Jest wiosna, a na horyzoncie widać już lato. Czy odkurzyłeś już po zimowym odpoczynku swoje meble ogrodowe czy nadal jeszcze czekasz na ten właściwy moment? A może obawiasz się o to, że ich stan nie będzie pozwalał na ich użytkowanie, ponieważ podczas zimowania w wilgotnym środowisku pokryły się rdzą? Jak pozbyć się rdzy z mebli ogrodowych? Im wcześniej zabierzesz się do pracy, tym szybciej zrelaksujesz się w swoim ogrodzie. Nie zwlekaj z przygotowaniami do grillowania. To już ten czas, a Twoje meble już dawno powinny być gotowe.

Z zamkniętymi oczami odkopujesz na strychu lub w garażu swoje ogrodowe krzesła i stół z metalowymi elementami. Widok nie jest zbyt optymistyczny. Rdzawy nalot skutecznie pozbawił meble uroku i estetycznego wyglądu. Rdza nie jest jednak nie do pokonania. Jak pozbyć się rdzy z mebli ogrodowych i przywrócić im stan, nadający się do użytku?

Można zdrapać

Stary sposób na pozbycie się rdzy, czyli użycie szczotki drucianej lub papieru ściernego. Ale uwaga, Twoje meble mogą na tym ucierpieć i już trudno będzie naprawić szkody. Mechaniczne zdrapanie rdzy wymaga ostrożności. Zarówno szczotka druciana, jak też papier ścierny mogą porysować powierzchnię mebli. Jeżeli nie zależy Ci na ich estetycznym wyglądzie, to możesz spróbować…ale chyba chcesz, aby prezentowały się dobrze w Twoim ogrodzie lub na balkonie.

Profesjonalne piaskowanie

Twoje meble mogą też trafić w ręce ekspertów od spraw trudnych. Wykorzystują oni do renowacji mebli, ale też elementów samochodowych techniki piaskowania. Silny strumień piasku skierowany jest bezpośrednio w miejsce, w którym występuje rdza, w ten sposób ją usuwając. Oprócz tego, powierzchnia jest szlifowana i pozostaje gładka. Taki zabieg pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca, np. przy bardzo dekoracyjnych meblach z duża ilością zdobień. Piaskowanie jest jednak usługą płatną. Może się okazać, że bardziej opłacalny będzie zakup nowych mebli.

Specjalną farbą

Zastanawiasz się jak pozbyć się rdzy z mebli ogrodowych? Kolejny sposób na rdzę to specjalna farba, maskująca nieestetycznie prezentującą się rdzę i hamująca  proces jej rozprzestrzeniania. Wybór tego rodzaju farb jest bardzo duży, dlatego zanim się zdecydujesz na konkretną, koniecznie zapoznaj się z jej składem, właściwościami i działaniem. Farba na rdzę musi charakteryzować się dobrą przyczepnością, być odporna na wilgoć i promieniowanie słoneczne, mieć właściwą wydajność, aby możliwe było pokrycie nią całej powierzchni mebli.

Produkty z kuchni

Środki na rdzę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach, ale też w szafkach kuchennych i swojej lodówce. Nie od dzisiaj wiadomo, że domowe sposoby są jednymi z najlepszych i warto z nich korzystać, szczególnie że bardzo często nie wymagają od nas dodatkowego zakupu specjalistycznego preparatu bez gwarancji, że osiągniemy pożądany sukces. Zatem co odpowiedniego na rdzę znaleźć możesz w swojej kuchni?

Zawsze niezawodna soda oczyszczona, którą wykorzystujemy do usuwania prawie wszystkich zabrudzeń. Wymieszaj ją z niewielką ilością wody i przy użyciu gąbeczki wyczyść zardzewiałą powierzchnię mebli. W ten sam sposób możesz zastosować proszek do pieczenia, jednak w jego przypadku warto jest użyć go w większej ilości. Pomóc w walce z rdzą może też ocet. Ma nieprzyjemny zapach, ale też właściwości odrdzewiające. Znacznie przyjemniejsza w zapachu będzie coca-cola, która jest alternatywą dla octu.

Męski sposób na rdzę

Każdy mężczyzna dobrze zna produkt WD-40 i wie, że skutecznie usuwa rdzę, wypierając wodę. Zastosuj go również przy przygotowywaniu mebli ogrodowych do sezonu. Nanieś go na zardzewiałe miejsca i przetrzyj szmatką. Nie tylko pozbędziesz się rdzy, ale zapobiegniesz jej ponownemu pojawieniu.

Więcej podobnych porad znajdziesz na naszym blogu. Kliknij tutaj i sprawdź, co jeszcze potrafi WD-40.

 

Zdjęcie zastosowane w artykule, zostało pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/uk%C5%82ad-siedze%C5%84-krzes%C5%82o-tabeli-3577963/