Czysta karoseria i wnętrze samochodu, a pod maską niestety jeszcze dużo do zrobienia w kwestii czystości. Przyjrzyj się dokładnie swojemu silnikowi. Jeżeli dawno go nie czyściłeś bądź nie robiłeś tego w ogóle, to zapewne jest mocno zabrudzony. Pracuje w trudnych warunkach i osadzają się na nim zabrudzenia w postaci oleju i smarów. Na czystym silniku znacznie łatwiej dostrzec wszelkie wycieki, które świadczą o jego niesprawności. Można w ten sposób szybciej zapobiec poważniejszych awariom. Warto zatem wyczyścić silnik ze względu na bardziej precyzyjną diagnostykę. Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić silnik ze smaru, przeczytaj ten artykuł.

Wygląd silnika zdradza jego historię

Mycie silnika nie należy do podstawowych czynności, jakie właściciel auta wykonuje wraz z pielęgnacją wnętrza auta i karoserii. Nie trzeba tego robić tak często, ale nie należy w ogóle rezygnować z tej czynności. Silnik, który przez długi czas nie był czyszczony, jest pokryty smarem i olejami, zmienia swój kolor, pisze własną historię. Im jest bardziej brudny, tym trudniej dostrzec ewentualne niesprawności i wycieki. Nie możemy być pewni, kiedy do nich doszło, czy są to następstwa już naprawionych awarii czy bieżących niesprawności. To bardzo istotny powód, dla którego należy częściej zaglądać pod maskę i oczyścić silnik z zabrudzeń.

Samodzielnie wykonujesz proste prace serwisowe w swoim samochodzie? Przy „przeglądzie” umyj silnik, a łatwiej dostrzeżesz śruby, których pod warstwą brudu nie widać. To znacznie poprawi jakość Twoich prac, dzięki czemu będziesz mógł wykonać samodzielnie więcej napraw. Dużą zaleta czystego silnika jest większa estetyka innych prac. Naprawa samochodu to brudna robota, lecz możesz wyjść z niej bardziej „czystą ręką”.

Myjemy silnik benzynowy i diesla

Jeżeli jesteś właścicielem diesla mycie silnika będzie znacznie prostsze. Trudno jest coś przy nim zepsuć, dlatego nawet jeżeli przed Tobą Twój pierwszy raz, nie musisz obawiać się większych problemów. Taki silnik z powodzeniem możesz umyć wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu, najlepiej jednak specjalnego środka przeznaczonego do mycia silników. Jak wyczyścić silnik ze smaru? Ze smarem oraz zaschniętym olejem doskonale poradzi sobie również WD-40, którego dużą zaletą obok skuteczności w walce z trudnymi zabrudzeniami jest łatwość aplikacji. Zawór 360° ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, co pozwoli Ci precyzyjnie wyczyścić cały silnik. Diesel nie jest tak bardzo wrażliwy na wilgoć jak silnik benzynowy, który wymaga od Ciebie większej uwagi. Skomplikowany proces dostarczania iskry powoduje, że łatwiej o jego nieprawidłowe działanie.

Prąd ponadto nie lubi się z wodą, z tego powodu przy myciu silnika benzynowego należy zachować szczególną ostrożność. Może on nie odpalić, jeżeli do któregoś z elementu układu przedostanie się woda. Nie używaj jej zbyt dużo i nie zapomnij po umyciu silnika dobrze go osuszyć. Również w tym przypadku możesz zastosować WD-40.

Dobre przygotowanie

Mycie silnika wymaga wcześniejszego przygotowania samochodu. Konieczne jest odkręcenie klem od akumulatora i zabezpieczenie alternatora. Przy myciu silnika benzynowego musisz również zadbać o ochronę przed wodą dla pozostałych elementów układu elektrycznego. Przyda się więc folia, którą zabezpiecz cewki zapłonowe, rozdzielacz i przewody wysokiego napięcia. Pamiętaj też o filtrze powietrza, który po kontakcie z wodą może spowodować, iż silnik nie odpali.

A w jakim stanie jest Twój silnik? Czy regularnie go czyścisz czy traktujesz nieco po macoszemu. Czas to zmienić. Dlaczego, już wiesz!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu.