Każdy, kto posiada samochód, musi w mniejszym bądź większym stopniu o niego dbać. Niezależnie od tego, czy jest pasjonatem motoryzacji i relaksuje się podczas czynności mycia auta. Czy może postrzega je tylko jako rzecz umożliwiającą przemieszczanie się z miejsca na miejsce, a mycie jako nieprzyjemny obowiązek, to od czasu do czasu musi, to zrobić. Samochód można umyć na wiele sposobów. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom tych najpopularniejszych.

Zalety myjni ręcznej

Dla osób, które nie lubią tracić czasu na mycie auta, myjnia ręczna może być dobrym rozwiązaniem. Za kilka złotych i w kilka minut można myjką ciśnieniową spłukać brud z samochodu. To bardzo prosta metoda, ale żeby uzyskać możliwie najlepszy efekt, zaleca się zaraz po umyciu wytrzeć auto miękką ściereczką. Dzięki temu na lakierze i szybach nie pojawią się zacieki. Mycie auta na myjni ręcznej, to sposób bardzo mało inwazyjny. Kierowca nie będzie musiał się obawiać, że podczas mycia przez przypadek czy nieuwagę zarysuje lakier. Samochód zaparkowany pod firmą czy centrum handlowym będzie się schludnie prezentował.

Diabeł tkwi w szczegółach

Mycie auta na myjni ręcznej nie jest pozbawione wad. Myjka przede wszystkim spłukuje brud pobieżnie. Zatem wszelkie trudne zabrudzenia, jak smar czy zaschnięty pył z drzew mogą nie zostać usunięte. Ponadto karoseria samochodu posiada wiele trudnodostępnych zakamarków, w których gromadzi się brud. Woda, nawet jeśli do nich dotrze, to nie będzie w stanie ich usunąć. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że odwiedziny myjni ręcznej to dobry, ale nie świetny pomysł.

Myjnia automatyczna

To sposób na umycie samochodu, który gwarantuje największą wygodę. Kierowca wybiera odpowiedni program mycia i nawet nie musi wysiadać z auta. Myjnia automatyczna, jak sama nazwa wskazuje, wykona całą pracę za niego. Podobnie jak w przypadku myjni ręcznej, to bardzo szybki sposób na mycie auta, ale bardziej niebezpieczny! Ponadto mycie na myjni automatycznej, to jedna z bardziej kosztownych metod.

Coś za coś!

Każdy, kto postanowi udać się na myjnię automatyczną, powinien wiedzieć, że to inwazyjna metoda mycia. Mokre szczotki obracają się z dużą siłą uderzając o karoserię. Jeśli wizualnie nie będą się dobrze prezentowały, to znaczy, że mogą być wysłużone. Najzwyczajniej będą na nich zalegać pozostałości zebrane z innych samochodów, jak piasek, który w kontakcie z lakierem może go zarysować. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dokładność mycia. Szczotki nie docierają wszędzie. Po skończonym myciu kierowca nie powinien być zdziwiony, że pod klamkami czy w okolicach reflektorów pozostały zabrudzenia.

Dla pasjonatów motoryzacji i rozważnych kierowców

Ostatni ze sposobów na mycie auta, to oczywiście mycie ręczne. Zdecydowanie najbezpieczniejsza i najdokładniejsza metoda. Osoba przystępująca do takiego czyszczenia będzie mogła dotrzeć we wszystkie zakamarki bez żadnych obaw, że uszkodzi lakier. Niestety przed przystąpieniem do mycia samochodu tą metodą trzeba też liczyć się z jej wadami, ale dla niektórych będą one wręcz zaletami. W pierwszej kolejności trzeba mieć gdzie umyć samochód. Jeśli kierowca nie ma podwórka, to musi takie miejsce znaleźć. Następnie trzeba koniecznie wygospodarować trochę czasu. Kiedy to zostanie zrobione, kierowca musi się wyposażyć w gąbkę, miękką ściereczkę, kosmetyki samochodowe i preparat wielofunkcyjny WD-40.

Mycie auta i pielęgnacja

W pierwszej kolejności spłukujemy samochód wodą, a następnie nakładamy na niego odpowiednią ilość kosmetyku i przechodzimy do czyszczenia. Kiedy mycie auta zostanie zakończone, to należy przystąpić do dokładnych oględzin. Jeśli kierowca zauważy, że jakieś trudne zabrudzenia zostały na lakierze, zderzaku, szybach czy lampach, to może spryskać je preparatem WD-40 i usunąć ściereczką. WD-40 można stosować na wszystkich materiałach, z których został skonstruowany samochód, ponieważ jest to preparat wielofunkcyjny. Zatem oprócz zabrudzeń na karoserii usunie także smugi, które wystąpią na szybach i dodatkowo zabezpieczy je na kilka dni przed możliwością ich ponownego pojawienia się. Żeby dopełnić dzieła, może też przy okazji wtrysnąć trochę preparatu do zamków i mechanizmu, który odpowiada za otwieranie tylnej klapy bagażnika. WD-40 cechuje się właściwościami smarującymi. Zatem jego użycie dobrze wpłynie na płynność pracy drzwi i klapy.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Po skończonym myciu auta warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Zaleca się miękką ściereczkę wypłukać w wodzie, wysuszyć i wsadzić do schowka w samochodzie. Preparat wielofunkcyjny WD-40 również powinien zawsze znajdować się w aucie. Warunki atmosferyczne często bywają zmienne. Zimą WD-40 może okazać się zbawienne dla zamarzniętych zamków. Podobnie niezależnie od pory roku każdego ranka, zanim wsiądziemy do samochodu, powinniśmy spryskać reflektory i tablicę rejestracyjną WD-40 i przetrzeć mikrofibrą. Dzięki temu będziemy mieli lepszą widoczność i sami też będziemy bardziej zauważalni na drodze, a to przecież nieoceniona wartość.

Jeśli jesteś zainteresowany tego typu artykułami, więcej znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.