Likwidacja rdzy w samochodzie. Zima nie oszczędziła Twojego auta?

Wydaje Ci się, że rdza w samochodzie Cię nie dotyczy? Jeździsz stosunkowo nowym autem, a korozja to problem właścicieli starszych pojazdów. Przyjrzyj się mu jednak z bliska, szczególnie, że przed chwilą pożegnaliśmy się na kilka miesięcy z zimą. Rdza to problem WSZYSTKICH kierowców niezależnie od tego, czy masz samochód 5-letni czy już pełnoletni. Oczywiście przed niektórymi czynnikami, które ją wywołują, możesz swój pojazd zabezpieczyć. Przed innymi może być jutro trudniej. Kiedy rdza już „pomaluje” Twój samochód, również możesz go wyleczyć z tej postępującej dolegliwości. Likwidacja rdzy w samochodzie to niekoniecznie duże wyzwanie.

Skąd właściwie ta rdza?

Likwidacja rdzy w samochodzie wymaga podjęcia odpowiednich działań oraz zastosowania sprawdzonych środków. Zanim jednak po nie sięgniesz, dowiedz się, co jest przyczyną problemu. Na pewno w przyszłości ta wiedza Ci się przydać, aby uniknąć pojawienia się jej ponownie.

Rdza atakuje karoserię Twojego samochodu, w wielu przypadkach winny jest uszkodzony wcześniej lakier. Być może miałeś małą stłuczkę, ktoś zarysował Ci samochód na przepełnionym parkingu lub po prostu na lakierze pozostały trwałe ślady po uderzeniach kamyczków i żwirku. Uszkodzona struktura lakieru jest bardzo podatna na rdzę. W kontakcie z wodą – deszczem, śniegiem i błotem – metal utlenia się. Efektem tego jest właśnie rdza. To dlatego jej ogniska często dostrzegamy po zimie. Kiedy wychodzi wiosenne słońce, łatwiej dostrzec pamiątki po białej porze roku. Z małego problemu bardzo szybko robi się duży, ponieważ rdza ma tendencje do rozprzestrzeniania się. Sprzyja temu również sól morska, którą zimą posypywane są oblodzone drogi.

Na pojawienie się rdzy narażone są szczególnie auta, które myjemy rzadziej, zaniedbujemy je, często nieświadomie, sądząc, że zabrudzenia nie mogą mu zaszkodzić…niestety mogą i szkodzą. Podobnie jest z woskowaniem, które swoim samochodom funduje niewielu kierowców.

Rdza pojawia się najczęściej na obrzeżach nadkoli. Dlaczego właśnie tutaj? Przeanalizujmy Twoją jazdę zimą. Woda i sól z jezdni odprowadzana jest przez bieżnik kół, po czym osadza się na ich nadkolach. Wystarczy nawet nieodczuwalne uderzenie kamienia, aby powstał odprysk na lakierze, a potem pojawiła się rdza. Na jej wystąpienie narażone są też progi i dolna część drzwi. Nie oszczędza również klapy bagażnika, a nawet maski silnika. Likwidacja rdzy w samochodzie w ekstremalnych przypadkach może więc wywołać zakłopotanie. Spokojnie, poradzisz sobie!

Likwidacja rdzy w samochodzie – kilka sprawdzonych metod

To, czy warto podjąć się tego samemu, zależy od wielkości ogniska korozji. Jeżeli nasz samochód już przypomina zabytek w rdzawym kolorze, znacznie lepiej jest oddać go na ręce fachowca. We wszystkich innych przypadkach spróbuj uporać się z problemem samemu. Potrzebować będziesz płynnego zmywacza do rdzy i niewielkiego pędzelka. Wcześniej zabezpiecz miejsce wokół ogniska korozji, wykorzystując do tego folię malarską. Następnie zaaplikuj pędzelkiem preparat. Przy nieco większych ogniskach likwidacja rdzy w samochodzie wymagać może zastosowania papieru ściernego. Z nim jednak należy postępować ostrożnie, ponieważ nietrudno o zniszczenie lakieru. Większe szkody nie są Ci potrzebne. W przypadku pojawienia się pęcherzyków warto użyć szlifierki oscylacyjnej i zeszlifować je mechanicznie.

Zmień swoje nawyki. Jeżeli myjesz auto dopiero wtedy, kiedy już nie widzisz nić przez przednią szybę i nie możesz znaleźć klamki przy jego drzwiach, to dajesz zielone światło korozji – możesz atakować! Samo mycie to jeszcze nie wszystko, konieczne jest też woskowanie. Dopiero wówczas możesz zweryfikować, gdzie naprawdę jest rdza w Twoim samochodzie i podjąć konkretne działania, aby je usunąć. Po umyciu i woskowaniu nałóż na pokryte rdzą powierzchnie WD40. Jest łatwy w aplikacji, dociera nawet w trudno dostępne miejsca dzięki cienkiej dyszy. WD40 wypiera wilgoć, usuwa rdzę, a dodatkowo zabezpiecza powierzchnie przed jej ponownym wystąpieniem. Likwidacja rdzy w samochodzie powinna nie tylko obejmować pozbycie się już istniejących śladów, ale też ochronę przed problemem w przyszłości.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.