Komu obca jest przyjemność jaką sprawia jazda na rowerze? Kto nie kocha tego uczucia? Jednak nie każdy z nas wie, jak dbać o rower. Wydaje nam się, że to ciężka praca, która zajmuje więcej czasu niż sama przyjemna jazda. Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, nad którymi warto się zastanowić, jeśli chcesz aby Twój rower był zawsze zadbany:

Jak dbać o rower: Czyść go regularnie

Jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o konserwację roweru jest jego regularne czyszczenie. Regularne czyszczenie sprawi, że Twój rower będzie w dobrej kondycji przez cały czas. Zastanawiasz się dlaczego? Jest tak, ponieważ jeśli nie czyścisz roweru regularnie, zbiera się na nim brud i kurz. Sprawi to, że Twój sprzęt nie będzie wyglądał estetycznie, a co więcej jego osiągi znacząco się zmniejszą, a jazda nie będzie już taka przyjemna jak kiedyś.

Jedyne czego potrzebujesz, żeby wyczyścić rower to wiadro z wodą z mydłem. Jeśli jednak chcesz zainwestować więcej pieniędzy, to nawet bardziej skuteczny będzie środek czyszczący WD-40 Bike Cleaner. Wypróbuj go sam. Po usunięciu błota itp. rzeczy z roweru, spryskaj go produktem WD-40 Bike Cleaner a następnie spłukaj wodą. Jeśli rower będzie bardzo brudny, może okazać się, że konieczne będzie powtórzenie tej czynności.

Żeby ochronić metalowe części roweru przed rdzą, spryskaj je preparatem WD-40. Produkt ten zostawi warstwę ochronną, która będzie chronić rower przed rdzą.

Jak dbać o rower: Napompuj opony

Niezwykle ważne jest również to, żeby opony były odpowiednio napompowane. Dlaczego jest to tak ważne? Przy źle napompowanych oponach istnieje większe ryzyko przebicia opony, a tego nikt z nas by nie chciał, prawda? Jest wiele sposobów, żeby poradzić sobie z pompowaniem opon. Jedną z nich jest użycie ręcznej pompki. Możesz też pożyczyć specjalną pompkę ze sklepu z rowerami i użyć właśnie jej. Jeśli będziesz dbać o dobre napompowanie opon, sprawi to, że automatycznie wydłużysz ich życie.

Jak dbać o rower: Zwracaj uwagę na hamulce

Niektórzy ludzie myślą, że jedyne co się liczy jeśli chodzi o dbanie o rower to sprawienie, żeby osiągał odpowiednią prędkość. Cóż, nie jest to takie proste. Z dużą prędkością przychodzi również duża odpowiedzialność. Musisz być pewien, że panujesz nad tą prędkością. Co rozumiemy przez kontrolę nad prędkością? Chodzi o to, abyś w każdym momencie, kiedy pojawi się taka konieczność, był w stanie bezpiecznie zahamować. Niezależnie od prędkości z jaką właśnie jedziesz. Dlatego tak istotne jest, żeby Twoje hamulce były w jak najlepszej kondycji. Na początek sprawdź, czy klocki nie są zużyte. Dlaczego? Ponieważ między zużytymi klockami a bezużytecznymi hamulcami można postawić znak równości. Dlatego, jeśli są one zużyte, wymień je jak najszybciej.

Kolejną rzeczą, którą musisz zrobić jest sprawdzenie czy hamulce są zamontowane odpowiednio ciasno. Sprawdź czy pod wpływem jazdy hamulce się nie poluzowały. Jeśli tak jest musisz to poprawić. Jest wiele sposobów, żeby to zrobić. Najprostszym będzie użycie to tego dźwigni hamulca. Pamiętaj, że warunkiem koniecznym przy konserwacji roweru, jest sprawdzenie stanu hamulców. Twoje życie od tego zależy!

Jak dbać o rower? Krótki przewodnik

Jak dbać o rower: Łańcuch rowerowy

Łańcuch rowerowy to prawdopodobnie najważniejszy element roweru, jeśli chodzi o dbanie o rower. Zwłaszcza jeśli patrzeć na to, jak istotny wpływ ma on na osiągi roweru. Jeśli Twój łańcuch jest brudny i cały zalepiony smarem, to niezwykle ważne jest żeby odpowiednio go odtłuścić. Po odtłuszczeniu łańcucha, użyj szczoteczki, żeby dokładnie go wyczyścić.  Dzięki temu temu pozbędziesz się brudu, który wcisnął się pomiędzy ogniwa łańcucha. Łańcuch jest już czysty.

Teraz trzeba już tylko użyć odpowiedniego środka, żeby nasmarować łańcuch. Warstwa smaru jest niezbędna. Dlaczego? Ponieważ to właśnie warstwa smaru sprawi, że łańcuch będzie poruszał się płynnie podczas jazdy. Wśród linii WD-40 Bike znajdziesz 3 smary. Wybierz ten, który będzie najbardziej odpowiadał warunkom, w którym jeździsz. Więcej o tych produktach dowiesz się z naszej strony internetowej oraz z artykułów na blogu.

Po więcej informacji o produktach kliknij tutaj. Żeby przeczytać więcej porad na temat dbania o rower i nie tylko- kliknij tutaj.

Wykorzystane zdjęcie należy do: Le Do – AdobeStock.com