Spełniłeś swoje marzenia kupując dom z ogrodem, na który oszczędzałeś przez wiele lat. Teraz nareszcie możesz oddać się wszelkim dobrodziejstwom, jakie daje ogródek. Będziesz mógł kosić trawę, uprawiać warzywa oraz grillować z przyjaciółmi w ciepłe, letnie dni. Jednak wiele z tych przyjemności poprzedza praca, której nie da się wykonać bez odpowiednich narzędzi. Niestety nie masz ich, gdzie przechowywać, a wybudowanie pomieszczenia gospodarczego jest zbyt kosztowne? W takiej sytuacji prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie magazynek na narzędzia ogrodowe.

Zaskakująca funkcjonalność

Magazynek na narzędzia ogrodowe jest o wiele tańszy w porównaniu z wybudowaniem pomieszczenia gospodarczego. Kolejnym atutem jest to, że proces wyboru, zakupu i montażu magazynka na ogródku, to przeważnie jeden do dwóch dni. Nie trzeba być budowlańcem, żeby wiedzieć, że postawienie pomieszczenia gospodarczego zajmuje znacznie więcej czasu, co nierzadko przysparza również sporo stresu. Ponadto w przeciwieństwie do budynku magazynek na narzędzia ogrodowe można wedle upodobań przestawiać z miejsca na miejsce. Na rynku jest wielu producentów, którzy oferują najróżniejsze magazynki. Zazwyczaj różnią się one od siebie pod względem pojemności, materiałów, z których zostały zrobione i sposobie zamykania.

Wybierz rozsądnie

Zanim zdecydujesz się na zakup magazynka na narzędzia ogrodowe, pamiętaj o tym, że będzie on stał przez cały rok na dworze. Zatem istnieje bardzo duże ryzyko, że będzie narażony na działanie różnego rodzaju warunków atmosferycznych każdej z pór roku. Zimą ujemne temperatury, opady śniegu i oblodzenia mogą negatywnie wpływać na żywotność magazynka. Wiosną wiele drzew i krzewów pyli. Pyłki unoszące się w powietrzu w końcu muszą gdzieś spaść, jeśli będzie to na przykład dach magazynku, to po pewnym czasie zalegania mogą się przerodzić w trudne do usunięcia zabrudzenia. Letnie upały, to czas wzmożonego promieniowania UV, które nie tylko ma negatywny wpływ na ludzką skórę, ale też na materiały, z których zostało wykonanych wiele magazynków na narzędzia ogrodowe. Natomiast jesieni przeważnie towarzyszą obfite opady deszczu, a chyba nikt by nie chciał, aby woda dostała się do wnętrza pomieszczenia.

Warto zainwestować w jakość

Kupując magazynek na narzędzia ogrodowe, należy zapoznać się z materiałami, z których został wykonany. Wiele magazynków jest wykonanych z tworzywa, które można pomalować farbą. To zwiększa estetykę, ponieważ każdy będzie mógł dobrać kolor, który będzie komponował się z ogrodem. Ponadto materiały powinny być odporne na wodę i promieniowanie UV. Takie magazynki cechuje większa żywotność oraz bardzo łatwo się je czyści. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są drzwi. W magazynkach na narzędzia ogrodowe zazwyczaj montuje się drzwi złożone z dwóch skrzydeł z mechanizmem wyposażonym w hydrauliczne wspomaganie. Oprócz drzwi otwierana jest także górna klapa, co bezpośrednio przekłada się na jeszcze większy komfort użytkowania.

Czym i jak czyścić magazynek na narzędzia ogrodowe?

Proces czyszczenia magazynku na narzędzia ogrodowe można podzielić na kilka etapów z uwagi na rodzaj zabrudzenia.

Magazynek na narzędzia ogrodowe

Etap 1 – usuwanie zabrudzeń

Pierwszym z nich są elementy zewnętrzne, czyli dach i ściany. W przypadku podjęcia próby usunięcia trudnych zabrudzeń koniecznie trzeba się wyposażyć w ściereczkę z mikrofibry i preparat wielofunkcyjny WD-40. Spryskujemy zabrudzenie preparatem, a następnie miękką szmatką zaczynamy czyścić. Kiedy pozbędziemy się brudu, warto jeszcze raz spryskać szmatkę preparatem i pobieżnie przetrzeć całą powierzchnię.

Etap 2 – usuwanie brudu z elementów mechanicznych

Jeśli skrzydło drzwi bądź górna klapa zaczęły skrzypieć albo przestały płynnie pracować, to znak, że najwyższy czas wziąć się za czyszczenie mechanizmu. Niezależnie od tego, czy mechanizm należy, do mniej lub bardziej skomplikowanych z pewnością znajdują się w nim drobne zakamarki, w których może gromadzić się pył i kurz odpowiedzialny za skrzypienie. W tym przypadku warto posłużyć się WD-40 z aplikatorem, jakim jest słomka. Bez problemu można ją wsunąć do trudnodostępnych miejsc i wpuścić trochę preparatu. WD-40 ma doskonałe właściwości smarujące. To oznacza, że dzięki niemu nie tylko pozbędziesz się wszystkiego, co w mechanizmie zaczęło zalegać, ale także go nasmarujesz. Zatem takim działaniem nie tylko wyczyścisz mechanizm, ale też sprawisz, że zacznie poprawnie pracować.

Etap 3 – usuwanie korozji

Jeśli zdarzy się, że materiały, z których powstał magazynek na narzędzia ogrodowe, zacznie atakować korozja, to w tym przypadku użycie WD-40 może okazać się koniecznie. Preparat nie tylko usuwa korozję, ale też zabezpiecza powierzchnię przed jej ponownym wystąpieniem. To daje pewnego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość. Właściciel magazynku na narzędzia ogrodowe nie będzie musiał się obawiać, że problem korozji, z którym musiał się zmierzyć, po pewnym czasie wróci.

Korzystaj i pielęgnuj

Czy warto wyposażyć się w magazynek na narzędzia ogrodowe? Zdecydowanie tak. To duże udogodnienie dla osób, które nie mają bądź nie chcą mieć murowanego czy drewnianego pomieszczenia gospodarczego. Ponadto magazynek łatwo czyścić i pielęgnować. W większości przypadków wystarczy do tego miękka ściereczka i puszka preparatu wielofunkcyjnego.

Chcesz poznać, więcej takich artykułów? Wejdź na naszego bloga.