztatu samochodowego i zapytać o taką usługę. Wyspecjalizowany mechanik będzie doskonale wiedział, które z ukrytych przewodów elektrycznych należy zabezpieczyć przed zimą i za odpowiednią opłatą w profesjonalny sposób wykona dla nas tę usługę. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dobrze zabezpieczonymi przewodami elektrycznymi w naszym samochodzie.

Elektryka samochodowa – regularność kluczem do komfortu i bezpieczeństwa

Przewody elektryczne w samochodzie są niezwykle ważne. W dużej mierze to właśnie od nich zależy sprawność naszego auta, a co za tym idzie komfort podróżowania i bezpieczeństwo, nasze, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, których spotykamy w trakcie podróży. Właśnie dlatego warto regularnie je zabezpieczać. To przyczyni się również do poprawnej pracy auta mimo upływu lat. Zatem kiedy nadjedzie chwila, w której postanowimy go sprzedać, pojawi się możliwość znalezienia kupca, który zaproponuje wyższą kwotę.

 

Wiele podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.